• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Hunda mund të nuhasë edhe vdekjen tuaj

Jetmira

..........
Thonë se duhet t’i besosh nuhatjes, por ndoshta nuk është hunda ajo që “njeh” në të vërtetë. Organi i nuhatjes, të cilin të gjithë e marrim si të mirëqenë, mund “të bëjë” shumë më tepër sesa thjesht nuhatja e mbeturinave që duhen flakur. Hunda mund të nuhasë edhe vdekjen!

Një studim i ri tregoi se shqisa e nuhatjes mund të jetë një tregues i fuqishëm i jetëgjatësisë. Kërkuesit në Universitetin e اikagos e kryen studimin me 3000 burra dhe gra, të moshave 50-80 vjeç, të cilëve iu dhanë një test nuhatjeje. Më pas, i ndoqën ata për një periudhë 5-vjeçare, raporton "Huffinton Post".

Subjekteve iu dhanë katër lloje erërash dhe iu kërkua të njihnin erërat e përditshme, ku përfshiheshin era e mentes, portokallies, trëndafilit, lëkurës dhe peshkut. Pas 5 vitesh, një në tetë subjekte kishin vdekur dhe parashikuesi më i madh i vdekjes së tyre ishte nuhatja.

Afërsisht 40% e atyre që kishin dështuar në testin e nuhatjes kishin vdekur, ndërsa 19% e tyre kishin pasur shenja të moderuara të humbjes së kësaj shqise. Vetëm 10% e subjekteve me një shqisë të shëndetshme të nuhatjes bënin pjesë në “listën e vdekjes”.

Testet e nuhatjes janë përdorur edhe si mjete diagnostike, ndaj mos e lini pas dore shqisën tuaj të nuhatjes.
 

Jetmira

..........
Titulli: Hunda mund të nuhasë edhe vdekjen tuaj

Humbja e nuhatjes, shenjë për vdekje të parakoshme
Humbja e shqisës së të nuhaturit është shenjë për vdekje të parakohshme.

Ky është alarmi që vjen nga shkencëtarët e Universitetit të Chikagos i bazuar në rezultatet e një studimi gjatë viteve të fundit.

Studiuesit testuan pjesëmarrësit duke i vënë të nuhasin erën e peshkut, portokallit dhe trëndafilit.

Rezultatet treguan se në mes të 3000 pjesëmarrësve të moshë 57 deri 85 vjeç personat të cilët kishin humbur sensin e nuhatjes humbën jetën brenda 5 viteve.

Drejtuesi i studimit, profesori Jayant Pinto shpjegon se njerëzit nuk duhet ta neglizhojnë humbjen e sensit të nuhatjes.

Mjekësia vitet e fundit po punon për kurimin e këtij problemi.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Hunda mund të nuhasë edhe vdekjen tuaj

Humbja e nuhatjes, shenjë për vdekje të parakoshme
PO ata se i heqin sinuset si tju behet se ata nuk nuhasin asnje asnje arome?
 
Top