• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Infeksioni me Klamidia

dr.Dugi

Anëtar i ri
Chlamydia është një sëmundje bakteriale infeksion transmetohet, kur njerëzit kanë marrëdhënie seksuale. Kjo është sëmundja më e zakonshme seksualisht e transmetueshme (STT). Infeksioni me klamidia më së shpeshti gjendet në mesin e ketyre grupeve :
 • Të rriturit e rinj (Me te rinje se 24 vite).
 • Njerëzit që jetojnë në zonat urbane
 • Afro-amerikanët
 • Ata me status të ulët shoqëror dhe ekonomik
Klamidia është një infeksion i shkaktuar nga bakteria Chlamydia trachomatis.Infeksioni transmetohet në 2 mënyra:
 • Nga një person në tjetrin nëpërmjet kontaktit seksual (me gojë, anal ose vaginal).
 • Nga nëna tek fëmija me kalimin e fëmijës nëpër kanalin e lindjes.
Klamidia mund të shkaktojë pneumonin ose infeksione të rënda në sy.
Simptomat: Simptomet e infektimit me Chlamydia mund të varen nga gjinia.
Simptomat e klamidias të Grate:
 • Nuk ka simptoma në 70% në 80% të rasteve.
 • Gjakderdhje pas marrëdhënieve seksuale ose ndërmjet periudhave të menstruacioneve.
 • Dhimbje të barkut dhe dhimbje e djegesira gjatë urinimit.
 • Shkarkim nga vagina
Simptomat e klamidias të Meshkujt:
 • Ashtu si gratë, burrat të cilët janë të infektuar mund të mos tregojnë simptome. Vlerësimet e atyre pa simptoma shkojnë nga 25% në 50% të meshkujve të infektuar.
 • Shkarkim nga penisi.
 • Dhimbje, djegie gjatë urinimit.
 • Inflamacioni ose infeksion i ndonje kanali te testiseve, apo dhimbje e testiseve
 
Top