• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

PiNkY

Anëtar i Nderuar


Stresi është një shqetësim që ndër shumë problemeve të tjera në organizëm ai ka një ndikim të madh dhe në prishjen e dhëmbëve.

Sipas kryetarit të Degës së Kirurgjisë së gojës, dhëmbëve dhe nofullës, pranë Universiteti Selçuk në Konja të Turqisë, Prof.Dr. Ercan Durmus, tha se stresi, ashtu si në shumë fusha të tjera, shkakton dëme të mëdha edhe në prishjen e higjienës së gojë dhe dhëmbëve.

Stresi është gjithashtu edhe shkaktari i shumë sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve.

“Tek njerëzit që përjetojnë stres vihet re tharje e gojës. Për këtë arsye nuk krijohet shtresa mbrojtëse që pengon prishjen e dhëmbëve dhe si pasojë vihet re dëmtimi i tyre. Veçanërisht stresi që vihet re tek moshat nën 18-20 vjeç, duhet trajtuar me kujdes, për të evituar dëmtimin e shëndetit të gojës” shprehet Prof.Dr. Ercan Durmus.


/albeu.com/
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

Stresi shkaktar per dhembet,per trurin ,per fizikun per, per, per ahuu ku gjen sot njeri pa strese aman:esp:
 
Last edited:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

Stresi vertet te demton :(...
Prandaj duhet te jemi pozitiv, dhe te bejme c'ka te mundemi ama ne fund te pranojme qe cdo gje e ka ZOti ne Dore.
Mos ta lodhim veten me shume sec duhet. Dhe duhet te dime ku t ethemi stop per shume gjera.
Me pak fjale te gjejme zgjidhje ne menyre qe te kemi paqe me veten e njerezit perreth...
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Titulli: Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

se di per ju, por e vetmja gje qe funksionon shkelqyshem te une jane dhembet.

mendoj se jane me shume genetike se faktor te jashtem.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Titulli: Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

Aman me keto studime idiote,ama nuk di shijen e stresit,si do shijosh e dallosh te lumturis e buzeqeshjes.
Ku ka rob qe ska stres,dhe emocione te ndryshme gjate kohes.
Gjithcka pershkruhet nga nje relativitet.
Per mua ka problem ne qofte se nje njeri nuk perbehet nga keto tersi ndryshueshmerish dhe jo e kunderta.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

Nfakt ne Shqiptareve, lloj_lloj semundjeje na bie pri ktij "Stresit"
Cfar paska qen ky stres :D
 
Top