• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ide dhe detaje rreth dasmes tuaj

Ide dhe detaje rreth dasmes tuaj​

Meqe hapa nje teme dhe shtepine ideale ua ndertova :D, rradha eshte tani qe t'ju jap ca ide dhe per nje dasem sa me perfekte :D...Do e hap temen me shume per ata qe deshirojne keshilla per kete dite dhe disa te tjere qe mund te perfitojne nga idete qe do prezentohen ketu. Me nje rast mund te ,,vjedhin'' dicka qe mund t'ju pelqeje. :)

P.S. Qe mos te shkruaj ne fund te cdo artillulli qe ketu do e prezontoj, burimi nga jane mare materialet jane nga dasemshqiptare dhe ikubinfo. Ka dhe gjera qe une vete do i shtoj e te cilat i kam qe moti te ruajtura ne PC time se me jane dashur njehere.

Nejse, uroj te dali dicka nga kjo. :)
 
Ne rradhe te pare per cdo dasem duhet pasur parasysh Buxheti te cilin ju keni. Normalisht kjo eshte pjesa me Jo- Romantike e gjithe kesaj ceremonie por dhe nje nga me te rendishme. Ne baze te buxhetit llogaritet cdo shpenzim.

Tradicionalisht babai i seciles pale paguan per dasmat por kohet kane kaluar shume shpejt dhe me me evolimin e kohes e te njerezve tani shumica e cifteve kane buxhetin e tyre dhe paguajne cdo gje bashke.

Me poshte eshte krijuar nje liste me disa nga gjerat me te domosdoshme te dasmes . Cmimet mund te varojne dhe te jene te ndryshme varesisht, se kush cfar dasme deshiron te bej. Gjithsesi keto jane disa nga gjerat qe jane te domosdoshme per organizimin e nje dasme.

• Fustani Nuses
• Vello + aksesor
• Kostumi dhendrrit
• Kollarja
• Kepucet e nuses
• Kepucet e dhendrrit
• Parukjerja
• Restoranti
• Orkestra ose DJ
• Kameramani Fotografi
• Unazat
• Ftesat
• Qerasja
 
Fustani nuses​

Ne diten e dasmes per vajzen me teper se cdo gje tjeter ka rendesi fustani i bardhe! Cfare design do ta marr, ku ta porosis, ku do i marr permasat, ku te shkoj te shikoj per fustan, po per cmimet?
Keto jane pyetje qe shkojne ndermend ndersa ne mendjen tende ti imagjinon si do dukesh me fustanin e bardhe! Si do te shikoje njeriu i enderrave te tua kur ai te shikoje te veshur ashtu si princeshe! Eshte moment unik!

Eshte mire qe kur te dalesh neper dyqane te kerkoj per blere ose te marresh me qira fustanin e dasmes eshte mire te kesh ne mendje nje design emer si psh, Mori Lee, Pronovia ose Ian Stuart. Ne baze te design atehere mund te shkosh tek ato dyqane te cilat i leshojne me qera ose i shesin fustanet.

Nese keni nje limit te vogel per fustanin ne buxheti juaj atehere kerkoni online ne faqe interneti pasi ka shume kompani te cilat shesin fustane te cilat nuk jane firme e vecante si psh Ian Stuart por jane gjithsesi shume te bukura.

Nje femer provon shume fustane dhe e ka shume te veshtire te vendosi se cilin mund te zgjedh prandaj eshte mire qe gjithmone te fillosh kerkimin e fustanit te enderrave te tua 8-10 muaj para dasme. Nese dasma eshte e shpejte dhe ju nuk keni kohe mos u frikesoni pasi ka shume dyqane fustanesh te cilat kane ne te shumten e rasteve ne dispozicion fustane dasme. Por sa me shpejt te filloni kerkimin aq me mire.

Ja disa ide per fustane. Ca nga modelet jane te tendencave te fundit.

 
Ja dhe ca te tjera: 
Redaktimi i fundit:
Kostumi​

Ja ku po vjen dita e shume pritur. Ajo ka zgjedhur fustanin, eshte zgjedhur kameramani etj por syte do jene mbi ju te dy dhe ti nuk duhet te nenvleresosh rendesine per te gjetur nje kostum qe te rrin mire, eshte i stilit te kohes dhe jo te marresh hua nga shoket apo te veshesh ate q eke veshur me pare ne mbremjen e matures. Te zgjedhesh nje kostum qe te rri mire jo vetem te ben te ndjehesh me i pashem por dhe shume komfort.

Ne ditet e sotme mund te marresh dhe nje kostum me cmime shume reale. Gjithmone para se te vendosesh ta blesh kostumin ‘ PROVOJE’ me kemishen te cilen do veshesh, me kollaren e zgjedhur dhe kepucet. Ndoshta duket qesharake por ska gje me te merzitshme se te blesh kostumin e pastaj te duhet ti besh rregullime. Te kushton kohe e mund. 
Restoranti​

Restoranti eshte nje nga gjerat kryesore kur planifikon dasmen tende pasi do mbetet ne memorjen tende dhe te ftuarve te tu.
Sot ka nje shume llojshmeri dhe larmi te jashtezakonshme restorantesh e ofertave te pafund per organizime dasmash. Nuk eshte e thene qe restoranti ku ju do keni dasmen tuaj (dreke apo darke)te jete shume luksoz, mjafton te jete i pelqyeshem dhe rendesi ka te kete nje staf perfekt, ambjent te bollshem per numrin e te ftuarve te tu, kondicioner dhe nje ushqim te cilesise se larte.

Mos harroni te beni skemen e uljes, eshte gjithmone me mire te dini se kush do ulet ku. Kjo ndihmon ne uljen e shpejte te te ftuarve dhe tregon nje organizim te mire.

Po prezentoj ne vijim, ca foto se si mund te rregullohen ambientet e restorantit. Si fillim duken shume luksoze, mirepo nese jo te gjitha detejet, sepaku dicka qe mund te ju bej pershtypje mund dhe ta merni si ide dhe ta beni pjese te dasmes suaj. :)

 
Parukeri​

Kjo eshte nje nga pjeset me te rendesishme per nusen. Nje parukjere mund tju shnderroje ju ne nje princeshe te bukur.

Per te gjetur nje parukjere te mire gjithmone rregulli numer nje eshte te mundohesh te zgjedhesh nje sallon bukurie te njohur, qe ka vite eksperience, ka klientele te vazhdueshme dhe qe i pershtatet stilit tuaj.
Nese ju keni shkuar tek nje parukieri gjithmone dhe ju ka pelqyer stili i punes, rregulli i klienteles atehere duhet qe gjithmone te mundoheni te rezervoni diten tuaj sa me pare qe mundeni. Eshte e keshillushme te prenotoni dike 2-3 muaj perpara dites/diteve tuaj te dasmes.

Nje parukjere e zonja duhet te dije:
• Per prerjen
• Modelim Floku
• Krehje
• Lyrje
• Manikyr
• Makjazhin


 
Per detajet tjera rreth dasmes: per ftesat, per orkestren, per fotot e dasmes, per lulet, vellon dhe aksesoret tjere te nuses dhe per gjera te tjera si keto do flasim me vone. :)
 
Deliza rrofsh per idet shume te bukura :D
Te gjitha na i gjete ...fustanet ..shtepit ...restorantin...parukerin etje etj ..tani mungon dhendrri :D
 
hahaha ida dhe une si ajo fjala e urte peshku ne det, tigani ne zjar :D...Dhe ne te gjitha te tjerat i rregulluam, tashti na mbeti vetem ai LOL
 
Aksesore​

Aksesoret komplimentojne fustanin tuaj. Nje princeshe nuk eshte e tille pa aksesoret e bizhurite e vecanta. Nga vello tek kepucet tek ne do gjeni shumicen e informacionit per tju ndihmuar ju te organizoni diten tuaj magjike

Nje liste e vogel e aksesoreve:

Vello (kjo bazohet ne ngjyren dhe modelin e fustanit. Nje fustan elegant me pak detaje normalisht shkon me nje vello te madhe te bollshme deri tek mesi ose te gjate deri ne fund te kembeve, ndersa nje fustan i madh shume me detaje shkon vetem me nje vello te vogel elegante)
Kurore (gjithmone mundohu te kesh nje stil flokesh sa me elegant e klasik me kurore dhe mos vendos aksesore te tjere se bashku me kuroren, i humbet bukurine kurores)


Gjerdan (nese fustani juaj ka shume detaje atehere sygjerohet nje gjerdan shume i holle ose pa gjerdan pasi ne kete menyre i humb bukurine fustanit)

Vathe (keto duhet te kombinojne me gjerdanin dhe ngjyren e fustanit)
Kapese flokesh (nese zgjedh nje kapese te madhe atehere nuk duhet ta kombinosh me kurore)


Kepucet (si gjithmone gjeja e pare te keni parasysh eshte se kepucet duhet te jene shume komforte pasi mendo gjithe ato ore kercimi, si do ja besh? Kepucet duhen blere pasi te keni zgjedhur fustanin, pasi ngjyra e kepuceve duhet te jete e njejte me njgjyren e fustanit dhe te barazohet me gjatesine e fustanit. Kurre mos vish kepuce lekure me fustanin e dasmes, nuk shkon, sugjerohet material jo-lekure. Nese zgjedh kepuce/sandale me gisht te hapur atehere vishi pa geta ose me geta me gisht te hapur, kjo eshte menyra e vetme per te qene me komforte ne kepucet e tua.
 
Velloja

Eshte nje mode e cila eshte rikthyer perseri. Vello eshte perdorur shume ne vitet e kaluara dhe tashme eshte kthyer si nje tendenc e fort dhe e bukur.
Eshte shik, praktike, i shkon cdo lloj ngjyre flokesh per nje stil personal. Nese vendosni te vini nje vello kujdesuni qe edhe fustani te jete ne harmoni me te. Ka modele te cilat jane te qendisura me perla ose me kristale, por stili qe parapelqehet me shume eshte ai me pupla. Nje ide e re, qe ben tendence dhe qe do tju bej te bukura dhe unike. Nje rreth origjinal me vello ju ben perfekte edhe ne ceremonin me te rendesishme, pa qene nevoja e nje velloje te gjate dhe voluminoze. 
Ftesat

Per disa njerez ftesat nuk quhen dhe aq te rendesishme pasi mendohen si fundi i kavallit por perkundrazi ftesat e detajuara dhe te shkruara bukur tregojne seriozitet dhe profesionalizem.

Cmimet dhe llojshmeria e tyre eshte e panumeruar!Ja dhe disa ftesa tejet te vecanta. Te tilla mund t'i beni vetem disa, psh. per miqte tuaj me te afert. :)

 
Kameraman

Kameramani eshte jo me pak i rendesishem per diten e dasmes suaj. Ajo video ose DVD do jete memorja juaj e asaj dites suaj te bukur dhe madheshtore!
Gjithmone duhet te beni kujdes tek zgjedhja e kameramanit, sygjerohet te zgjidhni nje profesionist te zotin i cili nuk do ju zhgenjeje me punene e tij. Kerkoni rekomandime nga shoqeria ose familjaret tuaj.
Nje kameraman i zoti organizon per ju momentet e takimit, disa puthje intime, nje shetitje buze detit ose nje vendi te bukur, ju tregon cfare te beni qe ju te dilni sa me magjishem ne DVD tuaj etj.

Fotograf

Fotografite jane kartolina dhe pasqyra e dites suaj se dasmes, ato jane nje kujtim i pavdekshem i dites tende perrallore.
Ne pergjithesi sygjerohet te zgjidhni nje fotograf profesionist i cili di cte bej dhe ju ofron nje sherbim te cilesise se larte. Sot fotografet rregullojne fotot sipas deshirave tuaja. Kerkoni ne internet per fotograf cilesor, te njohur dhe shikoni galerine e punes se tyre. Shikoni stilin me te cilin ata punojne etj.
Nuk ka gje me te bukur se sa disa jave pas dasme kur ti hap albumin tend fotografik dhe rikujton ato moment fantastike......Te duket sikur e perjeton perseri momentin.....

Ja dhe disa nga fotot qe mund ti realizoni dhe ju, se mos na rini ate dite gjithe gaditu ne foto LOL 
Orkestra

Shumicen e kohes zgjedhja e nje orekstre eshte zgjedhje e duhur. Ajo eshte Live, krijon gjalleri, atmosfere te jashtezakonshme dhe eshte ajo me tradicionalja.
Por ne ditet e sotme eshte bere e perhapur zgjedhja e DJ. Eshte me e pershtatshme nga ana e xhepi dhe gjithashtu mundesite jane te ndryshme dhe stilet e cdo DJ jane te ndryshem.
Cilado te jete zgjedhja juaj sigurohuni ti kerkoni DJ ose Orkestres se cfare kerkoni nga ata. Cfare kengesh, vals apo jo, si do e beni mbylljen etj.
 
E dime qe trendafilet e bardhe jane lulet e buqetes per nuse me te perdorura, por se fundi Flower Design kane krijuar me te vertet vepra arti, kompozime lulesh qe do te ishte nje mekat mos ti "shfrytezosh" per ceremonine.Thojini lamtumire te bardhes totale, e bukur dhe shik por tashme pak retro, por ne favor te luleve shume ngjyreshe, te kombinuara ne menyre te shkelqyer mes tyre, te cilat paraqesin ne kete menyre nje look te ri dhe unik. Roze dhe lejla, e kuqe dhe portokalli, lejla dhe e verdhe kombinimet jane te shumta. Nje ide shume e bukur e kombinimit eshte dhe ajo e kombinimit te luleve me kepucet, eshte me mire te synoni per nje look i cili do tju lejoje te jeni super shik dhe unike. Sigurisht qe dhe dekorimet e tjera duhet te jene ne teme: gjeja me e mire per te bere eshte te zgjidhni ngjyren qe ju pelqen dhe me pas ta studioni bashke me Wedding planner variantet me te bukura per dekorim.

Disa nga lulet e preferuara per diten e dasmes jane, trendafilat, orkide, zambake etj. 
Torta

Po behet me shume tradite ne ditet e sotme Torta dhe sidomos moment i prerjes se tortes. Eshte nje moment i vecante dhe ka vendin e tij ne albumin tuaj te memorjes. Shume dyqane ofrojne torta me te vertete te shijshme dhe te madhesive e kateve te ndryshme.
Ne ju sugjerojme te siguroheni se madhesia e tortes do jete e mjaftueshme per numrin e te ftuarve tuaj.

Nje ide shik per nje ceremoni martesore eshte ajo per te dekoruar torten me lule te fresketa dhe me ngjyra

Ne mode ne Shtetet e Bashuara, keto lloj dekorimesh ne tortat martesore shkojne ne sinkron me buqeten e nuses. Baza e tortes duhet te jete e thjeshte, origjinale, me lulet e preferuar. Hidhini nje sy fotove qe po ju prezantojme sot dhe me siguri do te gjeni inspirimin per te bere torten e enderrave tuaja.
Rekomandim:Lulet vendosen mbi torte ne momentin e fundit per te evituar vyshkjen. Nese vendosni per nje torte me lule, evitoni lulet artificiale, nuk kane te njejtin efekt

 
Shoqerueset e Nuses

Sa shoqeruese do donit, nje, dy, tre apo me teper? Shoqerueset/ja e nuses eshte dikush qe ofron support dhe ndihme ne diten tuaj madheshtore. Duhet te zgjidhni me kujdes, ne fund te fundit kjo eshte dita juaj me e rendesishme dhe doni qe cdo gje tju shkoj perfekt. Nuk eshte e thene te kesh se sben shoqeruese ne diten e dasmes tende por gjithmone shoqeruesja e nuses mund te ndihmoj ne organizimin e disa gjerave duke jua bere ju punen me te lehte.

Shoqeruesja/et
Nese ti ke pasur nderin dhe nje nga shoqet e tua te ka kerkuar te jesh shoqeruesja atehere lexo ketu per pak ndihme se si te jesh shoqeruesja me perfekte!
• Gjithmone qendro e qete ne sygjerimet e tua
• Qendro gjithmone shume e organizuar, nje ditar te ndihmon (nese ajo harron dicka do te jete shume mirenjohese nese ti e kujton per dicka qe ajo mund te kete harruar- ne fund te fundit ti po e ndihmon ne diten e saj me te rendesishme)
• Ji gjithmone entuziaste
• Ki parasysh eshte dita e NUSES – eshte dita e saj te jete e lumtur dhe mos u ndje e lene pas dore vete nese shoqja jote eshte shume e angazhuar rreth organizimit te dasmes dhe nuk te kushton ty vemendje
• Mos harro te organizosh nje nate te bukur jashte me shoqerine e saj me te mire – sado e zene te jete nusja nje nate me shoqerine eshte dhurata me e bukur para dasme

Eshte kjo te refuzosh te jesh shoqeruesja e dikujt ne dasem nese ju nuk keni mundesine, ajo eshte gje normale dhe njerezore, mundohu tja shpjegosh shoqes tende dhe ajo do te kuptoje.
Por kurre mos premto se do te shkosh dhe pastaj ta lesh ne ‘balte’ pasi ajo eshte gjeja me e tmerrshme

Nese nusja e ka zgjedhur fustanin per ju atehere siguroni se ju ben qe mos ndjeheni ne siklet diten e dasmes. Nese ju duhet ta zgjidhni vete atehere kerkoni per stile ne internet ose dyqane. Ka nje larmi te jashtezakonshme. Gjithmone zgjidh nje fustan elegant dhe me nje ngjyre jo shume te forte, mos harro sduhet te dukesh me e mire se nusja, perndryshe ajo mund te merzitet. Mos harro te vesh disa akesesore te bukur te komplimentosh fustanin tend.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
no koment sarrij te imagjinoj veten te martuar se si me duket :p
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Kur te martohen le te me dergojne dhe mua ndonje ftese plus qe duhet te me vendosin nje ndjekes GPS te mos lodhen duke me kerkuar sbesoj se do kem shkuar larg diten e marteses time Himalajat , Toka e zjarte , Honoluluja jane vendet e mundshme ku mund te me gjejne LOL LOL LOL LOL
 
Ne ndihme te vajzave qe do behen nuse :p - ca keshilla :)

Flokët
Përgjatë gjithë kohës vajza i ka trajtuar flokët sipas dëshirës së saj, kurse kur vjen momenti i të bërit nuse duhet thënë stop eksperimentimit dhe vjen faza më e rëndësishme, trajtimi. Gjithçka trajtohet sipas mendimit të parukierit dhe çdo gjë duhet të dalë aty ku dëshiron profesionisti dhe jo aty ku do nusja. Së pari realizoj ca seanca provash çfarë ngjyre i shkon dhe modeli për të evituar çdo rrezik në ditën madhështore të saj.

Ngjyra
Duhet përshtatur shumë me karakterin e vajzës. Nuk mund të luhet në ekstreme. P.sh nga floku platin, bjond, të kalohet në një flokë të kuq. Në bazë të bashkëbisedimit që realizon parukieri Artur Muço thotë se “mund të saktësoj ngjyrën që mund t’i përshtatet më së miri në bazë të karakterit dhe në bazë të fizionomisë së fytyrës.
Aksesorët zbukurues
Janë shumë të veçanta lulet e thata, lule ose aksesor të mbështjellura me tip rrjete, luajtja me elementin vellon, jo shumë të gjatë. Ndërthurja e stilimit të flokëve me vellon krijon një harmoni shumë të këndshme. Megjithatë nëse nusja do vërë kurorë në kishë duhet padiskutim velloja e gjatë.

Grimi
ثshtë shumë e rëndësishme përshtatja sipas karakterit të personave. Grimi mund të jetë i rëndë, i ëmbël, agresiv, i lehtë dhe klasik. Por parukieri Muço thotë se “ jam pro grimit të rëndë. Jo në fytyrë dhe në aplikimin e toneve, por në theksimin e syve, sepse duke theksuar sytë krijohet përshtypja edhe e tipareve të rregullta”

Make- up
ثshtë gjëja më e rëndësishme. Me make-up del në pah çdo gjë. اdo detaj që mund të shikohet tek nusja del nëpërmjet trajtimit të fytyrës dhe mënyrës së aplikimit të make-up. ثshtë i rekomandueshëm një make-up shumë natyral dhe transparent. Varet dhe tek forma e fytyrës. Por fytyra më e rregullt është fytyra në formë ovale, që mund të aplikosh lehtë të gjitha llojet e make-up-eve.

Elementi dorë
Kurrsesi nuk duhet harruar elementi dorë edhe pse ka nuse që e anashkalojnë, por është shumë i rëndësishëm, pasi një lëvizje e lehtë e dorës mund të evidentojë një dorë jo në formën e duhur që hedh poshtë elementin “perfekt”. Tendencat e fundit janë një frenç, një dizanjo natyral.

Tre ditët e nusërisë
Në tre ditët nusja duhet të reflektoj një rregullim ndryshe.
Ditën e premte ( nusja rregullohet për shoqërinë)
Dhe është e pranueshme që nusja të jetë më trendy dhe në mak-up mund të lëvizësh me çdo lloj ngjyre, për arsye se do jetë shumë alegro. Dhe modeli i flokëve duhet të jetë shumë trendy. Kurse grimi shumë i rëndë… shumë i lehtë nuk ka rëndësi. Nusja duhet të jetë shumë e natyrshme, aspak e sforcuar
Ditën e shtunë (këtu muhabeti bëhet pak më serioz)
Për arsye se është dasma e vajzës, nuk është si ditën e parë. Edhe modeli i flokëve bëhet më i mbledhur. Këtu ka një ndërthurje mes modernes dhe klasikes. Edhe grimi, merr një trajt tjetër, pak më i ëmbël, pak më i rëndë se ditën e parë.

Të dielën ( perfekt)
Duhet të dominojë elementi klas i gërshëtuar me elementet shumë moderne, duhet të ketë shumë paraqitje dhe padiskutim të jetë shumë në rregull në të gjitha aspektet. E diela do shumë përkushtim se duhet të përmbushë të treja ditët bashkë, si përmbyllëse e ditës së madhe.

Ja tiparet e një nuseje perfekte
1. të ketë flokë të gjata
2. të ketë fytyrë ovale
3. të jetë e gjatë dhe një shëndet normal
 
Te vishesh me te bardha

Ndihesh e pasigurt per fustanin tend te nuserisee Nuk di e’ngjyre apo model te zgjedheshe Para se te marresh nje vendim, lexo keshillat tona dhe bej hapin e pare: hyr ne atelie
“Me ne fund do te martohem”... dhe menjehere me pas te perfshin paniku. Jo vetem sepse organizmi kerkon nje pergatitje te jashtezakonshme, por edhe sepse hapi i pare eshte pikerisht zgjedhja e fustanit. Dhe fillojne te te vershojne ne koke njemije e nje dyshime dhe pasiguri: te bardhe apo me ngjyree Si sirene apo si balone Te gjate apo te shkurtere Dhe lista mund te shkoje deri ne infinit.
Pikepyetjet jane te shumta, por zgjidhjet, per fat, te pafundme. Perzgjedhja e fustanit nuk eshte e thjeshte, sepse sjell me vete nje vlere simbolike dhe permban shume pritshmeri jo vetem nga ana e nuses por edhe e mamase, e vjehrres, e mikeve... me pak fjale ne fustanin e nuserise ekzistojne nje bote emocionesh, ndjenjash, fantazish, kuriozitetesh dhe realiteti, sepse fustani i bardhe duhet zgjedhur me dashuri, duhet provuar me kujdes dhe eshte e kote qe te te kujtojme qe ate dite do te jesh nen bresherine e shikimeve te te gjitheve.

Nga t’ia fillosh
Para se gjithash duhet gjetur nje e mesme e arte mes asaj qe ti imagjinon dhe asaj qe ateliete dhe sallonet e nuserise te ofrojne. Sa per te filluar, mund t’u hedhesh nje sy fotove tona dhe te krijosh nje ide mbi tendencat e reja. Pastaj seleksiono dy ose tre butike dhe atelie, qe i pergjigjen me mire kerkesave te tua, duke kerkuar per fustanin qe nxjerr ne pah personalitetin tend, qe thekson karakteristikat fizike, ne nderthurje me stinen, orarin e ceremonise dhe llojin e kishes.
Zakonisht nevojiten nga dy deri ne kater prova, perfshire dhe ate finalen, per te zgjedhur fustanin e duhur dhe per te kombinuar te gjithe aksesoret. Mos harro qe te shkrepesh nje foto ne menyre qe t’ia tregosh parukierit ne menyre qe floket dhe grimi te jene ne harmoni me fustanin.

Materialet dhe modelet
Do te arrish ne atelie e pergatiture -> Lexo nje guide mbi materialet dhe modelet: zbulo nje bote te re dhe te panjohur, ne te cilen do te mesosh te orientohesh me thjeshtesi dhe kompetence.
Sigurisht qe fustani i nuserise duket te jete i bardhee Po cila prej te bardhavee Mes toneve me te ftohta si e akullt dhe mermer, dhe me te nxehtave si kremi dhe fildishi, ekziston nje game e pafundme nuancash, qe duhen zgjedhur ne varesi te materialit dhe modelit, por edhe ne varesi te ngjyres se lekures dhe te flokeve. Por pa harruar edhe nuancat romantike pastel: roze puder dhe e kalter re, te ndjekura nga e gjelbra sherebele dhe kajsia e embel, e verdha kashte dhe lajthi e deri ne tonet delikate dhe te pjekura qe kane pasur aq shume sukses keto vitet e fundit. Por nese do vertet te rrezikosh, provo grine perle, bronzin dhe floririn, tonalitet te renda qe ngerthejne edhe nje theks solemn dhe aristokrat. Sa per nuset guximtare, ekziston edhe rafti i fustaneve roze karamele, viole lulevile, dhe pse jo mund te guxosh qe nga e kuqja rubin e deri tek ajo bordeaux, te konsideruara tashme si “fashion addict” e ngjyrave te nuserise.

Modelie Perfekt si nje lekure e dyte
Nuk ka shume veshtiresi ne zgjedhje, veese jo gjithmone modeli i enderruar jep rezultatin e deshiruar prej aq kohesh. Per kete duhet te jesh e ndergjegjshme per defektet. Te shumosh me te voglat dhe te fshehesh te medhate.

Prerjet me te zakonshme

Princeshe: i rreshqitur mbi supe, klasik dhe esencial, por qe e jep efektin me shume ne dantelle ose ne material te qendisur.
Perandorak: busti vjen i prere nen gjoks, ku zakonisht aplikohet nje shirit me fjongo. Fundi zbret rigorozisht deri ne fund te kembeve, duke u hapur ne nje bisht pak a shume te gjate.
Redingote: i jep gjatesi siluetes fale prerjeve vertikale, shpesh te vena ne pah nga loja e nervaturave qe fillojne nga shpatullat duke modeluar belin.
Sirene: perkedhel si nje lekure e dyte bustin, ijet dhe kembet, duke u hapur vetem ne fund ne nje bisht te vogel. Shume seksi
Zhupon: model i thjeshte dhe linear me dy shirita te holle dhe nje hapje te bukur ne shpine. Fustani ideal per mbremjet verore.
Balon: nen bustin e shtrenguar, fundi ben nje hapje madheshtore mbi ije. Modeli perfekt si per nuset e dobeta ashtu edhe per ato me disa kile me shume, sepse maskon format ne menyre perfekte.
Tub: klasik dhe elegant, zbret duke ndjekur linjat e trupit pa i shtrenguar, vetem duke i perkedhelur. Mund te jete i gjatesive te ndryshme: deri tek gjuri, deri tek pulpat, deri ne fund te kembeve. Me se i pershtatshem per nje martese civile.
Longuette: i gjate pak mbi kavilje, i bute dhe elegant: perfekt per nje martese civile. Tajer- pantallon: ne nje ngjyre neutrale, eshte veshja ideale per ceremonine ne bashki. Nese festa eshte mbremesore, tajeri mund te zevendesohet me nje xhakete smokingu sateni, qe mund te vishte siper nje bluze me temina.

Materiali, shpirti i fustanit
eshte ngushtesisht i lidhur me fustanin e nuses edhe per arsyen e thjeshte sepse modeli perfundimtar varet pikerisht nga lloji i materialit te zgjedhur. Linjat fluide, esenciale, realizohen ne shifon, ne mendafsh dhe ne aleatin me te mire, satin. Fustanet me prerje te ngritura, ne forme skulpture apo modelet neoklasike dalin perfekte ne mikado dhe tafta. Tyli dhe organza i dhurojne veshjes nje imazh te lehte dhe nje efekt “re”, qe ne fakt nuk duhet te jete i ekzagjeruar. Tendencat e fundit kane propozuar materiale fine si tyli dhe organza per vere dhe mendafshi dhe trikot e kashmirit per dimer.
 
Rregulla te vogla per t’u respektuar…

…. Per te qene gjithmon perfekt

Jo
• Canten e vogel nese ceremonia behet ne kishe
• Bileten e dyqanit te listes se dasmes lidhur me pjesemarrjen.
• Buqeten
• Dorashkat te veshura gjate ritit martesor
• Fustanet e bardha per te ftuarat
• Mamate e ciftit te veshura me te zeza
• Smoking
• Velloja per ceremonine ne bashki
• Fustani me bisht te gjate nese nuk ka te ftuarat e nderit
• corapet e bardha dhe te shkurtra per dhendrin

Po
• Truk natyral
• Buqeta me nje ngjyre pak te theksuar
• Me I qeras te ftuarit pas prerjes se tortes
• Hedhja e buqetes
• Lule afer veshit
• Bizhuteri per nusen por te thjeshte


… Pergatitje paraprake
1 vit para


• Zgjidh vendin
• Kontakto fotografin
• Zgjidh kishen ose bashkine

6 muaj perpara

• Porosit ftesat
• Regjistrohu ne kurs paramartesor
• Zgjidh fustanin e nuses
• Pergatit te gjithe dokumentat

5 muaj perpara

• Shkruaj listen e te ftuarve
• Bej gati listen e dasmes
• Zgjidh deshmitaret dhe informoji ato

3 muaj perpara

• Prenoto udhetimin
• Kontakto designerin e buqetes
• Kontakto muzikantet dhe percakto muziken
• Kontakto karikaturiste dhe animator
• Vendos per prezencen e te ftuarave te nderit
• Kontakto parrukierin dhe estetisten
• zgjidh makinen apo limuzinen.

2 muaj perpara

• Zgjidhni unazat
• Percakto menune

2 jave perpara

• Kontaktoji te treet per t’u siguruar per prezencen e tyre
• Pastrimi I fytyres
• Kontrollo menyren e te ushqyerit

1 jave perpara

• Prova e fundit e fustani
• Komunikoji restorantit listen definitive te te ftuarve
• Tek parrukierja per ngjyren e flokeve.
• Te marresh unazat

3 dite perpara

• Tek estetistja per qerpiket, depilim dhe trajtime te ndryshme.
• Pergatit valixhen per muajin e mjaltit

Nje dite me perpara

• manikyr dhe pedikyr
• tek parrukieri
• Merr fustanin dhe aksesoret e tjere
• bej ndonje masazh dhe relaksohu

Po ate dite

• Me marr buqeten, dhe aksesoret e tjere.
• Me I dhen unazat nje deshmitari
• Modeli I flokeve dhe truku
 

vitk

Anëtar i Respektuar
o goce te ka vajture mendja per tu bere nuse me duket
nga udhezimet qe ke thene ti me goce kujton se FV eshte i mbushure me aktore hollivudi dhe milardera

ndersa dasma ime ka qene e thjeshte qe ne mengjes me nje pako llokume 6000 lekshe 2 deshmimtare 20000 mije(me gjithe bakshishin) leke asaje te gjendjes civile dhe keshtu mbas 30 min dola i martuare
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Wow... dasm princeshash Deliza...

E imja ka qene e shkurter dhe e thjesht. Cdo gje eshte bere dhe planifikuar brenda 2 javesh. Fustan te thjesht, gjendje civile paradite, nje dark familjare mbasdite. Rendesia e madhe eshte qe pime dhe kercym deri naten vone. Te besh qejf dhe tia kalosh mire me njerez qe njeh dhe ke afer. Nuk eshte e thene se duke pasur me qindra veta e duke harxhuar miliona, dasma del me mire.

Me shume rendesi i jap muajit te mjaltit sesa dasmes.

ps. Gjera si velloja dhe kepucet skane shume rendesi se do hiqen pas valles se pare.
 

PAZUZU

Dark Knight
pergjigje

DASMA IDEALE PER MUA MUND TE JETE...NJE DASEM E ORGANIZUAR KESHTU E SHPEJTE PA U FEJU PERPARA....NJE DASEM MU NE SHESH TE BULEVARDIT KU MUND TE MARRIN PJESE TE GJITH...NJE DASME KU DHENDRRI DHE NUSJA TE JENE TE VESHUR ME RROBA NORMALE...XHINS DHE NAI BLUZE TE THJESHTE....NJE DASEM KU SI DHENDRI DHE NUSJA NE NJE MOMENT TE DASMES FILLOJNE DHE I BIEN ATO VEGLAVE MUZIKORE....NJE DASEM KU TRASMETOHET NE SHUM KANALE TE BOTES DRREJT PER DREJT.....NJE DASEM KU TE GJITHE NJEREZIT PREZENT GJATE GJITHE DASMES BEJEN KOMPLIMENTE DHE URIME CIFTIT ME MIKROFON....NJE DASEM PLOT E PERPLOT ME LULE........KJO ESHTE PER MUA DASMA IDEALE........:puthje:
 

SuRiAnA

Anëtar i Nderuar
dely shum e bukur tema :kiss flm

parukieren e kam zgjedh (pak si heret po hee LOL LOL )eshte me fame dhe e mir :D
fustanin kam ca ide,vellon po ashtu, lulet i kam zgjedh
restoranin,torten ,orkestren ta zgjedhe burri
vendin per foto (me erdh 1ide tash,atje ka ju diku :p:p:p)
vndin per muajin e mjaltit e kemi vendosur
numrin e te ftuarve ta vendose ai,mvaret sa ka lek,une nuk paguaj gje LOL
ftesat ti beje ai por duhet te kshilohet me mua ne fillim
tash ka mbetur martesa LOL LOL LOL

P.s akoma larg e kam martesen ee mos mendoni se martohem neser, he se do ju ftoj :p:p
 
o goce te ka vajture mendja per tu bere nuse me duket
nga udhezimet qe ke thene ti me goce kujton se FV eshte i mbushure me aktore hollivudi dhe milardera

ndersa dasma ime ka qene e thjeshte qe ne mengjes me nje pako llokume 6000 lekshe 2 deshmimtare 20000 mije(me gjithe bakshishin) leke asaje te gjendjes civile dhe keshtu mbas 30 min dola i martuare

Jo re se kam kohe une per martese :D...
Po nuk shoh cfar te eshte duk luks i madh ketu, se jo te gjitha gjerat qe kam sjell jane dicka qe duhet te kesh miliarda...
Ti ndoshta e ke be pa ahengun e dasmes ceremonine martesore, po dikush ka qejf ta bej nje gje te tille dhe at'her vendoset per fustanin e nuses, per aksesoret e saj, per parukerin, per kostimin e dhendrit, per muziken, per ftesat, per restorantin - pa kto gjera une nuk di gje organizohet nje dasem. + qe dhe tek tema e kam cek qe nuk do thot qe duhet patjeter te dukemi si keto qe jane ne foto - thjesh jane ide, sugjerime, modele.

P.S.Ai restorani poqe se e ke verejt eshte ne Tirane nuk eshte mare nga shtetet perendimore :D....

Wow... dasm princeshash Deliza...

E imja ka qene e shkurter dhe e thjesht. Cdo gje eshte bere dhe planifikuar brenda 2 javesh. Fustan te thjesht, gjendje civile paradite, nje dark familjare mbasdite. Rendesia e madhe eshte qe pime dhe kercym deri naten vone. Te besh qejf dhe tia kalosh mire me njerez qe njeh dhe ke afer. Nuk eshte e thene se duke pasur me qindra veta e duke harxhuar miliona, dasma del me mire.

Me shume rendesi i jap muajit te mjaltit sesa dasmes.

ps. Gjera si velloja dhe kepucet skane shume rendesi se do hiqen pas valles se pare.

Une mbaj mend dasmen e vajzes se xhaxhait dhe ka qene perfekte - Nuk eshte se ka harxhuar miliona po thjesht ka qene bukur e organizuar dhe ka qene goxha e vecante :). Gjithsesi dhe kjo sic t'i e thua eshte shume bukur. :)

DASMA IDEALE PER MUA MUND TE JETE...NJE DASEM E ORGANIZUAR KESHTU E SHPEJTE PA U FEJU PERPARA....NJE DASEM MU NE SHESH TE BULEVARDIT KU MUND TE MARRIN PJESE TE GJITH...NJE DASME KU DHENDRRI DHE NUSJA TE JENE TE VESHUR ME RROBA NORMALE...XHINS DHE NAI BLUZE TE THJESHTE....NJE DASEM KU SI DHENDRI DHE NUSJA NE NJE MOMENT TE DASMES FILLOJNE DHE I BIEN ATO VEGLAVE MUZIKORE....NJE DASEM KU TRASMETOHET NE SHUM KANALE TE BOTES DRREJT PER DREJT.....NJE DASEM KU TE GJITHE NJEREZIT PREZENT GJATE GJITHE DASMES BEJEN KOMPLIMENTE DHE URIME CIFTIT ME MIKROFON....NJE DASEM PLOT E PERPLOT ME LULE........KJO ESHTE PER MUA DASMA IDEALE........:puthje:

Paske goxha ide te bukura per dasmen, uroj te te realizohen...pelqej shume kur dasmat jane nje cik me te vecanta. :)

dely shum e bukur tema :kiss flm

parukieren e kam zgjedh (pak si heret po hee LOL LOL )eshte me fame dhe e mir :D
fustanin kam ca ide,vellon po ashtu, lulet i kam zgjedh
restoranin,torten ,orkestren ta zgjedhe burri
vendin per foto (me erdh 1ide tash,atje ka ju diku :p:p:p)
vndin per muajin e mjaltit e kemi vendosur
numrin e te ftuarve ta vendose ai,mvaret sa ka lek,une nuk paguaj gje LOL
ftesat ti beje ai por duhet te kshilohet me mua ne fillim
tash ka mbetur martesa LOL LOL LOL

P.s akoma larg e kam martesen ee mos mendoni se martohem neser, he se do ju ftoj :p:p


lol i paske bo gati te gjitha ti, te gjitha ato qe duhen per nje dasem te paharuar :)...
 
Redaktimi i fundit:
Private conversations
Help Users
    Top