• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Lauri

Anunnak
Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Hoxha nga Tirana, Ahmed Kalaja, në një ligjëratë të cilën e ka mbajtur para të pranishmëve ka bërë thirrje për luftë në Siri.

Hoxha ka thënë ka thënë se, të gjithë ju e keni kuptuar se të gjithë dijetarët e Islami janë mbledhur në Egjipt dhe kanë dal me një vendim unanim, se ajo çka po ndodh në Siri mbrojtja dhe lufta që po zhvillohet atje nuk ka emër tjetër vetëm se xhihad dhe luftë e shenjtë.

[video=youtube;WO3-ePpw6hw]https://www.youtube.com/watch?v=WO3-ePpw6hw[/video]

Madje hoxh Kalaja, shkon aq larg sa që ju bënë thirrje të gjithë myslimanëve në gjithë botën që të ndihmojnë dhe të kontribuojnë për popullin e Sirisë.

Mësohet se nga Xhamia “Dinë Hoxha”, ku shërben Ahmed Kalaja ka të rinj që ju kanë bashkëngjitë luftës në Siri. Po ashtu, thuajse në të gjitha xhamit ku Imami Kalaja ka mbajtur ligjërata nga ato xhami ka të rinj që iu kanë bashkëngjitë ISIS-it.

Edhe në Kosovë aty ku ka mbajtur ligjërata Imami Kajala mësohet se ka të rinj që nga iu kanë bashkangjitur ISIS-it, siç është rasti i ligjërata të tij në Pejë në xhamin e Haxhi Ibrahim Devollit, ku pas ligjëratave ka edhe të rinj nga rrethi i kësaj xhamie që iu kanë bashkangjitur luftës në Siri.

Për tu bindur vetë shikojeni videon nga minuta e 42 – të, ku hoxha bënë thirrje për të shkuar në Siri.
/G-e
 
Last edited by a moderator:

LoSsT

VIP
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Po keshtu thote por nuk degjova te thote duhet shkuar te luftosh ne Siri, ndoshta duhet te dish me mire cfar nenkupton fjala xhihad dhe ne cilat kushte ajo merr vlere dhe si ?:mendim:
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Tribuna është mbajtur para 4 viteve. ثshtë postuar në youtube në vitin 2015.
Para 4 viteve fuqitë përendimore ishin kundër regjimit të Asadit, dhe kishin bërë thirrje për të luftuar këtë regjim mizor.
Hetimet për hoxhallarë të inkriminuar nuk kanë pasqyruar asnjë fakt të vetëm se personi në fjalë ka kryer ndonjë nga veprat për të cilat portali asabija ka shkruar i pari.
Le të jemi të drejtë, hoxha në fjalë ka bërë thirrje të vazhdueshme kunder ISIS.
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Nese ky hoxha apo imami ka bere nje thirrje te tille (qe sinqerisht spo dua hic ta degjoj) , ath ka nje shtet e nje ligj qe duhet marre me te, por nuk kuptoj Laurin perse insiston kaq forte ne faktin se antaret e forumit mbeshtesin luften e ISIS....di gje ti Laur qe ne se shohim?

Me sa kam lexuar neper Fv , ka patur ide mbi menyren si u krijua ky lloj shteti islamik, kush e ndertoi por asnjehere qe dikush ktu te jete dakort me ate cka po behet dhe po veprohet!

behuni me serioz ne tema te tilla dhe mundohuni te jeni me dashamires ne diskutime!
 

LoSsT

VIP
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Me kujtohet ai humori Tirons dikur qe Veli Rada ( ndjese paste ) kerkonte ti impononte fajin e rrevolverit te tjereve nepermjet dordomuzit, kshu dhe puna Laurit, vetem se ky eshte i moderuar se Enveri vdiq, e ben nepermjet virtualitetit :p
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Ndersa une nuk kuptoj se si keni guxim te debatoni mbi temen pa lexuar, o degjuar videon se c'thote. Dhe me keq akoma qe jeni edhe stafist dhe po gjykoni nje antar (laurin)pikerisht per nje teme qe as nuk e lexuat.

Behuni stafist serjoz, per ndryshe mos u ngjyrosni me ngjyra kot.
 

LoSsT

VIP
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Po degjova ate qe me sygjerove e te ktheva pergjigje (mendimin tim), c`duhet te bejme me ?
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Ndersa une nuk kuptoj se si keni guxim te debatoni mbi temen pa lexuar, o degjuar videon se c'thote. Dhe me keq akoma qe jeni edhe stafist dhe po gjykoni nje antar (laurin)pikerisht per nje teme qe as nuk e lexuat.

Behuni stafist serjoz, per ndryshe mos u ngjyrosni me ngjyra kot.
laur nuk te shkon roli i viktimes, dhe mos i lidh mendimet, diskutimet me ngjyrat!
nese di te lexosh sakte pergjigjen e ke te sakte!

shendet
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Goce po gjykon si nje stafiste mbi nje teme qe the as qe dua te thellohem. Se kjo te duket normale, lum si ju si stafiste
 

LoSsT

VIP
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Nejse Laur, si te dush ti, po qe se do te diskutojme apo te japim nje mendim pa cenuar askend ok, nese sdo pastaj, hapi temat vete, lexoi vete, e komentoi vete, lol
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Goce po gjykon si nje stafiste mbi nje teme qe the as qe dua te thellohem. Se kjo te duket normale, lum si ju si stafiste
Jo Laur sa me duket "normal" ky reagim i yti mbi ngjyrat, aq me duket "normal" edhe menyra jote e diskutimit.
Dhe te lutem mos ver fjale ne goje time , thashe as nuk dua ta degjoj, por sigurisht te thashe nese eshte ashtu (pra e marr apriori akuzen tende) ka nje shtet i cili duhet te merret.
Nga ty shoku kerkova qe te jesh me pak i permbajtur , urrejtjen dhe mllefin qe nxjerr ketu, beje gjetke se sta ka njeri qejfin me te lexu lloj lloj pallavrash.

dhe kete po ta them si Monique qe nuk ka asnje lloj besimi si te njera fe apo tjetra....

PS: Nese ky mllef i yti lidhet ngushtesisht me ngjyrat..ahhh ok flasim ne nje teme tjeter pastaj
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Qenke i tepert me te vertete!! :vje:

Madje hoxh Kalaja, shkon aq larg sa që ju bënë thirrje të gjithë myslimanëve në gjithë botën që të ndihmojnë dhe të kontribuojnë për popullin e Sirisë.
ISIS sebashku me Asadin po vrasin popullin e Sirise.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Jo Laur sa me duket "normal" ky reagim i yti mbi ngjyrat, aq me duket "normal" edhe menyra jote e diskutimit.
Dhe te lutem mos ver fjale ne goje time , thashe as nuk dua ta degjoj, por sigurisht te thashe nese eshte ashtu (pra e marr apriori akuzen tende) ka nje shtet i cili duhet te merret.
Nga ty shoku kerkova qe te jesh me pak i permbajtur , urrejtjen dhe mllefin qe nxjerr ketu, beje gjetke se sta ka njeri qejfin me te lexu lloj lloj pallavrash.

dhe kete po ta them si Monique qe nuk ka asnje lloj besimi si te njera fe apo tjetra....

PS: Nese ky mllef i yti lidhet ngushtesisht me ngjyrat..ahhh ok flasim ne nje teme tjeter pastaj
Tema nuk eshte e imja por e "Gazeta expres", prandja si gjithmone akuzoni nismetarin.
Ti monique po vazhdon te gjykosh duke me vene perpara nje pergjegjsie per kete pa qene autor. Sa per ngjyrat nuk e di se si po e kap ti, per ngjyra ju riferova ngjyres se moderatorit qe ke. Kur te gjykoni mos harroni se prezantoni nje staf dhe qe flisni ne emer te stafit.
Pra nje stafist qe gjykon nje antar pa lexuar temen nuk eshte norale. kete po te thoja.
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Tema nuk eshte e imja por e "Gazeta expres", prandja si gjithmone akuzoni nismetarin.
Ti monique po vazhdon te gjykosh duke me vene perpara nje pergjegjsie per kete pa qene autor. Sa per ngjyrat nuk e di se si po e kap ti, per ngjyra ju riferova ngjyres se moderatorit qe ke. Kur te gjykoni mos harroni se prezantoni nje staf dhe qe flisni ne emer te stafit.
Pra nje stafist qe gjykon nje antar pa lexuar temen nuk eshte norale. kete po te thoja.
me fal po si antar sme takon te flas? Laur...su kapa me ty per temen apo qellimin e saj, por menyren si e trasmeton ate.
Nuk eshte e nevojshme te besh engjellin te pakten me mua, sepse ti e di fort mire qe une nuk paragjykoj, sepse nese tani po e mendon ne kete menyre ath te njejten gje duhet te kishe menduar kur kam "paragjykuar" arfen apo antare te tjere per mendimet e tyre agresive .....

ja kshu Laur..
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Qenke i tepert me te vertete!! :vje:ISIS sebashku me Asadin po vrasin popullin e Sirise.
Atehere ne min 41 thote qe: Lufta në Siri është Xhihad. Atehere une the qe populli eshte viktime dhe nuk ben lufet ne siri, por rregjimi dhe ISIS. Cila eshte me e mundshme qe po lufton per xhihad?? Rexhimi i Asad nuk ma merre mendja, atehere ngelet Isis.
/ciao
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Buzhala eshte nje brejtes qe ta shpif!

Ndersa ti qenke ne nje vije me te. Pasi qe sjell shpesh artikuj te pseudo "gazetes " se tij.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Buzhala eshte nje brejtes qe ta shpif!

Ndersa ti qenke ne nje vije me te. Pasi qe sjell shpesh artikuj te pseudo "gazetes " se tij.
Ngele pa argumente mbi debatin e hoxhes, nuk ke kundershtim tjeter te mohosh vertetesine e thirrjes per xhihad?
Filloni me ofendime tani se keto ju ngelin si argumente, keni edhe nje pjese te stafit qe ju mbron
 
Last edited by a moderator:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Presim arrestimin e Hoxhes ne diten n'vazhdim :p
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Atehere ne min 41 thote qe: Lufta në Siri është Xhihad. Atehere une the qe populli eshte viktime dhe nuk ben lufet ne siri, por rregjimi dhe ISIS. Cila eshte me e mundshme qe po lufton per xhihad?? Rexhimi i Asad nuk ma merre mendja, atehere ngelet Isis.
/ciao
Nuk mundem ta shikoj videon. Por ate qe e ka thene ky hoxha ne video, e ka cituar me fjale edhe kjo gazeta. Ate qe e shkeputa me larte, ate ka thene sigurisht.

Sa i perket luftes se shenjte, ISIS perdor si ombrelle ate, dhe Islamin ne teresi gjithashtu, por ajo cfare bejne ata, nuk ka te beje fare, as me lufte te shenjte, as me Islam. Ndersa ty mund te te shkoje per shtati qe te kembengulesh me cdo kusht se ISIS po ben ate qe urdheron islami, sepse keshtu i sherben kauzes tende me mire.
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Hoxhë Kalaja: Lufta në Siri është xhihad! Thirrje për bashkim

Ndersa ti na e kalon, me idiotsine tende. Ngele pa argumente mbi debatin e hoxhes, nuk ke kundershtim tjeter te mohosh vertetesine e thirrjes per xhihad?
Filloni me ofendime tani se keto ju ngelin si argumente, keni edhe nje pjese te stafit qe ju mbron
Mos kalo ne rolin e viktimes tani se s'te ka hije. Njehere vjen dhe na paraqitesh si luan, per pak minuta shenderrohesh ne nje lepur. Une dhashe opinionin tim, per hoxhen, per buzhalen dhe per ty. Pike.
 
Top