• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL


Sipas një studimi slloven të bërë së fundi, çdo i pesti person i martuar është i dashuruar në tjetërkënd.

Zakonisht personi tjetër në të cilën dashurohen të martuarit është kolegu i punës, miku më i mirë ose ish partneri. Mirëpo, vetëm një nga gjashtë personat që janë në lidhje martesore, janë të gatshëm të hyjnë në një aferë.

Lajm i mirë për ata persona, partneri i së cilit/cilës është duke kaluar në ato faza, është që sipas të dhënave statistikore rënia në dashuri me personin tjetër kërkon më tepër kohë se sa tre vjet. Andaj nëse kriza martesore evitohet për një kohë më të shkurtër, shanset për një lidhje të shëndoshë janë ende të hapura.

Vetëm pak pikë të përqindjes të dhënat nga studimi, devijojnë nga thënia se njeriu është i dashuruar në personin tjetër për sa kohë e përmend atë.

Gjithashtu studimi ka treguar se një e treta e të gjithë të martuarve janë të pakënaqur me partnerin e tyre. Meshkujt e martuar kanë më tepër gjasa që të krijojnë lidhje dashurie se sa femrat e martuara. Madje, të dhënat nga studimi tregojnë se ata janë më të gatshëm ta lejnë gruan për të dashurën se sa e kundërta.

Përqindja e meshkujve të dashuruar në dikë tjetër e që janë në gjendje ta lejnë gruan për atë është rreth 29%, gjersa tek femrat për ta bërë të njëjtën gjë është vetëm 19%. /Telegrafi/
 
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Kjo eshte e vertet e hidhur ,sidomos per martesat qe jane bere ne moshe te heret .
Ceshtja e besnikeris eshte problem per martesat ,sidomos kur ka kaluar nje 10 vjecar .Meshkujt zakonisht jane ata qe tundohen e kerkojne ndryshimin e monotonis ,kerkojne aventuren e ''fshehte'' deri aty sa behen te papergjegjshem per familjen .
Por nuk mendoj se ka meshkuj apo femra qe do linin familjen per shkak te nje aventure te tille ,vertet tradhtojne e thyejn besnikerine por kurre s'do hiqnin dore nga familja ,sidomos kur jane dhe femijet ne mes.
Te pakten meshkujt shqiptar nuk besojne se do ta bejne ,sido qe te jene ,traditen e ruajne.
 

Quku

Marakli Krapit
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Un do kisha vazhduar ashtu ne fshehtesi por kurre te prish familjen teme ose familjen e asaj.
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Kjo eshte e vertet e hidhur ,sidomos per martesat qe jane bere ne moshe te heret .
Ceshtja e besnikeris eshte problem per martesat ,sidomos kur ka kaluar nje 10 vjecar .Meshkujt zakonisht jane ata qe tundohen e kerkojne ndryshimin e monotonis ,kerkojne aventuren e ''fshehte'' deri aty sa behen te papergjegjshem per familjen .
Por nuk mendoj se ka meshkuj apo femra qe do linin familjen per shkak te nje aventure te tille ,vertet tradhtojne e thyejn besnikerine por kurre s'do hiqnin dore nga familja ,sidomos kur jane dhe femijet ne mes.
Te pakten meshkujt shqiptar nuk besojne se do ta bejne ,sido qe te jene ,traditen e ruajne.
E cvlen qe nuk e le familjen kur te tradheton partneri?
Ajo jete behet helm..
 
Re: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

E po me mire te ndahen se fshehtas,,,ceshte gjith kjo hipokrizi.....

Sikur femrat se kuptojne ,,,kur partneri se do me.......

Ok ne Shqiperi eshte veshtire te ndahet gruaja se jane te varura nga ana financiale,,,po ne Evropen perendimore do ishte vetem humbje kohe....
 
Re: Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Askush nuk e pertyp dicka te tille ,por per hir te femijes do ta suportonin kete gje.
Supozojme une jam femija i nje cifti te tille ....Per vete sdo ja u falja kurre ,,,teatrin qesharak qe luajne prinderit,para syve te mi,,,

Duke u mundu te me japin ndjesine e nje jete normale familjare...kur nje gje e tille seshte e vertete
 

Quku

Marakli Krapit
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Yyyyyyyy Sa gjerat e bukra i ka jeta do i mesoni me te keqen me kalimin e kohes avash avash me rradh cdo gje :D
 

BuRreLsss

Anëtar i Nderuar
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Eshte per ta ardhur keq ne fakt...ashtu sic tha dhe ida me lart kto gjera ndodhin ne pergjithesi nga martesat ne moshe te re...bijne ne "dashuri" me 2 fjale te bukura & fluturojne me pras n'b*the.
 
Re: Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Eshte per ta ardhur keq ne fakt...ashtu sic tha dhe ida me lart kto gjera ndodhin ne pergjithesi nga martesat ne moshe te re...bijne ne "dashuri" me 2 fjale te bukura & fluturojne me pras n'b*the.
Cndryshime eshte midis atyre qe jane martuar te ri me dashuri dhe atyre qe jane martu me shkusi gjithashtu te ri??????

Dmth si perfundim nese nuk ec nuk ec, pike.........
 

BuRreLsss

Anëtar i Nderuar
Pe: Re: Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Cndryshime eshte midis atyre qe jane martuar te ri me dashuri dhe atyre qe jane martu me shkusi gjithashtu te ri??????

Dmth si perfundim nese nuk ec nuk ec, pike.........
Pse,akoma martohen njerzit me shkuesi ?!
Jam dakort me fjaline qe nqs nuk ecen,nuk ecen dhe pik por ndryshimi midis nje martese me dashuri ne moshe te re dhe nje martese me shkuesi eshte shume i madh....
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Kete rradhe spo i ve faj studimit por njerezve.
Nese sje i/e bindur mos u marto.
Gjej personin qe mendon se eshte per ty edhe aq, cdo person tj (ne raporte jashtemartesore)
ikin qe aty qe ate moment.
 

Quku

Marakli Krapit
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Kete rradhe spo i ve faj studimit por njerezve.
Nese sje i/e bindur mos u marto.
Gjej personin qe mendon se eshte per ty edhe aq, cdo person tj (ne raporte jashtemartesore)
ikin qe aty qe ate moment.
Kshu thon gjith ato qe nuk e kan shikuar veten ne ate mes,se te jesh ne ate mes e shiko ndryshe.
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Kshu thon gjith ato qe nuk e kan shikuar veten ne ate mes,se te jesh ne ate mes e shiko ndryshe.
Quku ok duke ecur me llogjiken tende
le te themi qe kalon ca kohe kapercet nga monotonia, edhe sheh dike tj ndryshe.
Po ia leme edhe disa justifikimeve qe emocionet nuk kontrollohen
por ama veprimet po :)
(Keshtu degjova nje here dhe jam plotesisht e bindur)
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Përqindja e meshkujve të dashuruar në dikë tjetër e që janë në gjendje ta lejnë gruan për atë është rreth 29%, gjersa tek femrat për ta bërë të njëjtën gjë është vetëm 19%. /Telegrafi/

Po bej avokaten e djallit,dmth 29% e meshkujve pranojne te lene gruan per te dashuren,ndersa 19% femra pranojne ta lene burrin per nje tjeter??Dmth pjesa tjeter nuk pranon ta leje por ta vazhdoje ne ne fshehtesi??
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pe: I/E martuar por në dashuri me dikë tjetër

Gloom... shume e madhe ajo perqindja...

Ida... me vjen cudi me postimin tend, jo per gje po te flasim te gjithe lart e lart kush e di ku dalim. Nuk ka fakte per ata qe jane martuar te vegjel, dhe nuk ka fakte per cunat shqipetare apo te huaj. Nuk ka as gjini,as moshe, dhe as rrace qe te thote qe nuk mund te biesh ne dashuri me nje person tjeter kur je i martuar, ndjenja jane ato.

Rendesi ka qe njeriu te martohet me njeriun e duhur, te dije me ke eshte, te jete i sigurte per dashurine me kete person, dhe te jete i permbajtur me veprimet e tij/saj me seksin e kundert (sa me profesionale ne pune, dhe shoqerore ne shoqeri).
 
Top