• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

I keni çdo ditë në tavolinë/ Këto ushqime po ju vrasin

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
I keni çdo ditë në tavolinë/ Këto ushqime po ju vrasin

Disa nga këto ushqime çojnë në presion të lartë të gjakut, kolesterol të lartë, sëmundje të zemrës, diabet, madje edhe kancer. Të mos harrojmë obezitetin dhe gjithë ankthin dhe depresionin që mund të vijë me të.


Shumica prej nesh kanë një numër të këtyre ushqimeve në menunë e përditshme, por nëse i kombinoni të gjitha këto, do të merrni një kombinim vdekjeprurës dhe ju duhet të filloni të bëni ndryshime në dietën tuaj.

Pra, analizoni atë që hani dhe filloni të bëni zgjedhjet e duhura që sot.
Këtu është lista e 16 ushqimeve që po ju vrasin ngadalë:

16. Kripa – Kripa luan një rol të madh në rregullimin e presionit të gjakut. Nëse hani shumë kripë, do të keni presion të lartë të gjakut dhe rritje të rrezikut të sëmundjes kardiovaskulare, e cila është ndër shkaqet kryesore të vdekjes në botë. Pra, kufizoni sasinë dhe kujdesuni për nivelet e natriumit në ushqimet e përpunuara.


15. Lëngje frutash komerciale –
Mos i besoni etiketave të mëdha që thonë 100% fruta. Lëngu i frutave komercial shpesh përmban sheqer të shtuar, ngjyrosës, konservant dhe mund të humbasë lëndët ushqyese gjatë pasterizimit.14. Drithërat e mëngjesit
– Përsëri, faji i marketingut. Drithërat e mëngjesit në të vërtetë përmbajnë sheqer, ngjyrosës artificialë, konservues, produkte OMGJ dhe shpesh janë të zhveshura nga lëndët ushqyese që kishin para përpunimit.13. Gruri – Gruri përmban një karbohidrat që në masë të madhe rrit nivelin e sheqerit në gjak. Kjo shkakton prodhim të lartë të insulinës dhe shtim në peshë. Me kalimin e kohës, pankreasi juaj do të mbingarkohet dhe do të bëheni rezistent ndaj insulinës dhe si pasojë mund të merrni diabetin. Dhe nivelet e larta të sheqerit në gjak shkaktojnë prodhimin e komponimeve që shpejtojnë procesin e plakjes dhe ju japin lëkurën e rrudhur.12. Ushqimi i shpejtë – Sigurisht, ushqimi i shpejtë ka shije të mirë, është mjaft i lirë dhe është kudo. Por çfarë e bën atë shije aq të mirë? Është e njëjta gjë që ngadalë po ju vret: trans-yndyrnat, sheqeri, kripa, konservantët, aditivët, ngjyrosësit dhe kimikatet e tjera që rrisin pamjen dhe shijen e këtij ushqimi. Ushqimi i shpejtë mund të rrisë rrezikun e diabetit, sëmundjeve kardiovaskulare, kancerit, çrregullimeve të humorit, rritjes së peshës, çrregullimeve metabolike, etj.
11. Qumështi dhe derivatet e tij – Po, qumështi është ushqimi i parë që pimë kur vijmë në këtë botë. Por, qumështi i një nëne është shumë më i ndryshëm nga qumështi i një lope. Përveç kësaj, në moshë adulte, ne zhvillojmë intolerancën laktoze. Produktet e qumështit janë të lidhura me thithjen e ulët të lëndëve ushqyese, migrenës, artritit, kancerit, alergjive dhe astmës.10. Buka e bardhë, mielli i rafinuar – Mielli i bardhë është i zhveshur nga të gjitha fibrat ushqyese, mineralet dhe vitaminat dhe e gjitha ajo çfarë ju merrni janë mbeturinat e grurit të përziera me kimikate, të cilat shërbejnë për të arritur ngjyrën e bardhë e të këndshme. Kjo gjë pastaj rrit rrezikun e shtimit të peshës, dëmtimit të tiroides dhe dëmtimit të organeve.


9. Alkooli –
Shumë njerëz mund të mos pajtohen me këtë gjë, por alkooli nuk ka përfitime shëndetësore. Ka shumë kalori, mund të shkaktojë dehidratim, dëmtim të mëlçisë, shtim në peshë, depresion dhe probleme të lëkurës. Pra, nëse doni të dëmtoni të gjitha sistemet tuaja, nga truri në mëlçi deri në lëkurë, besoni në marketing dhe pini alkool çdo ditë.8. Embëlsuesit artificiale – Jo, këto nuk janë më të mira sesa sheqeri. Në fakt, ata shpesh janë më keq. Ëmbëlsuesit artificialë mund të përmbajnë më pak kalori, por ato mund të rrisin rrezikun e diabetit, presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve të zemrës dhe sindromës metabolike. Ju nuk mund ta keni vënë re, por shumë mishra pa sheqer përmbajnë aspartame, e cila konsiderohet si substanca më e rrezikshme në botë.7. Patatet e skuqura dhe patatinat – Të gjitha ushqimet e skuqura përmbajnë një substancë të rrezikshme të quajtur akrilamid. Patatinat nuk përbëjnë përjashtim. Akrilamidi rrit rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, kancerit të gjirit, kancerit të prostatës dhe kancerit të rektumit.6. Hot Dog – Hot Dogët e nxehtë dhe mishi i tymosur dhe i kripur përmbajnë shumë konservantë, që janë të këqija për shëndetin tuaj. Është krahasuar se efekti i ngrënies së Hot Dogëve është i njëjtë me efektet e pirjes së duhanit. Nëse nuk jeni të bindur ende, duhet të dini se Hot Dogët kanë nivele të larta në natrium dhe toksina që rrisin rrezikun e kancerit.5. Margarina – Përsëri, marketingu duhet të fajësohet për margarinën. Nuk është e shëndetshme. Pra, ndalojeni atë! Margarina është si një version shumë i keq i gjalpit, që është bërë me vajra bimore të hidrogjenizuara dhe është më e panatyrshme sesa mendoni. Është kimi e pastër. Janë yndyrna që mund të dëmtojnë zemrën, enët e gjakut dhe rrisin nivelet e kolesterolit.4. Prodhimet gjysmë të gatshme me mish, të tilla si sallami, proshuta, etj. – Janë plot me nitrate, natrium dhe konservues. Të gjitha këto substanca mund të rrisin rrezikun e kancerit, sëmundjeve të zemrës, diabetit, madje edhe problemeve të sjelljes dhe vështirësive të të nxënit te fëmijët.


3. Sheqeri – Sheqeri krijon varësi dhe përveç niveleve të glukozës dhe krijimit të yndyrës mund të çojë në sëmundje të zemrës. Shmangni sheqerin sa më shumë që të mundeni për të ulur rrezikun e diabetit, kancerit, obezitetit, sëmundjeve të zemrës dhe shumë më tepër.2. Pijet e gazuara – Pijet e gazuara janë një nga armiqtë tuaj më të keq. Ato mund të shkatërrojnë gjithçka, nga lëkura e deri te humori juaj.1. Salcë domatesh të konservuara – Salca e konservuar e domates është një vrasës i heshtur. Është një burim i fshehtë i sheqerit dhe kurrë nuk do t`ju shkojë në mendje se kjo mund të çojë në rritjen e rrezikut të obezitetit, diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe madje edhe prishjes së dhëmbëve.


g.shqip
 

Passion

Banned
Nga te ruhesh,edhe me lind pyetja c'tjeter kemi mundesine per te konsumuar?

Duke u nis nga vetja jam i rrepte ne lidhje me ushqimet ne shtepi,por verej qe e kam te pamundur t'i ruhem. :(

Bombardohesh nga te gjitha ane. :(
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Drejt me thene @Passion tek po lexoja ,po mendoja me veten ,e c`dreqin duhet te ham?!
Nese u ruhemi ketyre ushqimeve qe shumica jane baze ne shporten e tavolines.
Ne nje kohe kur jetone mes metropolit,apo ne zona urbane,ku do ta marresh versionet e tyre biologjike?!
sa informojne e tmerrojne njerzit,qe keto ushqime jane vrastare,me mire te gjejne rruget e ruajtjes se tyre ne formen sa me shume biologjike tyre.
Te ulin datat e skadences ndoshta ne kohe,gje e cila do favorizonte disi dhe kohen konservuese,rrjedhimisht me pak nderhyrje dhe konservues brenda ti.
Ajt ma,jemi bere nje biomekani konsumuese plot rreziqe.
E keqja qe po ja ndertone vetevetes se ti njerzimi.
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Nuk mund te them se ha shendetshem cdo dite...se kam edhe une ato dobesite e mia te vogla ne ushqim...
Por keto qe ishin postuar me lart as qe i preferoj fare..madje habitem se si ka njerez qe i konsumojne ato..
Por me kujtohet ne gjimnaz i pelqenim shume...ishim dembele dhe nuk gatuanim as prisnim sa te shkonim ne shtepi...dhe me shoqet porositnim keto lloj ushqimesh...coca-cola...zot sa pinim...dhe habitem se si kam me shume se 7 vjete qe nuk i kam provuar...
Ndryshimin e ushqimeve te shendetshme e dallon menjehere...qe tek lekura...
Mbaj mend dikur lekura ishte tmerresisht e acaruar per shkak te atyre ushqimeve me yndyr e kalori...
Sot me pyesin si i'u reziston ketyre?
Eshte e thjesht..kur truri eshte i bindur per efektet negative te tyre...e largon menjehere deshiren per ti konsumuar...
Kur ndjen pak uri...ha 3 kokrra arra braziliane..disa kokrra boronice te kuqe...dhe ndihesh shume ok..
Cokollaten e zeze e konsumoj cdo dite...nuk ka asgje ne bote te me beje te heq dore prej saj..
 

Sensual

Antarë i Respektuar
Keq puna...po i heqim te tera e s'po dime c'te hame me. Te pakten te nxjerrin kuren per semundjet se gjithe kete popull me bio se ushqejne dot. Ja i nxorren, do thuash pse s'do dalin semundje te reja...e drejte. 🤔
 

Tip

Antarë i Respektuar
Nuk o aq tragjike sa e ke bo ti te ky postim po ho. Thjesht munohu ti evitosh gjonat e konservume sa tkesh mundsi, blej produkte me cilsi te mir (bio/organike) dhe ha me karar (pa e egzagjeru).

Per sa i perket ushqimeve qe ke permen, thjesht mund ti alternosh.

- Krypa: personalisht perdor kryp roz Himalaje...
- Lengje Frutash: blej i shfrydhse dhe shtrydhi vet.
- Drithrat: per ket jaska fut pordhes personi ku e ke bo ti ket artikullin copy paste. Ajo qe ke qit ne foto esht tersher dhe tershera esht nji nga dridhrat me te shnetshme - esht burim i shkelqyer fibrash, vitaminash, mineralesh dhe antioksidantesh. Ke tersher organike sa tdush nga konsumimi i te cilesh do kesh goxha benefike shendetsore.
- Ushqim i shpejt: thjesht mos shko te McDonalds - shko te na i dyqon tjeter qe shet pershembull fileto pule te pjekme ne zgar (shish kebab)
- Qumshti: po qe me dyshime per qumshtin e lopes ke qumesh soje, qumesht bajomje, etj etj...
- Buka: ke alternativa sa tdush (thekri, te zez, etj etj)
- Alkoli: thjesht mos e pi!
- Sheqer artificial: thjesht mos i perdor - per te omelsu gjonat qe ha ke alternativa sa tdush me perdor si mjalt, long portokalli, hurma arabie, etj etj
- Patate tskuqme: mer pataten, preje, piqe n'furr!
- Hotdog: kto si kena ntradit me i konsumu, por gjithsesi, mund ti bosh me buk t'zez dhe mish mrena (ne ven te salcices)
- Margarin: zevendesoje me gjalp (personalisht se konsumoj fare - perdor voj ullini)
- Mish i konservum: as kto si konsumoj - mund te blej mish tamon, ta presh me veta te holla, hudhi erza, e te bohet e ngjashme me sallomin
- Sheqeri: e tham me nolt punen e sheqerit qe mund te perdoresh alternativa te tjera
- Pijet e gazume: si konsumoj, por nqs tpelqejn aq shum mund ti bosh vet me ingredient te pa / me pak te domshem.
- Salc domotesh: mer domoten fute ne grirse, hudhi erza, voj ullini, hudher, apo car tdush vet, dhe ja ku u bo.
 

Vinjol

Status offline...... KÇK
Mfal a ta bej 1 pyetje ???
Cfare i bie te hame ne qe mos te na vrasin kto qe ke lrtpermend
apo te vdesim urie
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Imagjinoni ate buken aty,komplet me urrejtje merr thiken dhe ua drejton njerzve : tani do tiu vrassss sic me vrateee
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
E po pse ca ka? Cdo gje me karar. Kripa dihej me kohe. hidhni pak. keto esencat e pijeve dhe fastfoodet po ashtu. shtrydhni fruta e pijini. Mos hani burgera po buke me domate e vaj ulliri. :D Lerini salcicet po hani 1 kokerr veze te zier, hiqni buken e bardhe e hani buke te zeze, hiqeni salcen e domateve(une kam nja 5 vjet qe e kam heq) , grini nja 2 kokrra domate, margarine Asnjehere, vaj ullini. Ca kam harru noj gje me?
Aty te qumshi dhe dritherat e prishkan pak por nejse, dhe ato me mase tani e tutje :/

Tani keto me siper i pata per ju une, se per vete pervec kripes alkolit, pijeve me gaz/esenca dhe salces tjerat i konsumoj :(
 
Eh, kur punoja ne Kosove me Unhcr ishte nje angleze qe ushqehej vetem me soje.
Dmth cdo gje e bente prej sojes, qe nga embelsirat e deri te bifteku i sojes.
Kripen dhe sheqerin si perdorte fare.Vaj vetem soje.
Kur une pija kafe ajo pinte caj pelini.
Dhe te mendosh qe une tallesha me te .....
Paska pas te drejte kokuqja e dreqit🤔
 

Hope

◕‿◕
Nuk o aq tragjike sa e ke bo ti te ky postim po ho. Thjesht munohu ti evitosh gjonat e konservume sa tkesh mundsi, blej produkte me cilsi te mir (bio/organike) dhe ha me karar (pa e egzagjeru).

Per sa i perket ushqimeve qe ke permen, thjesht mund ti alternosh.

- Krypa: personalisht perdor kryp roz Himalaje...
- Lengje Frutash: blej i shfrydhse dhe shtrydhi vet.
- Drithrat: per ket jaska fut pordhes personi ku e ke bo ti ket artikullin copy paste. Ajo qe ke qit ne foto esht tersher dhe tershera esht nji nga dridhrat me te shnetshme - esht burim i shkelqyer fibrash, vitaminash, mineralesh dhe antioksidantesh. Ke tersher organike sa tdush nga konsumimi i te cilesh do kesh goxha benefike shendetsore.
- Ushqim i shpejt: thjesht mos shko te McDonalds - shko te na i dyqon tjeter qe shet pershembull fileto pule te pjekme ne zgar (shish kebab)
- Qumshti: po qe me dyshime per qumshtin e lopes ke qumesh soje, qumesht bajomje, etj etj...
- Buka: ke alternativa sa tdush (thekri, te zez, etj etj)
- Alkoli: thjesht mos e pi!
- Sheqer artificial: thjesht mos i perdor - per te omelsu gjonat qe ha ke alternativa sa tdush me perdor si mjalt, long portokalli, hurma arabie, etj etj
- Patate tskuqme: mer pataten, preje, piqe n'furr!
- Hotdog: kto si kena ntradit me i konsumu, por gjithsesi, mund ti bosh me buk t'zez dhe mish mrena (ne ven te salcices)
- Margarin: zevendesoje me gjalp (personalisht se konsumoj fare - perdor voj ullini)
- Mish i konservum: as kto si konsumoj - mund te blej mish tamon, ta presh me veta te holla, hudhi erza, e te bohet e ngjashme me sallomin
- Sheqeri: e tham me nolt punen e sheqerit qe mund te perdoresh alternativa te tjera
- Pijet e gazume: si konsumoj, por nqs tpelqejn aq shum mund ti bosh vet me ingredient te pa / me pak te domshem.
- Salc domotesh: mer domoten fute ne grirse, hudhi erza, voj ullini, hudher, apo car tdush vet, dhe ja ku u bo.
1. Cfare ndryshimi ka kripa Himalayes?
2. Lengjet e dyqanit jane katastrof, ndersa lengjet e bera ne shtepi jane te mbushura me sheqer (po dhe frutat kane shqer -fruktoze) edhe humbin fibrat. Pra me e keshillueshme eshte te hash frutin te tere e ne sasi me te vogla se sa do haje ne nje gote leng frutash te shtrydhur.
3. Dritherat zakonisht keshillohen vetem ato qe jane integrale, pa shtim aromash apo di me une ca budalleqesh.
4. Ca te ben te besosh qe shish kebabi eshte i shendetcem? Apo mendon qe mishi qe vene brenda eshte cilesia nr 1? Jo, eshte plot me dhjam. Pastaj shoqerohet me patate apo perime te skuqura ne vaj te perdorur x here. Nqs do te hash shendetcem eshte vetem ushqimi qe gatuan ti edhe e di si e ke bere. Ska fast apo slow food te shendetcem.
5. Qumeshti - vlerat nutritive e qumeshtit me prejardhje nga kafshet si kraheson dot as me sojen e as me bajamen. Intoleranca ne laktoz nuk lind sepse konsumojme qumesht lope.
 

Aver

VIP
Me perjashtim te produkteve te qumeshtit per te cilat nuk bej kompromis per asnje cmim, gjitha ato tjerat edhe mund ti eleminoj. Disa vetem se i kam eleminuar.
 

Tomka

Anëtar i ri
Tani po na vrasin ato qe konsiderohen me te shendetcmet , fruta & perime nga pesticidet e pakontrollume. Shto dhe kto qe ka sjelle artikulli dhe ska ngel gjo tjeter por te ham bar sic na sugjeronte dulla dikur :D
 
Top