• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ja si ishin europianët 7 mijë vjet më parë

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit


7 mijë vjet më parë, europianët kishin lëkurë të errët, flokë të zinj dhe sytë blu të fortë. Shkencëtarët dhe biologët rindërtuan për herë të parë pamjen e njeriut që ka jetuar 5 mijë vjet para Erës Sonë.

Studimi mbërriti në këtë përfundim falë analizave të ADN-së të një skeleti njerëzor, që mendohet se ka jetuar në epokën e Mesolitit, nga 10 mijë deri në 5 mijë vite më parë. Skeleti është gjetur në vitin 2006 se bashku me një tjetër skelet mashkulli në zonën arkeologjike La Brana-Arintero në veri të Spanjës.

Puna e grupit të shkencëtarëve të udhëhequr nga biologu Carles Lalueza-Fox i Institutit të Biologjisë Evolutive në Barcelonë, u përqendrua në analizimin e ADN-së së shkëputur nga dhëmbi i njërit prej skeletëve.

“Surpriza më e madhe ishte zbulimi i geneve afrikane tek ky skelet, gene që janë përcaktues për pigmentin ngjyrosës të lëkurës. Pra europianët e epokës mesolitike kishin lëkurë të errët, se në ç’shkallë, këtë s’mund ta vërtetojmë”, thotë Lalueza-Fox.

Ai shton se përvec kësaj është gjetur gjurmë e geneve që përcaktojnë ngjyrën e syve. Këto gene janë të njëjta me ato të zbuluara tek analizat e skeleteve njerëzore të gjetura në zonën paleolitike të Ma’ltas, në afërsi të liqenit Bajkal në Siberi.

‘Pasardhësit’ e kësaj popullsie që ka jetuar mijëra vite më parë në Siberi mendohet gjërësisht se janë popujt nordikë si suedezët dhe finlandezët, që kanë të njëjtin gen që u përcakton ngjyrën e syve.

Në përfundim, grupi i shkencëtarëve ka rindërtuar me ndihmën e teknologjisë imazhin e njeriut të para 7 mijë viteve.Studimi është publikuar në revistën shkencore “Nature”.

/ Top Channel
 
Top