• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Jeta e paraardhësve tanë! Shpjegimi i pikturës së epokës së hekurit, brenda “Shpellës së shkruar”

Hera

Βιβλίο φάγος
Jeta e paraardhësve tanë! Shpjegimi i pikturës së epokës së hekurit, brenda “Shpellës së shkruar”Vendasit e njohin atë me emrin “Shpella e shkruar”.

Ajo paraqet një skenë gjuetie ku katër kalorës me qentë e tyre ndjekin (drerët). Figurat janë paraqitur në siluetë, të bëra me bojë të bardhë. I takojnë si kohe fillimit të epokës së hekurit.

Fotografi Fatjon Plaku ka ndarë pamje nga shpella, ku tregohet edhe jeta e parardhësve tanë në lashtësi. Kjo pikturë e Spilesë ndodhet në shpellën e fshatit Tren, në Devoll.


"Kompozimi i figurave të njerzve së bashku me figurat e kuajve dhe qenve, ka një domethenie dhe japin qartë dhe bukur stilizimin e tyre. Në realizimin e tyre me mjetet e përdorura, dëshmohet se është një krijim që i takon një kohe të vetme dhe se në të nuk mund të dallojmë periudha të ndryshme kohore. Datimi i pikturave prehistorike, përgjithesisht ka vështirësitë e veta kur bëhet fjalë për realizime të artit shkëmbor", thotë Fatjon Plaku.
"Piktori i lashtë i vizatimit te tyre, duket se ka qëne i ushtruar në pikturimin e skenave të tilla. Ai i ka punuar ato në siperfaqen e sheshtë të shkëmbit, disa metra mbi tokë. Kjo skenë e dëshmon se banorët e kësaj zone janë munduar që, nëpërmjet pikturës, të paraqesin jetën e tyre të përditshme".
Kjo është një tjetër pikturë e lashtë, e gjetur në shpellën e fshatit Tren, vite më parë.
"Për datimin e pikturës së Trenit në epokën prehistorike, veç të dhënave që janë publikuar më parë, ka rëndësi kronologjike të dorës së parë vendosja dhe kompozimi i figurave sipas pjerrësisë që formon faqja e shkëmbit. Siç dihet, vendosja e pikturave në përshtatje me vendin, është një element karakteristik i Artit të epokës prehistorike, kohë së cilës i takon edhe piktura shkëmbore e Trenit (Spilesë). Ështe shpallur monument kulture në vitin 1973".

Noa lajme
 
Top