• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ja pse nuk duhet t’i lejoni fëmijët të ulen në këtë pozicion

Arfenilla

Themelues i ForumitPozicioni i uljes në fomrën e shkronjës “W” është i rrezikshëm, dhe duhet t’i ndaloni fëmijët nga kjo formë e uljes, raporton Perdiatricservices.com.

Kur fëmijët ulen në këtë pozicion ka më pak mundësi të zhvillohet rrotullimi i nevojshëm i trupit, dhe stagnon zhvillimin motorik të boshtit kurrizor.

Shumë fëmijë luajnë në këtë pozicion, por prindërit duhet ta kenë parasysh se përdorimi i kësaj pozite mund të çojë në probleme ortopedike në të ardhmen.

Sipas hulumtive të fundit ga specialistët e ortopedisë, fëmijët që ulen në këtë pozitë mund të kenë pos tjerash edhe shqetësime neurologjike dhe vonesa zhvillimore.

Pediatrit rekomandojnë të inkurajoni fëmijët të ulen në kolltuqe të buta, të cilat ofrojnë mbështetje, apo nëse ulen në tokë, të ulen në pozita të tilla që ofrojnë lëvizshmëri të madhe të trupit dhe boshtit kurrizor. B :MESAZHI/
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Titulli: Ja pse nuk duhet t’i lejoni fëmijët të ulen në këtë pozicion

Nuk me duket shume e vertet kjo. Une femije ulesha shpesh kshu,po aq e sot.
Kjo tregon elasticitetin fizik ....mendoj
Personalisht nuk kam patur problrme me rritjen fizike....e sa per ate neurologjike mahhh :p sdi te kem deri tani.
Mjeket tani jane shume kontradiktor ne ato qe rekomandojne sa per cdo dite po na corodisin.
Nje teze qe e hedh njeri ,tjetri e rekomandon.
Besueshmeria zero!
 

DeliriumMind

I'm the crazy one💣
Mosha
30
Vendndodhja
BlackMoon
Titulli: Ja pse nuk duhet t’i lejoni fëmijët të ulen në këtë pozicion

Po un qe sjam ul kurr kshu dhe kam probleme neurologjike lol
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Titulli: Ja pse nuk duhet t’i lejoni fëmijët të ulen në këtë pozicion

Po un qe sjam ul kurr kshu dhe kam probleme neurologjike lol
epo ti je nje perjashtim i natyres o goc :p

po per ato qe bejne sparkaten apo fleten ,ka nai problem neuroligjikal?
 
Top