• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Integrimi i Shqiperise ne NATO

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Shqipëria konsideron se anëtarësimi i saj në NATO do paraqise shtrirjen natyrale te Aleances ne krahun e saj Juglindor. Pozicioni gjeografik i Shqiperise eshte i favorshem per mbushjes se koceptit te ri strategjik te NATO-s i cili eshte aprovuar ne Samitin e Washingtonit. Nepermjet MAP-it Shqiperia eshte e angazhuar te arrije objektivat e meposhtem:
 • Do te vazhdoje te permiresoje rendin dhe ekonomine e tregut duke i kushtuar vemendje te veçante permiresimit te rendit dhe luftes kunder korrupsionit.
 • Do inkurajoje dhe zhvilloje respektin per te drejtat e njeriut, duke perfshire te drejtat e minoriteteve.
 • Do te forcoje institucionet demokratike dhe si pasoje rolin e tyre ne shoqeri. Do te vendose nje administrate publike efektive.
 • Do te frocoje kontrollin civil demokratik mbi FA.
 • Do te ruaje rezultatet e arritura vitet e fundit ne rritjen ekonomike dhe do te vazhdoje reformat e saj ekonomike, veçanerisht ne fushen e privatizimit.
 • Do te vazhdoje politiken e fqinjesise se mire,veçanerisht ne konteksin e situates pas ngjarjeve ne Kosove, duke perdorur plotesisht rrjedhojat rajonale te programeve te Paktit te Stabilitetit.
 • Do te modifikioje legjislacionin perkates me qellim qe ta harmonizoje ate me sistemet standarte te Aleances.
 • Do te jete plotesisht e angazhuar qe te garantoje kontrollin e brendshem te armeve dhe çarmatimit.
Shqipëria është Anëtare e Këshillit të Paktit Atlantiko-verior që nga qershori i 1992. Ajo përkrahu Inisiativën e Partneritetit për Paqe në Janar 1994 dhe nënshkroi Dokumentin Kuadër më 23 Shkurt 1994 duke u bërë vend antar i Partneritetit për Paqe. Me 22 Shtator 1994 paraqiti Dokumentin e Prezantimit në të cilën përcaktohen fushat, përmasat dhe niveli i pjesëmarrjes në bashkëpunim me NATO-n. Dokumentat e mësiprëme përbëjnë bazën e hartimit të Programit Individual të Partneritetit për vitet 1995, 1996, 1997 Programet Individuale Speciale NATO -Shqipëri për vitet 1997-2000.

Programi i Partneritetit Individual (IPP) eshte zhvilluar qe te perkrahe programet kryesore qe burojne nga rishikimi i mbrojtjes. Ai perforcon vazhdimesine e procesit te ristrukturimit duke synuar rritjen e aftesive operacionale te FA. Prioritetet kryesore te mbrojtjes per 2002 do te fokusojne ne zhvillimin e nje strategjie ushtarake kombetare, te shoqeruar nga nje strukture organizimi, e orientuar ne nivel te larte profesionalisht, me nje numer me te vogel te FA, adaptimin e konceptit te trajnimit te forces, nje sistem menaxhimi personeli dhe nje sistem menaxhimi burimesh.
Programi i Partneritetit Individual (IPP), i vitit 2002 synon tre çeshtje kryesore bashkepunimi:
 1. Te ndihmoje Shqiperine ne ristrukturimin e FA te saj, nen kontrollin demokratik te autoritetit civil sipas planit afatgjate te implementimit.
 2. Te siguroje perkrahjen ne fusha te interesit te NATO-s dhe Shqiperise
 3. Ti jape me shume permbajtje marredhenieve me PfP ne nje afat kohor me te gjate.
Qellimi kryesor per NATO-n dhe Shqiperine ne kete IPP 2002 eshte qe te arrihen rezultate konkrete me qellim qe te demostrohen efektet pozitive te PfP. Shqipëria ka marrë pjesë dhe në Proçesin e Planifikim - Rishikimit që nga viti 1996 e në vazhdim. Për vitin 2000 ajo pranoi 53 Objektiva Partneriteti. Në Shkurt 2002 do të diskutojë për Paketën e Re të tyre.
Nëntor 1999, Shqipëria paraqiti Planin e Veprimit për Antarësim duke u bërë një nga 9 vendet aspirante për antarësim në Aleancë.

Ne 2 Prill 2008 NATO i paraqet Shqiperis ftesen per antarsimin e saj ne NATO duke realizuar endren e shumpritur te shqiptarve.

*FA = forcat e armatosura
 
Private conversations
Help Users
  Top