• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Imami shqiptar dëbohet nga Zvicra për dhunë fizike

dbf076-905x395.jpg


Fehim Dragusha, imami shqiptar do të largohet nga Zvicra, pasi ai është dënuar nga Gjykata Federale se ka ushtruar dhunë fizike dhe seksuale ndaj ish-bashkëshortes së tij, nga Singapori.

Dragusha asnjëherë nuk e ka pranuar këtë vendim.

Imami para dy muajsh kur është bërë edhe denoncimi, në një intervistë ka thënë se asgjë nuk është e vërtetë dhe se ka pasur marrëdhënie shumë të mira më ish-bashkëshorten e tij, por tani është marrë vendimi dhe ai do të kryejë dënimin në Kosovë, duke e dëbuar nga Zvicra.

Imami ka jetuar në Zvicër për rreth 10 vjet ku kryente dhe aktivitetin e tij.

Imami ka thënë se dënimin e tij dëshironte ta vuante në Zvicër dhe jo në Kosovë, por, kërkesa e tij nuk është marrë parasysh.

Ai ka thënë se çështja e tij është e politizuar dhe se ai nuk ka kyer veprat për të cilat akuzohet, dhe po pret që pafajësia e tij të dalë nga Gjykatën e Strasburgut.

j.l./ dita
 

Comments

@LeVoyageur kete e njoh, pasiqe e kam takuar ne shkolle sa isha, 2 vite me i moshuar se une. Madje e kam edhe ne fb. Ceshtja e tij eshte duke u bere gati te shkoj ne gjykaten e strasburgut.
Punen qe e ben ky atje, nuk e ben asnje imam ne Kosove e Shqiperi ne disa raste. Ku ishte imam, ska pasur dite qe se kane vizituar te krishteret e rrethit ku ka jetuar.

Fjalimi i tij i fundit para se ta leshonte Zvicren:

13.12.2019

LIGJËRATA IME E FUNDIT NË ZVICER

Të ndëruar vëllezër dhe motra
Ju informoj se ditën e diel është dita ime e fundit në Zvicer.

Pas vendimit te Gjykatës Federale, unë duhet ta leshoj Zvicren derisa kjo çeshtje te përfundoj në Gjykatën e Strasburgut, për tê parë nga afër realitetin se ku ka gabuar Gjykata Federale e Zvicres, duke mos pasur asnjë padi në Polizi dhe duke mos qenë nen hetime, ata pa te drejt lëshuan vendimin se unë kinse kam rrahur dhe keqtrajtuar ish-gruan time.
Pergjatë ketyre dy muajve kam arritur që t‘i tuboj te gjitha aktet pêr t‘i dërguar në Gjykaten Evropiane për te Drejtat e Njeriut me seli në Strasburg.
I falënderoj te gjithë ata që me ndihmuan moralisht dhe materjalisht deri ne keto çaste.
Sot ishte ligjërata ime e fundit në Xhaminë „Xheneti“ në St. Gallen.
Jam krenar për punën dhe kontributin tim qê kam dhënë për popullin tim, për fenë time, gjithashtu edhe për organet e shtetit te cilët me shumë kanë vizituar Xhaminê tonë se sa ndonjë Institucion tjetër në Zvicer.
Falënderoj te gjithë kontribuesit që nga viti 2009 e deri me sot.
Kështu paska deshur Zoti që unë te qendroj 10 vite në këtë vend dhe te kontribuoj vazhdimisht.
Te dielën pas namazit te drekës ju ftoj te gjithve për ÇAJ dhe dua te kerkoj hallallëk nga te gjithë.
Krejt kjo ishte një temë e politizuar dhe unë do pres deri në vendimin e fundit nga Gjykata e Strasburgut.
Lamtumirë Zvicer


79815004_10156437886991199_4452211228437118976_n.jpg
79388059_10156437887231199_2791063851397808128_n.jpg
79146371_10156437887106199_1364201082019905536_o.jpg
 
@LeVoyageur kete e njoh, pasiqe e kam takuar ne shkolle sa isha, 2 vite me i moshuar se une. Madje e kam edhe ne fb. Ceshtja e tij eshte duke u bere gati te shkoj ne gjykaten e strasburgut.
Punen qe e ben ky atje, nuk e ben asnje imam ne Kosove e Shqiperi ne disa raste. Ku ishte imam, ska pasur dite qe se kane vizituar te krishteret e rrethit ku ka jetuar.

Fjalimi i tij i fundit para se ta leshonte Zvicren:

13.12.2019

LIGJËRATA IME E FUNDIT NË ZVICER

Të ndëruar vëllezër dhe motra
Ju informoj se ditën e diel është dita ime e fundit në Zvicer.

Pas vendimit te Gjykatës Federale, unë duhet ta leshoj Zvicren derisa kjo çeshtje te përfundoj në Gjykatën e Strasburgut, për tê parë nga afër realitetin se ku ka gabuar Gjykata Federale e Zvicres, duke mos pasur asnjë padi në Polizi dhe duke mos qenë nen hetime, ata pa te drejt lëshuan vendimin se unë kinse kam rrahur dhe keqtrajtuar ish-gruan time.
Pergjatë ketyre dy muajve kam arritur që t‘i tuboj te gjitha aktet pêr t‘i dërguar në Gjykaten Evropiane për te Drejtat e Njeriut me seli në Strasburg.
I falënderoj te gjithë ata që me ndihmuan moralisht dhe materjalisht deri ne keto çaste.
Sot ishte ligjërata ime e fundit në Xhaminë „Xheneti“ në St. Gallen.
Jam krenar për punën dhe kontributin tim qê kam dhënë për popullin tim, për fenë time, gjithashtu edhe për organet e shtetit te cilët me shumë kanë vizituar Xhaminê tonë se sa ndonjë Institucion tjetër në Zvicer.
Falënderoj te gjithë kontribuesit që nga viti 2009 e deri me sot.
Kështu paska deshur Zoti që unë te qendroj 10 vite në këtë vend dhe te kontribuoj vazhdimisht.
Te dielën pas namazit te drekës ju ftoj te gjithve për ÇAJ dhe dua te kerkoj hallallëk nga te gjithë.
Krejt kjo ishte një temë e politizuar dhe unë do pres deri në vendimin e fundit nga Gjykata e Strasburgut.
Lamtumirë Zvicer


Shiko fotografinë 1705952Shiko fotografinë 1705953Shiko fotografinë 1705954
Nuk ve ne dyshim ate qe thua ti , une thjeshte percolla artikullin.
Por me lejo te te them nje gje-
Une Zvicren e njoh mire dhe eshte e vertete qe femra shume kollaj e fut bashkeshortin ne burg sepse ligjet e tyre i japin perparesi femres.
Por pikerisht pse e njoh Zvicren mire me duket e veshtire qe nje Gjykate Kantonale te marre nje vendim pa pasur prova.
 
Nuk ve ne dyshim ate qe thua ti , une thjeshte percolla artikullin.
Por me lejo te te them nje gje-
Une Zvicren e njoh mire dhe eshte e vertete qe femra shume kollaj e fut bashkeshortin ne burg sepse ligjet e tyre i japin perparesi femres.
Por pikerisht pse e njoh Zvicren mire me duket e veshtire qe nje Gjykate Kantonale te marre nje vendim pa pasur prova.
Une besoj ne pafajesine e Hoxhes, pasiqe e njoh nga viti 1999. Cdogje eshte e mundur por, mendoj se nje njeri me mendje te shendoshe, nese beson qe eshte i pafajshem, nuk ia mesyn dyerve te Gjykates se Strasburgut edhe veq hajt, nga inati apo ckado qofte tjeter. Uroj qe drejtesia te fitoje, sepse jetojme ne boten ku e verteta shpeshhere vonon.
 
Nuk ve ne dyshim ate qe thua ti , une thjeshte percolla artikullin.
Por me lejo te te them nje gje-
Une Zvicren e njoh mire dhe eshte e vertete qe femra shume kollaj e fut bashkeshortin ne burg sepse ligjet e tyre i japin perparesi femres.
Por pikerisht pse e njoh Zvicren mire me duket e veshtire qe nje Gjykate Kantonale te marre nje vendim pa pasur prova.
Po dhe i mendon se ajo gjykat eshte 100%e pa gabushme..sa raste me dhun ne familje e me vrasje ndodhin atje e gjykat behet qingj..

ps..mu me duket se qeshtja eshte ..pse eshte hoxh ,dhe duan ti ulin reputacionin..
 
Last edited:
Po dhe tim mendon se ajo gjykat eshte 100%e pa gabushme..sa raste me dhun ne familje e me vrasje ndodhin atje e gjykat behet qingj..

ps..mu me duket se qeshtja eshte ..pse eshte hoxh ,dhe duan ti ulin reputacionin..
Une nuk mendoj asgje.
Une respektoj ligjin dhe Gjykaten.
Je ti ajo qe paragjykon gjykaten zvicerane dhe aludon pafajesine e tij edhe pse ka nje vendim per te.
Gjykata e Strassburgut do vendose.
Deri atehere zoteria ne fjale eshte shpallur fajtor, jo nga une, as nga ti, nga nje Gjykate e nje shteti shume funksional!
 
Jo Arfe, sulmin e kan fillu 3 gazetar ne teresi, duke fillu me portale etj. Ka pase respekt edhe nga jo-muslimant atje, e kane vizitu xhamine, ka diskutu per tolerance fetare etj, cdo takim me zyrtar qa ka pas i ka postu cdohere, dmth e ka pas edhe respektin prej te tjereve qe sjane musliman.
 
Jo Arfe, sulmin e kan fillu 3 gazetar ne teresi, duke fillu me portale etj. Ka pase respekt edhe nga jo-muslimant atje, e kane vizitu xhamine, ka diskutu per tolerance fetare etj, cdo takim me zyrtar qa ka pas i ka postu cdohere, dmth e ka pas edhe respektin prej te tjereve qe sjane musliman.
Un besoi ne pafajsin e ti..Dhe ishalla del i paster se hoxha perderisa ka mohu cdo akuze..Ai e din miR peshen e fjales... sepse ai ka gjykatsin suprem se do i jep llogari..
E nese vertet ka pas dhun ,ti vuaj pasojat .
 
Po e lexova..
Ishalla del i paster..se hiq se besoi nje praktikues i fes,aqe me shum hoxhe ta rrah e ta maltretoi gruan..Po presim deri ne vendimin e fundit.
Po pse nuk e beson?
Sic nje praktikues I fese pin alkol vjedh perdhunon dhe hedh ne ere njerez te pafajshem mund ta rrahi dhe gruan!
Perdhunim nuk quhet se ka qene ne toke te vet lol
 
Po pse nuk e beson?
Sic nje praktikues I fese pin alkol vjedh perdhunon dhe hedh ne ere njerez te pafajshem mund ta rrahi dhe gruan!
Perdhunim nuk quhet se ka qene ne toke te vet lol
Nje praktikues i fese nuk i ben keto qe i.permende , ateher ai seshte praktikues sepse feja i ndalon keta gjera . Jane njerez ose semur psiqik ose me mision te flliqin fejen :) .
 
Top