Jeta...

Jeta

Anëtar i Respektuar
Jeta eshte e bukur... E keqja dhe e mira e saj eshte se duhet t'a "ndajme" me tjeret... Kjo e keqe ose e mire ka te mira, por edhe te keqija... Kam pershtypjen se mbizoteron e dyta, fatkeqesisht...

Jeta! Me terheq shpesh per flokesh, por ce do qe dhe une mesova ta terheq ate... dhe kam rene rehat tani... Shpesh na bie udha te grricemi mes vete... Problemi qendron tek ajo se kush nga ne te dyja fiton?! Ehhh, po kush do fitoje kur ne jemi nje... Kur une jam keq, ajo s'ma kthen shpinen... Kur ajo eshte keq, jam une ajo qe e mbaj...

Shpesh e pyes "Po tani, ca do nga une?!"... Nuk isha e mire? Nuk permbusha detyrimet qe kam si qenje njerezore? Ca kerkon me teper per te me dhene me shume, ose te pakten ate qe meritoj?!

Te jetosh dtth te kesh mundesi te zbulosh veten.... Askush nuk mund ta zbuloje veten pa u pasqyruar te tjetri... Andaj, na deshi apo jo, ka ne vetvete dicka prej nesh...

Hyni ne brendesine tuaj dhe mendoni per kohen qe po kalon TANI, cdo sekond, cdo minute, cdo ore, cdo dite... kohen qe po lini pas...

E nesermja do jete nje dite me shume ne ty, jeta ime!
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Jeta...

Jeta ka qaste te bukura jo qe eshte e bukur?
 
Titulli: Jeta...

Nje liber qe lexoja me pare me beri pershtypje disa rreshta...duke u shprehur se jeta eshte nje loje e forte dhe halucinante ,eshte si te hidhesh me parashute ,te rrezikosh ,te rrezohesh e te ngrihesh perseri ,eshte alpinizem ....e cila te thote se duhet arritur maja dhe te le te pakenaqur dhe gjithe ankth kur nuk ja arrin .

Jeta egziston dhe jemi ne qe i japim jete jetes tone ,jemi ne qe e bejme jeten si duam (nuk eshte fati ashtu si shprehen pesimistet) sepse fati nuk egziston ...thjesht eshte nje emertim apo epitet por jo se egziston .
 

ricky_ch

******
Titulli: Jeta...

Një e dij: se jeta nuk ka mëshirë! T'i thyen eshtrat nëse bën gabime!
Ndonjëherë të përplas me butë e ndonjëherë më fort. Të len të ngritesh
dhe prap të rrëzon.Të zen frymën në fyt prap të lëshon....: kur do të mbledhësh mend? - të thotë!
Kjo valle vazhdon deri në momentin e fundit! Nuk ka të ndalur!
 
Titulli: Jeta...

Gjeja me e embel , me me vlera per mua eshte jeta . Sa shume e dua !!!!

Sa zili i kam njerzit qe e shohin gjithmone jeten ne k'te kendveshtrim ,une mendoj se keta lloj njerzish dhe kur jane pertoke thone se jemi ne kembe ,dhe kur jeta i perplas forte ....shprehen se eshte perplasje e lehte .
Une do doja ta thoja dhe vet k'te gje ....madje dhe e them ndonjehere por ne te shumten e rasteve e harroj :(
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Jeta...

Jeta ka vecantite e saj, dhe keto behen me te vecanta kur mendojme se ajo eshte pak e shkurter, dhe e kemi ne ne dore ta zgjasim me shume e ta bejme me te bukur... Kur mendoj kete e shikoj si dicka me te cmuar akoma. Me te cmuar se kaq ka? Po... Kur ke nje jete tjeter qe te leviz, luan brenda teje... Keto levizje bejne cmos te te tregojne se jeta vlen aq shume, dhe eshte e embel, e bukur...
Dhe une e dua shume jeten!
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Jeta...

Sa zili i kam njerzit qe e shohin gjithmone jeten ne k'te kendveshtrim ,une mendoj se keta lloj njerzish dhe kur jane pertoke thone se jemi ne kembe ,dhe kur jeta i perplas forte ....shprehen se eshte perplasje e lehte .
Une do doja ta thoja dhe vet k'te gje ....madje dhe e them ndonjehere por ne te shumten e rasteve e harroj :(


Sa shum ngjasokna me ty un !
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jeta...

......Jeta eshte shume e bukur.....eshte nje univers shume i gjere qe shkone drejte infinitit.......ajo ka ekzistuar shume kohe para ekzistences sone, dhe do te ekzistoje ne te ardhmen......ajo eshte nje proces fantastik qe ka bekuar qenien tone , i ka dhene asaj nje kuptim.....jeta eshte fantastike, te habit me forcen dhe gjallerine qe i jep gjithckaje....ajo manifestohet kudo perreth nesh...ne zerat e njerezve ,ne cicerimat e zogjve, ne celjen e luleve, ne feshferimen e eres, gjithcka qe eshte ne levizje .....e pra kjo eshte jeta...duhet ta konceptojme si dicka qe perjetojme perreth nesh...dhe jo vetem jeta jone ,por dhe jeta e te tjereve.........Jeta eshte shume e bukur ,sido qe te konceptohet ajo nga cdo njeri...Jeta me e bukur eshte ajo me te mirat dhe te keqiat e saja ,me arritjet dhe deshtimet , me gezimet dhe hidherimet, te gjitha keto jane jese e jetes.....jane procese natyrale qe mbyllin nje kapitull dhe hapin nje tjeter, duke i dhene jetes motiv per te qene me e bukur duke i dhene shprese per te arritur suksesin....ne jete nuk eshte e rendesishme te arrish me cdo kushte suksesin, por te besosh se nje dite do ta arrish ate patjeter, duke i dhene nje objektiv te rendesishem jetes........pa keto ulje dhe ngritje ajo do te ishte nje dicka lineare , shume e merzitshme....deshtimet jane nje motiv me shume, per tu vendosur ne nje kompeticion te ri, duke i dhene jetes nje objektiv te ri per tu arritur............JETA SIDO QE TE JETE AJO ESHTE E BUKUR ,DHE IA VLEN TE JETOHET ME PASION DHE DASHURI........
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Jeta...

Jeta se ka qaste te bukura po edhe eshte enigm?
Jeta ne qastet te mira te ben te fluturoshe
Jeta ne qastet te veshtira te ben te zhdukesh
Jeta eshte lufte,fitojm betejen por JO luften?
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jeta...

Hyni ne brendesine tuaj dhe mendoni per kohen qe po kalon TANI, cdo sekond, cdo minute, cdo ore, cdo dite... kohen qe po lini pas...

E nesermja do jete nje dite me shume ne ty, jeta ime!

Te gjithe flasin se duhet te mendojme per kohen qe kalojme tani, tani dhe vetem tani.
Kjo nuk me duket si gje me mend.
Pa dashur ta nençmoj aske, por nga çobani nuk behesh mbret, as nga pastruesi shkolles nuk behesh drejtor i saj.
E tashmja eshte gjithmone rezultati i se shkuare, dhe deshtimet apo arritjet e se ardhmes do te percaktohen nga kontributi i se tashmes.
Jeta kerkon shume dhe ofron pak, ate pak qe marim duhet ne maximum ta jetojme, ate shume qe humbim edhe pse mund te mos i harrojme, bejme mire sa me rralle ti kujtojme.

p.s Sa do tme vij inat nese do ta kuptoj se ne po shkrijm mend ne nje teme qe kjo nismetarja (Jeta) ia ka dedikuar vetes e jo jetes sone
 

ricky_ch

******
Titulli: Jeta...

Te gjithe flasin se duhet te mendojme per kohen qe kalojme tani, tani dhe vetem tani.
Kjo nuk me duket si gje me mend.
Pa dashur ta nençmoj aske, por nga çobani nuk behesh mbret, as nga pastruesi shkolles nuk behesh drejtor i saj.
E tashmja eshte gjithmone rezultati i se shkuare, dhe deshtimet apo arritjet e se ardhmes do te percaktohen nga kontributi i se tashmes.
Jeta kerkon shume dhe ofron pak, ate pak qe marim duhet ne maximum ta jetojme, ate shume qe humbim edhe pse mund te mos i harrojme, bejme mire sa me rralle ti kujtojme.

p.s Sa do tme vij inat nese do ta kuptoj se ne po shkrijm mend ne nje teme qe kjo nismetarja (Jeta) ia ka dedikuar vetes e jo jetes sone

اdo moment i jetës tënde ka qenë tani apo e tashme!
Mendja mendon vetëm tash!


p.s. pjesëmarrja në diskutime është vullnetare dhe e drejtë e secilit
të hapë tema për çka të dëshirojë nëse nuk është në kundërshtim
me rregulloren e forumit! Ty nëse s'të përlqen tema mund ta injorosh,
askush nuk të detyron të shkruash!
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Jeta...

E embel eshte Vdekja, kur e hidhur esht Jeta(pergjija ime per temen)
 
Top