• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Elushe

Vogëlushe
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Elushe gjerat qe po thua jane te pergjithshme.
As qe e diskutoj qe nje lidhje serioze ka nevoje per sakrifice, respekt, mirekuptim, perkushtim etj etj
Per punen e nervave eshte e cuditshme se njeriu shan fyen njerezit me te afert e te panjohurit buzeqesh edhe se ngre zerin. Sdq nqs ne nje lidhje njeri prej personave ngre doren atehere ajo lidhje I eshte demtuar shume sinqeriteti.
Une po them qe ne leter ama 5 muaj bashkjetese me 5 vite martese nqs je I dedikuar etj etj jane njesoj.
Por te jetosh pese vjete me dike eshte shume ndryshe se 5 muaj. Njeriu kalon jeten me dike edhe duke jetuar vazhdon ta njohi. Ndonjehere kemi t veshtire te njofim vetveten leje tjetrin.
Nje krahasim te thjeshte eshte edhe me shoqet...sjane njesoj nje shoqe e ngushte qe e njef prej 5 muaj sesa dike 5 vjet.
Teorikishte jam dakort qe sduhet t kete ndryshim po kur e jeton kete atehere them qe koha ka shume ndryshim.
Me shpresen q jam shpjeguar sic duhet..
Flowmaster,

Jam plotesisht dakort qe me dike qe ke jetuar per 5 vjet do e njohesh me mire sesa atehere kur kishit 5 muaj bashke. Une po flisja per respektin dhe sjelljen ndaj partnerit dhe po thoja qe jetegjatesia e nje lidhje nuk duhet te kete efekt ne kete as ne leter e as ne praktike.

Shkurt, ajo ç'ka desha te them eshte se njeriu duhet te tregoje respekt ndaj partnerit, shokut, kolegut, etj. Dhe, ky respekt nuk duhet te ndryshoje sepse ke 5 muaj a 5 vjet qe banon me dike. RESPEKTI eshte i njejte dhe i vazhdueshem.

Te mos e ngaterrojme kete me pas me arsyet perse njera pale e çiftit fal/toleron tradhetine - kjo eshte teme komplet me vete. Njeriu per hir te respektit qe duhet te kete ndaj partnerit nuk duhet te ulet ne nivelet e tradhetise. Kur respekti humbet, e kote eshte ajo lidhje sikur te vazhdoje edhe per 100 vjet.

Te pershendes!
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

As nuk i besoj fare ksaj statistike ca thone kto ???rënia në dashuri me personin tjetër kërkon më tepër kohë se sa tre vjet

ku e shpiken kte rrene thuj mos na raft perpjese se per 2 dit njohje e bon domin sjan kalamoj po njerez te rritur , qe nese vendosin me tradhetu , skan ca mendohen por veprojn . DHe sa per kte qe jan te dashuruar me nje tjeter si besoj per vet faktin qe ska si te jet e dashuruar mund te thuash ka nje aventure , por vetem dashuri se quaj un kte gje .
Jo e prere kjo gje me thike,pasi humbet dashurine me gruan,shuhet pasioni i fillimit dhe gjerat marrin rrjedhe tjeter...Mund te ndodhe te dashurohet me dike tjeter,per gruan nuk ndjen dashuri por e sheh si nenen e femijeve dhe kaq...Ndjenjat,dashurine e ka gjet me dike tjeter...Mekanizmi i asaj familje qendron thjesht ne nje marredhenie mekanike,jo emotive..Ka qe ndodhin dhe keshtu...Eshte e drejte?Jo...Por qe te ndodhe,ndodh...Mund te thuash sa mir rrine ashtu,epo ka shume arsye,jo femijet(edhe pse skane pse merren si justifikim),mentaliteti,opinioni etj etj...Ndersa persa i perket dashurine,varet tek personi...Ka njerez qe besojne ne dashurine me shikim te pare,ka te tjere qe jane me pak ''fluturues''...

---------- Post added at 13:23 ---------- Previous post was at 13:13 ----------

Po nese nje lidhje behet rutine , njeri nga te dy do kerkoje dicka tjeter ..Per te mos thone qe te dy do shikojne dicka tjeter..

Eshte shume e veshtire te mbash nje lidhje afatgjate,nese nje person nuk e ka jetuar jeten dhe nuk di akoma cfare do nga jeta keto ndodhin ...

Kam pare ne lokal njerez te martuar qe nuk flasin , thjesht shikojne rrotull...
Une njoh shume njerez qe jane nga 38 vjec edhe akoma sjane martuar, sepse nuk mund te mbajne nje lidhje ...
Thoni tani perse ndodh kjo ...?
[/I]
Besoj se do kesh degjuar per njerez qe pjeken qe 20 vjec dhe per njerez qe nuk pjeken kurr??...Varet tek personi,dhe ajo qe ti kerkon...Kur nuk di cdo nga jeta,ske as ca kerkon,pasi asgje ste duket se te ploteson,pasi as ti vete sdi ca do...Sot ka shume pasiguri si nga femrat si nga meshkujt,jetojne momentin dhe aq...Pastaj varet dhe pershtatja e karaktereve mos te harrojme se femrat sot sjane me ato pulat e urta te buta,mashkulli sot ndihet dhe ''i pasigurte'' kunddrejt ketyre femrave...Ti the me lart nqs nje lidhje behet rutine,do kerkojne dicka tjeter,kjo eshte thelbi i gjithe punes,nqs e di qe ajo/ai qe ke ne krah eshte ai qe te pershtatet ty,do dalesh nga rutina,do egjesh rrugen...Lidhjet kane ngritje dhe ulje,mjafton te jete bashkepunimi i dy paleve per jetegjatesine e saj,deshira e te dyve se nqs lufton vec njera pale,nje dite do lodhet e cdo gje merr fund...
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Flowmaster,

Jam plotesisht dakort qe me dike qe ke jetuar per 5 vjet do e njohesh me mire sesa atehere kur kishit 5 muaj bashke. Une po flisja per respektin dhe sjelljen ndaj partnerit dhe po thoja qe jetegjatesia e nje lidhje nuk duhet te kete efekt ne kete as ne leter e as ne praktike.

Shkurt, ajo ç'ka desha te them eshte se njeriu duhet te tregoje respekt ndaj partnerit, shokut, kolegut, etj. Dhe, ky respekt nuk duhet te ndryshoje sepse ke 5 muaj a 5 vjet qe banon me dike. RESPEKTI eshte i njejte dhe i vazhdueshem.

Te mos e ngaterrojme kete me pas me arsyet perse njera pale e çiftit fal/toleron tradhetine - kjo eshte teme komplet me vete. Njeriu per hir te respektit qe duhet te kete ndaj partnerit nuk duhet te ulet ne nivelet e tradhetise. Kur respekti humbet, e kote eshte ajo lidhje sikur te vazhdoje edhe per 100 vjet.

Te pershendes!
Faleminderit per pershendetjen ne rradhe te pare..

Edhe une do doja qe respekti ndjenjat e muajve te pare e vitit te peste te ishin njesoj por eshte natyra e njeriut qe ndryshon.. Vete njeriu piqet ndryshon edhe ndjenjat piqen ndryshojne..
Sdq idete pak a shume i kemi njesoj :p

Gjithe te mirat
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Me mir te ndahesh sesa nfshehtesi :( genjeshtra mos nje dit nje dit tjeter do zbulohet
 

dangerous

Moderatorë
Përqindja e meshkujve të dashuruar në dikë tjetër e që janë në gjendje ta lejnë gruan për atë është rreth 29%, gjersa tek femrat për ta bërë të njëjtën gjë është vetëm 19%. !!!

...vetem 10 %... shto shto e pak .
 

Marla

Marla is back!
Ne fakt interesi per partnerin/partneren me shume se 3 vjet sikur nuk zgjat. Fillon dhe zbehet ose me sakte fillon transformohet nga dashuri qe te le pa fryme ne dashuri familjare te tipit dashuri pjestari familje. Ka disa njerez qe duan ti perjetojne serish ato shkendijat e dashurise pa fryme per kete arsye dashurojne familjen por edhe ndonje fluturze ose fluturash qe kalo verdalle. :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Varet sa ia kane bere hyzmetin njeri-tjetrit. Dashuria eshte si lule, nese nuk ujitet ajo do thahet dhe vyshket. Dikush s'din ta ujise, ne vend te ujit i hudhe helm dhe anasjelltas.
 

Henry-&

Antarë i Respektuar
Crendesi ka, dashuria eshte nje term perfundimisht i papercaktushem, Never e di ti me duhet pak oxitonine 🤗
 
Top