• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Jo sutjenit 24 h!

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Duke nisur nga postimi i nje anetareje ne lidhje me mbajtjen nje kohe te gjate te sutjenit (recipeta), besoj qe kjo teme ishte e nevojshme.
Nuk keshillohet qe sutjeni te mbahet nje kohe te gjate, e aq me shume gjate nates.
Gjiri humb formen dhe elasticitetin nqs eshte tere kohen ne sutjen.
Po ashtu, reziku me i madhe eshte tek fakti qe njihet si faktor reziku ne shfaqjen e kancerit te gjirit.
Pjesa me e madhe e sutjenave kane ne perberje nje tel ose nje plastik te fort i cili mban formen e kupes. Ky material i fort behet shkaktari i "mikrotraumatismave" (lendime) ne indin e gjirit, gje qe ne kohe mund te kthehen ne qeliza tumorale, e si perfundim kancer.

Mund te evitoni perdorimin e sutjenit, duke e zevendesuar me keto (ma thoni ju emrin shqip nqs e dini)

ose thjesht me kanatjere mbas trupit.

Si konkluzion per te mbajtur mend, perdoreni sutjenin vetem kur eshte e nevojshme!

E mqs jam ne teme, cdo femer duhet te dij te kontrolloj gjirin e vete, ne ashtu menyre qe nqs ndjen njehere dicka ndryshe (nje pjese me te forte, me te cregullt), te mari masat sa me shpejt, pa humbur kohen.
Kanceri i gjiri sherohet nqs kapet ne fazat e para, perndryshe eshte "vrases me sahat"!

Think Pink! Say NO to breast cancer!

ps: Tema eshte tek mjeksia, ska vend per asnje komentim ne lidhje me gjinjte ose sutjenat.
 

Kila

VIP
Titulli: Jo sutjenit 24 h!

Un ne fakt nuk e dija gjithmon mendoja se mungesa e sutjenit e ben gjoksin te varur ne fakt pasi e lexova ate qe me kishe thene vazhdova ta ndjek keshillen tende se qe nga mosha 12 vj mbrem ka qen nata e pare qe kam fjet pa to :D
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Jo sutjenit 24 h!

ha ha Kila, jo s'te bejne mire ,

une i veshi vec kur dal , dhe ju keshilloj te flini gjume n*u*d*o nqs keni mundesine, pasi eshte shume e shendetshme :) :p
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Jo sutjenit 24 h!

Gjithashtu edhe un si Zana. madje sa vi ne shtepi nga puna i heq direkt :D. Ne vere shpesh here nuk i mbaj, jo se kjo eshte gje e mire, por jam mesuar. Mendoj se dicka e tepert eshte e demeshme. Si mbajtja e sujtenave 24 ore por edhe mos mbajtja e tyre.

Un me then te drejten e kam pak te trasheguar, se ne kohen e xhaxhit mezi gjeja sutjena te mira e plus qe kam qen e re e skam pas nevoje :p hehehe

p.s zana jam dakort me ty per fjetjen ;)
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Jo sutjenit 24 h!

Sme pelqen fjala sutjena si me qen gabel... e korigjova icik :p

Duke nisur nga postimi i nje anetareje ne lidhje me mbajtjen nje kohe te gjate te sutjenit (recipeta), besoj qe kjo teme ishte e nevojshme.
Nuk keshillohet qe recipetat te mbahen nje kohe te gjate, e aq me shume gjate nates.
Gjiri humb formen dhe elasticitetin nqs eshte tere kohen ne sutjen.
Po ashtu, reziku me i madhe eshte tek fakti qe njihet si faktor reziku ne shfaqjen e kancerit te gjirit.
Pjesa me e madhe e recipetave kane ne perberje nje tel ose nje plastik te fort i cili mban formen e kupes. Ky material i fort behet shkaktari i "mikrotraumatismave" (lendime) ne indin e gjirit, gje qe ne kohe mund te kthehen ne qeliza tumorale, e si perfundim kancer.

Mund te evitoni perdorimin e sutjenit recipetave, duke e zevendesuar me keto (ma thoni ju emrin shqip nqs e dini)

ose thjesht me kanatjere mbas trupit.

Si konkluzion per te mbajtur mend, perdorini recipetat vetem kur eshte e nevojshme!

E mqs jam ne teme, cdo femer duhet te dij te kontrolloj gjirin e vete, ne ate lloj menyre qe nqs ndjen njehere dicka ndryshe (nje pjese me te forte, me te cregullt), te mari masat sa me shpejt, pa humbur kohen.
Kanceri i gjiri sherohet nqs kapet ne fazat e para, perndryshe eshte "vrases me sahat"!

Think Pink! Say NO to breast cancer!

ps: Tema eshte tek mjeksia, ska vend per asnje komentim ne lidhje me gjinjte ose sutjenat.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Jo sutjenit 24 h!

As une se dija deri vone.. sje as rehat kur i ke veshur gjithe diten le qe naten te mbysin fare duket sikur smerr fryme rehat.
 

Kila

VIP
Titulli: Jo sutjenit 24 h!

Un pervete kam qen mesuar srrija dot pa to vec ne dush i hiqja dhe sa mbaroja i vishja persesi mbrem me dukej sikur dicka me mungonte nata e pare pa to :D
 
Top