• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

PiNkY

Anëtar i Nderuar


Stresi është një shqetësim që ndër shumë problemeve të tjera në organizëm ai ka një ndikim të madh dhe në prishjen e dhëmbëve.

Sipas kryetarit të Degës së Kirurgjisë së gojës, dhëmbëve dhe nofullës, pranë Universiteti Selçuk në Konja të Turqisë, Prof.Dr. Ercan Durmus, tha se stresi, ashtu si në shumë fusha të tjera, shkakton dëme të mëdha edhe në prishjen e higjienës së gojë dhe dhëmbëve.

Stresi është gjithashtu edhe shkaktari i shumë sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve.

“Tek njerëzit që përjetojnë stres vihet re tharje e gojës. Për këtë arsye nuk krijohet shtresa mbrojtëse që pengon prishjen e dhëmbëve dhe si pasojë vihet re dëmtimi i tyre. Veçanërisht stresi që vihet re tek moshat nën 18-20 vjeç, duhet trajtuar me kujdes, për të evituar dëmtimin e shëndetit të gojës” shprehet Prof.Dr. Ercan Durmus.


/albeu.com/
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

Stresi shkaktar per dhembet,per trurin ,per fizikun per, per, per ahuu ku gjen sot njeri pa strese aman:esp:
 
Last edited:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

Stresi vertet te demton :(...
Prandaj duhet te jemi pozitiv, dhe te bejme c'ka te mundemi ama ne fund te pranojme qe cdo gje e ka ZOti ne Dore.
Mos ta lodhim veten me shume sec duhet. Dhe duhet te dime ku t ethemi stop per shume gjera.
Me pak fjale te gjejme zgjidhje ne menyre qe te kemi paqe me veten e njerezit perreth...
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Titulli: Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

se di per ju, por e vetmja gje qe funksionon shkelqyshem te une jane dhembet.

mendoj se jane me shume genetike se faktor te jashtem.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

Aman me keto studime idiote,ama nuk di shijen e stresit,si do shijosh e dallosh te lumturis e buzeqeshjes.
Ku ka rob qe ska stres,dhe emocione te ndryshme gjate kohes.
Gjithcka pershkruhet nga nje relativitet.
Per mua ka problem ne qofte se nje njeri nuk perbehet nga keto tersi ndryshueshmerish dhe jo e kunderta.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Ja çfarë shkakton stresi tek dhëmbët

Nfakt ne Shqiptareve, lloj_lloj semundjeje na bie pri ktij "Stresit"
Cfar paska qen ky stres :D
 
Top