• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Instalohen 30 aparatura sizmografie në Shëngjin, do regjistrojnë çdo lëkundje toke

Instalohen 30 aparatura sizmografie në Shëngjin, do regjistrojnë çdo lëkundje toke


Pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, që shkaktori 51 viktima e qindra të lënduar, Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit në bashkëpunim me Institutin Gjerman në Potsdam kanë instaluar 30 sizmografë portabël në zonën mes Shëngjinit dhe Durrësit.
Sipas postimit të Ambasadës Gjermane në Tiranë, kontaktet me Institutin Gjerman në Potsdam dhe IGJEUM-it ekzistojnë prej vitit 2012, të cilët bashkëpunojnë me njëri-tjetrin.
“Për të kuptuar më mirë shkaqet e tërmeteve të fundit në Shqipëri Qendra për Studime Gjeologjike në Potsdam në bashkëpunim me studiues gjeologë shqiptarë ka instaluar 30 sesmografë portabël në zonën mes Shëngjinit dhe Durrësit.

Ata do të shënojnë edhe lëvizjet më të vogla deri në fund të shkurtit duke u krijuar mundësi gjeologëve të të shohin brenda lëvizjeve nën sipërfaqe”, ka shkruar Ambasadës Gjermane në Tiranë.

Sizmografët janë matës të lëkundjeve sizmike, të cilat sjellin informacione më të sakta, e sidomos në këto ditë, ku lëkundjet kanë qenë shumë të zakonshme.

Copyright Gazeta SHQIP
 
Private conversations
Help Users
    Top