• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Aki

misfit
Pyetje pafund pa pergjigje me fakte reale si perhere, po duke qene se e torturuam temen e Hitlerit, ndonje stafist me te drejta moderimi mbi keto dy forume le ti ndaje komentet perkatese atje dhe ketu (ky sdo jete komenti i pare ne ate rast, po mund te beni nje edit ne komentin e pare)

Personalisht kur isha femije doja te behem arkeologe me enderr se do zbuloj sekretin e piramidave dhe do gjej gjurme te jashtetokesoreve, pastaj u rrita, lexova mbi mitologjine sumere, qe ishte mitologji, madje madje ashtu si perendite e egjiptianeve qe kishin forma te cuditshme, imagjinaten e kane pasur te zhvilluar edhe ne hinduizem, politeizmin grek, dhe yum yum te preferuarit e mi mitologjia keltike e nordike. Pastaj pastaj kam pare dhe X- Files e Stargate aq shume sa qe di t'i recitoj ne enderr dialogjet e personazheve :)

Tani ti kthehemi temes, supozimet (se fakte s'ka) po ua le ne diskutim te lire, per vete do sjell dy... te them teori qe kam lexuar, mbi ate se ne ekzistojne jashtetokesoret apo jo.
Eshte nje shaka qe shpesh postohet ne internet, duke marre parasysh kohen qe i duhet drites te udhetoje neper hapesire, thone: nese pyesni se pse alienet ende nuk na kane vizituar, me siguri nga qe kur na vezhgojne nga planeti i tyre shohin se ketu jetojne dinosauruset :)

(po te kerkoni ne forum me siguri do kete pasur e debate tjera me kete tematike plus qe dmth mund ti bashkangjisni, ose ose ta vazhdoni e ta trajtoni si teme te re, mundesite ane te shumta, ashtu si dhe teorite mbi civilizimet jashtetokesore)


Atehere, si fillim disa rreshta mbi paradoksin e Fermit.


Ky eshte ekuacioni i Drake, sipas te cilit vetem ne galaksine tone mund te kete 100 000 civilizime (i paraqitur nga Frank Drake me 1961).
N - per numrin e civilizimeve qe e kane te detektueshem emisionin e valeve elektromagnetike.
R - shkalla e formimit te yjeve qe mund te permbajne jete intelegjente ne sistemin diellor,
fp - fraksioni i ketyre yjeve me sisteme planetare
ne - numri i planeteve me natyre qe mund te permbaje jete
fl - fraksioni i planeteve ku jeta ne fakt paraqitet
fi - fraksioni i planeteve ku ka jete ku zhvillohet jeta intelegjente
fc- fraksioni i civilizimeve qe zhvillojne teknologji qe mund te detektohet nga gjithesia
dhe L - kohezgjatja ne te cilen keto civilizime leshojne vale emetuese ne gjithesi
E kshu legjenda thote se filloi kerkimi per jete intelegjente duke u munduar te behet detektimi i valeve elektromagnetike neper gjithesi ( qeee jo domosdoshmerisht emetohen nga dicka e gjalle)
Pastaj Fermi diku me heret se ky edhe pse une thash pastaj, paaqiti nje pyetje: nese ka aq shume mundesi qe te zhvillohen civilizime intelegjente, perse ne ndjehemi aq te vetmuar ne tere kete univers.
Dheee nese merret parasysh se universi, madje dhe galaksite me te aferme jane larg....shume shume, plus qe universi vazhdimisht zgjerohet, me teknologjine e nivelit tone do ishte e pamundur te arrihen ndonjehere (skane faj ata te shkretet qe sna vizitojne, rruge e gjate). Dhe voila, shikoni videon mos lodhem t'ju shpjegoj me tej :pp.s. ne video shpjegohet dhe shkalla e Kardashev mbi tipet e civilizimeve (jane 3 aty, ne futurism.com i keni nga 5)

1. shkalla e pare do ishte ajo qe do arrinte te mbledhe/marre tere energjine e mundshme te diellit te tyre, qe nenkupton se do kishte aftesine te kontrolloje cdo force natyrore ne planet (krijon termet, krijon ornado, shi, ose ti ndaloje ato kur ti doje qefi). Sa per kuriozitet, ne qenkemi dikuuuu ne 0.73 :)
2. shkalla e dyte eshte kur do arrinte te kontrolloje dhe cdo proces dhe cdo cm te yllit perkates, aq sa pasi ta shfrytezoje tere energjine e mundshme nje dite ta shnderroje ne planet per nevoja te metejshme.
3. shkalla e trete do kishte mundesine e udhetimit neper galaktike dhee do u duhej nje jetegjatesi me te madhe, pra ndoshta nje dite kur te shnderrohemi ne cyborg, ku i dihet :D
4. shkalla qe Kardashev mendonte se nuk do ishte e mundur te ekzistonte, do ishte nje civilizim qe do arrinte te shfrytezoje energjine e tere universit, shpejtoje kohen e levizjes dhe udhetimit neper univers me ligje fizike qe per ne jane te panjohura.
5. dhe shkalla e 5-te, je qenie qe do kishte aftesine te krijoje nje univers te tere...voila


Tani kini ne mendje se kur mendoni jete intelegjente mund te mos jete asgje e ngjashme me ndonje krijese toke, qofte kjo dhe trup njeriu me koke zogu, mund te kete perberje prej siliciumi (perkunder faktit qe ne jemi krijuar nga karboni), mund te jete prej hekuri, ose mund te jete forme e paster energjie, mund te mos kemi mundesi t'i shohim, mund te mos na kene vizituar, oseee ka gjasa qe universi te kete qene shume me armiqesor dhe ne te jemi nder civilizimet e para qe jane zhvilluar. Ndoshta jemi vetem, ndoshta ndonje race atje jashte na mendon shume idiote per te patur kontakt me qenie kaq injorante, ose ne sdijme ti lexojme mesazhet e tyre pasi kemi mjete shume primitive :D

Sidoqofte teori shume, pergjigje aspak. Me rendesi imagjinaten e kemi aq te zhvilluar sa te zhvillojme nje zhaner te tere te fanta-shkences, sic vertetojne dhe civilizimet antike me mitologjite e tyre :)

Me ndjese per ndonje gabim ne perkthim ne vazhdim po ju le me pjesen e dyte te videos dhe komente pasuese :)

[video=youtube;1fQkVqno-uI]https://www.youtube.com/watch?v=1fQkVqno-uI[/video]


p.s. sa per jete e aliene, mos harroni se ka baktere ne Mars ;)
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

vimana7.jpg

Te paskan shpetuar VIMANAT E DEVA-ve
Indin e ke plot e perplot :)
 

ricky_ch

******
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Për mendimin tim me siguri ekzistojnë, por për të na vizituar kanë shansë po aq sa ne kemi.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Për mendimin tim me siguri ekzistojnë, por për të na vizituar kanë shansë po aq sa ne kemi.

Ti besoj bazohesh te vetja kur thua se shancet jan te barabarta me tonat,apo jo?!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Po unë bazohem tek logjika ime, ndërsa për ty e dij se e din.

E pra, skishte si te ndodhte ndryshe loool
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Kush e di sa injorant ju dukemi atyre ne,kur vine here pas here te na vizitojne!
duhet te jemi moster krejt idiote per ta hahahahahaha
 

Aki

misfit
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Shiko fotografinë 28359

Te paskan shpetuar VIMANAT E DEVA-ve
Indin e ke plot e perplot :)

Per hinduizmin di shume pak, ne fakt vetem perendeshen e vdekjes Kali me shume duar :D e e kam lene ne to do list per te lexuar, po kto tani i hapa ne wikipedia hohohooo awesome

qatlho' :D
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Njerezit nuk duan te besojne asaj qe i tremben ose qe mund te peshtjelloje psikozen dhe qetesine e tyre mendore.
Une jam i mendimit qe jo cdo gje qe lexohet dhe thuhet per jashtetokesoret duhet marre si e vertete por sejcili prej nesh eshte ne gjendje te arrije nje konkluzion te caktuar nese lexon dhe kerkon per kete subjekt. Materialet jane kaq te shumta sa ska ku te shkoje. Mjafton nje selektim dhe mendje "e hapur" dhe gjerat shikohen me ndryshe...

hajduti
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Edhe nese nuk na kane vizituar them ti ftojme per Kershnella :gjyshja: Jemi ca si ngushte ama do u bejme vend ::cool::
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Une jam me idene qe nese jemi krijuar nga nje Zot me siguri seshte ndalur ne aq pak( vetem tek ne).
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Besoj qe ka krijesa pervec nesh por Jashttokesore?! Hm.. Ata jetojne ne toke ne hapesire, kane aftesine te marrin forme, te duken nda disa por jo nga te gjithe! Per jashttokesor tjere nuk di dhe me 40 vjet jete qe m'ka mbet(morra nje shifer normale se s'dihet jeta) them se s'do shof me sy jashtokesor tjeter as nga Marsi as Platoni :p
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Per hinduizmin di shume pak, ne fakt vetem perendeshen e vdekjes Kali me shume duar :D e e kam lene ne to do list per te lexuar, po kto tani i hapa ne wikipedia hohohooo awesome

qatlho' :D

Nese je e interesuar per jashtokesoret un te keshilloj te lexosh ( bhagavad gita) ,,, liber mbi 20,000 vjecar...!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Besoj qe ka krijesa pervec nesh por Jashttokesore?! Hm.. Ata jetojne ne toke ne hapesire, kane aftesine te marrin forme, te duken nda disa por jo nga te gjithe! Per jashttokesor tjere nuk di dhe me 40 vjet jete qe m'ka mbet(morra nje shifer normale se s'dihet jeta) them se s'do shof me sy jashtokesor tjeter as nga Marsi as Platoni :p

Ti ben mire te besosh kuranin se e meriton :p
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Une jam me idene qe nese jemi krijuar nga nje Zot me siguri seshte ndalur ne aq pak( vetem tek ne).

Un nuk do besoja nese nuk do shihja asnje yll ne qiell!
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Un nuk do besoja nese nuk do shihja asnje yll ne qiell!
Pikepamje e kendshme. Dikur nje person thosh qe ne jemi perberje yjesh ( madje dhe Nevi e thote shpesh)
tani nje pytje duke marre sikur eshte ashtu : po pastaj?
Cfare ndodh me yjet ( ne) shperbehemi? Pluhur? Dmth aq e pavlere eshte jeta jone?
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Pikepamje e kendshme. Dikur nje person thosh qe ne jemi perberje yjesh ( madje dhe Nevi e thote shpesh)
tani nje pytje duke marre sikur eshte ashtu : po pastaj?
Cfare ndodh me yjet ( ne) shperbehemi? Pluhur? Dmth aq e pavlere eshte jeta jone?

Para se te filloj te shpjegoj kete, duhet te ndash materien me energjin..Flasim per universin material apo ate shpirterore?
E them kete sepse kemi pranuar qe egziston shpirti dhe njeriu.

Nese flasim per yjet e cdo gje qe egziston ne planin material eshte shum e thjesht per tu shpjeguar ( riciklim automatik)
E vetmja qe nuk ndryshon kurr dhe qe eshte e pa riciklueshme eshte energjia (shpirti)
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Para se te filloj te shpjegoj kete, duhet te ndash materien me energjin..Flasim per universin material apo ate shpirterore?
E them kete sepse kemi pranuar qe egziston shpirti dhe njeriu.

Nese flasim per yjet e cdo gje qe egziston ne planin material eshte shum e thjesht per tu shpjeguar ( riciklim automatik)
E vetmja qe nuk ndryshon kurr dhe qe eshte e pa riciklueshme eshte energjia (shpirti)

Nuk mund te themi se kjo jete nuk ka vlere,,,vlera e vertet qe ka kjo jete eshte qe edhe pse eksperimentojme materien bashk me shpirtin tone,duhet te arrijme qe brenda nesh te komunikojme me identitetin kryesor (UNI-n) sepse vetem keshtu mund te arrijme ti japim vlere kesaj jete.
Nese marrim per te mirqen se te jetojme per te ngrene ka me shum vlere sesa te jetojme per te kuptuar atehere nuk jemi shum larg dimensioneve inferiore (bota e kafsheve)
Ne librin e DEVA-ve shkruhet,,,cdo entitet qe sot jeton si njeri ka ardhur ne kete shkall si pasoj e karmes se mire qe ka pasur jeten e meparshme dhe cdo entitet qe jeton si nje kafsh sot ka ardhur ne kete shkall si pasoj e nje karme jo pozitive..

Te tregoj nje histori (quaje perrall ose si te vij per mbare,por shiko thelbin e ngjarjes) te nje kasapi indian shum vite me pare

Shkon te rrembej cjapin per ta therur e lidh dhe ben gati thiken dhe ne momentin qe i zgjati duart per ti kapur koken cjapi qesh...ky habitet dhe e pyet cjapin po pse qesh un do te ther tani..cjapi i thote,po qesh se tani me ne fund do rilind njeri nga dora jote :) Kasapi e shef i habitur,nderkohe cjapit i mbushen syte me lot dhe kasapi e pyet po tani pse qan..cjapi i pergjegjet...dikur dhe un kam qen kasap si ti!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Per hinduizmin di shume pak, ne fakt vetem perendeshen e vdekjes Kali me shume duar :D e e kam lene ne to do list per te lexuar, po kto tani i hapa ne wikipedia hohohooo awesome

qatlho' :D
https://www.youtube.com/watch?v=_SVzgTOnEdI

Kjo eshte nje vidio itaisht dhe autori i kesaj vidioje eshte ekpert per Bhavagata Purana
Shpresoj te sherbej!
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Nuk mund te themi se kjo jete nuk ka vlere,,,vlera e vertet qe ka kjo jete eshte qe edhe pse eksperimentojme materien bashk me shpirtin tone,duhet te arrijme qe brenda nesh te komunikojme me identitetin kryesor (UNI-n) sepse vetem keshtu mund te arrijme ti japim vlere kesaj jete.
Nese marrim per te mirqen se te jetojme per te ngrene ka me shum vlere sesa te jetojme per te kuptuar atehere nuk jemi shum larg dimensioneve inferiore (bota e kafsheve)
Ne librin e DEVA-ve shkruhet,,,cdo entitet qe sot jeton si njeri ka ardhur ne kete shkall si pasoj e karmes se mire qe ka pasur jeten e meparshme dhe cdo entitet qe jeton si nje kafsh sot ka ardhur ne kete shkall si pasoj e nje karme jo pozitive..

Te tregoj nje histori (quaje perrall ose si te vij per mbare,por shiko thelbin e ngjarjes) te nje kasapi indian shum vite me pare

Shkon te rrembej cjapin per ta therur e lidh dhe ben gati thiken dhe ne momentin qe i zgjati duart per ti kapur koken cjapi qesh...ky habitet dhe e pyet cjapin po pse qesh un do te ther tani..cjapi i thote,po qesh se tani me ne fund do rilind njeri nga dora jote :) Kasapi e shef i habitur,nderkohe cjapit i mbushen syte me lot dhe kasapi e pyet po tani pse qan..cjapi i pergjegjet...dikur dhe un kam qen kasap si ti!

fillove te besh dialog me veten :p
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

fillove te besh dialog me veten :p

thua mos te me ket lexuar valle?! :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Ti ben mire te besosh kuranin se e meriton :p

Edhe une lejen tende po prisja se shikon? :p
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Edhe une lejen tende po prisja se shikon? :p

po se mos mu prish gjiza mua se more leje ti apo jo loool
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Para se te filloj te shpjegoj kete, duhet te ndash materien me energjin..Flasim per universin material apo ate shpirterore?
E them kete sepse kemi pranuar qe egziston shpirti dhe njeriu.

Nese flasim per yjet e cdo gje qe egziston ne planin material eshte shum e thjesht per tu shpjeguar ( riciklim automatik)
E vetmja qe nuk ndryshon kurr dhe qe eshte e pa riciklueshme eshte energjia (shpirti)

Keshtuqe i bie qe ne rikthehemi ne yje?

Po meqe shpirti eshte i paricklueshem cf ndodh? Sepse te lexova pak me poshte por jam kurioze per kendveshtrimin tend.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Keshtuqe i bie qe ne rikthehemi ne yje?

Po meqe shpirti eshte i paricklueshem cf ndodh? Sepse te lexova pak me poshte por jam kurioze per kendveshtrimin tend.

Shpirti me personalitetin eshte tamam si un me Don_Arbas...ne kete forum un quhem Don ndersa ne ndonje forum tjeter mund te quhem Llambi..

Kjo eshte saktesisht ajo qe ndodh.

Shpirti eshte i pavdekshem sepse nuk ka kohe ne dimensionin shpirteror...Dimensioni shpirteror eshte dashuria ("ZOTI")

Pra edhe yjet e ky univers material eshte i riciklueshem por jo i pavdekshem!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

Yy sa e gjate qenka, eh di pak, ia ta lexoj e te them cf mendoj
dhe pse ate pjesen e shpirtit mund dhe te ndaj te njejtin mendim, per trupin jo.

C'fare nuk ndan per punen e trupit?
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Jashtetokesoret, ekzistojne, nese po na kane vizituar?

C'fare nuk ndan per punen e trupit?

Une jam katolike dhe duket se ke njohuri dhe per katolicizmin, keshtuqe une besoj se jemi krijuar nga Zoti
ok ne dhjaten e vjeter ka sh metafora etj, ama une besoj qe jemi krijuar nga Zoti
por pa hequr mundesine pa vene ne dyshim gati cdo gje.

Si i bie tani qe une jam dakort me idene e shpirtit qe thua ti, dimension shpirteror i pariciklueshem etj
por nga erdhi shpirti? Nese trupi erdhi nga yjet dhe riciklohet po shpirti si lindi?
Seshte dicka materiale. Dmth smund e sduhet te jete dicka rastesore....nje trup nje shpirt rastesor aty brenda.
Une parapelqej te mendoj se sjam dicka rastesore por edhe mund te jemi


Sa per videon i hoqa ca pike me shembuj qe jepka...femija sensitiv qe sheh xhaxhin me mamin hmmmm
 
Private conversations
Help Users
    Top