Ja sa ishte Shqipëria në kohën kur qeveriste Skënderbeu

Publikohet HARTA/ Ja sa ishte Shqipëria në kohën kur qeveriste Skënderbeu, kulmi i rezistencës ndaj osmanëve
Po ashtu krahas hartës, ai shkruan se ajo është realizuar në kulmin e rezistencës shqiptare ndaj osmanëve. Siç shihet harta e Shqipërisë asokohe duket më e vogël se sa është aktualisht
shqiperia.jpg
TIRANË- Zëvendësministëri i Infrastrukturës, Artan Shkreli së fundmi në rrjetet sociale ka publikuar një hartë që paraqet territoret e Arbërisë në vitin 1452 koha kur në vend ishte kthyer Skëndërbeu.

Po ashtu krahas hartës, ai shkruan se ajo është realizuar në kulmin e rezistencës shqiptare ndaj osmanëve. Siç shihet harta e Shqipërisë asokohe duket më e vogël se sa është aktualisht,
Arbëria… në kulmin e rezistencës së saj antiosmane, nga Gjiri i Kotorrit ne Gjirin e Lepantos, dhe zemrën e saj me Skënderbeun.”- shkruan Shkreli.
harta-2.jpg

(A.K.dosja.al)
 
Top