• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

I krijuan dhe vdiqën nga to: 6 zbulimet që vranë krijuesit

Hera

Βιβλίο φάγος
Vendndodhja
Athine
I krijuan dhe vdiqën nga to: 6 zbulimet që vranë krijuesit
I krijuan dhe vdiqën nga to: 6 zbulimet që vranë krijuesit

  • Zbulimet e ndryshme e kanë bërë jetën tonë më të lehtë dhe më të përshtatshme. Shumë nga këta shpikës kanë sakrifikuar shumë nga vetja e tyre, e disa edhe jetën, trasnmeton Gazeta Metro.
Më poshtë do t’i paraqesim 6 nga këto zbulime që kanë sakrifikuar edhe jetën e krijuesit duke provuar e mbrojtur krijimet e tyre:
1. Alexander Bogdanov


Një mjek i cili ka kryer një numër të madh të transfuzioneve në trupin e tij, duke eksperimentuar. Në vitin 1924 ai deshi të kombinojë gjakun e tij me një tjetër për të arritur rininë e përjetshme, ose të paktën rigjenerimin e qelizave, duke përdorur gjakun e një njeriu i cili kishte sëmundjen e malrjes, dhe kështu e mbyti Bogdanovin, në padijeni të sëmundjes së dhuruesit.
2. Perillos of Athens
Perillos është një djalosh i cili mund të ketë merituar vërtetë të vdesë. Ai improvizoi një dem “ të uritur” nga një material i veqantë, duke e bërë kështu ushqim të atij demi një person i cili do të futej në barkun e hapur të demit. Poshtë barkut të tij e ndezi një zjarr (për ta ngrohur ushqimin) duke e bërë të duket sa më e vërtetë shpikja e tij. Vetë ai e provoi i parë këtë eksperiment duke u djegur për së gjalli në barkun e demit, nga flaka që mori demi nga zjarri deri sa ai ishte brenda barkut të tij, duke dhuruar shfaqje, trasnmeton Gazeta Metro.
3.Wan Hu
Gjatë shekullit të 16-të, Wan një kinzes ishte duke provuar ta funksinalizojë një raketë që e kishte ndërtuar vetë. U ulë në të dhe 14 ndihmësitë e tij i ndezen siguresat e duhura për ta povuar a ndizen ato, fatkeqësisht kur ato u ndezen, pati një shpërthim dhe kur tymi u largua as Wan Hu nuk ishte me, ishte zhdukur.
4. Henry Smolinski


Henry ishte një inxhinjer i automjeteve ingjinjerike. Në vitin 1973 ai bashkë me ekipin e tij filluan misionin për ta ndërtuar një makinë fluturese, mirëpo me 11 shtator të atij viti gjatë provës së parë duke e testuar makinën fluturuese, u shkëputë një krahë i asaj makine dhe si pasojë humbi jetë edhe krijuesi i saj Smolinksi që ishte duke e testuar vetë. Arsye e kësaj ishte se nuk qe bërë mirë saldimi i krahut të makinës.
5. Aurel Vlaicu
Vlaicu ishte inxhinjer rumun, shpikës dhe konstruktor i aeroplanëve. Kishte fituar shumë çmime prestigjioze të asaj kohe për aftësitë e tij, duke iu bërë nderë njerëzve me shpikjet e tij, mirëpo nuk ndodhi e njejta gjë edhe në vitin 1912. Duke provuar të shënoj një rekord të ri për të flutuaruar mbi malet Karpate, me një makinë fluturuese që e konstruktoi vetë ai nuk ia doli dhe vdiç.
6. Jean-Francois Pilatre de Rozier

Rozier një kimist francez dhe mësues fizike në fushën e aviacionit, ndërtoi një tullumbace ajri të njohur si “Tullumbacja Rozier”, e cila shpërtheu aksidentalisht duke shkaktuar vdekjen e vetë atij që e krijoi./gazetametro.net
 

Aki

misfit
Poo....Mari Curie qe vdiq nga rrezatimi....

Ndersa per Bogdanovin se mora vesh ca kishte shpikur, se transfuzioni eshte cik me i hershem se ai :)
 
Top