• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Harta te territoreve shqiptare.

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Ketu do gjeni disa harta te vjetra te territoreve shqiptare qe tregojne me se miri se sa autoktone jemi ne dhe se sa jemi zvogeluar:(
nuk pres shikime te shumta ne kete teme por per ata qe jane te interesuar te dine se cfare ishim,sa ishim dhe deri ku shtriheshim si komb ketu do gjeni informacione jo te dala nga mendja por te bera nga te huaj shume vjet para.

cfare pyetje mund te keni mund te pyesni dhe do pergjigjem sa mundem:)


shikim te kendshem.

territoret illyriane pernedimore
harte e vjeter e ballkanit(Copper etching by Hermann Moll, 1749. Modern hand coloring.
Til forrige bilde i albumet )


Territorial Modifications in the Balkans - Conference of London [May 1913] and Treaty of Bukarest [August 1913] (281K)

Map from "Report of the International Commission To Inquire into the Causes and Conduct of the Balkan Wars" 1914.

"The Treaty of London (30 May 1913) ceded to the Balkan allies all territories 'west of a line drawn from Enos on the Aegean Sea to Midia on the Black Sea, with the exception of Albania. It was not only a defeat of the military forces of the Turkish empire, but a defeat of the Austrian dream of Drang nach Osten. ...Austria-Hungary and Italy, rather than see Albania partitioned between Slav states on the north and Greece on the south, had succeeded in blocking Serbian access to the Adriatic by proposing the creation of an autonomous Albania." --quote from: Great Britain. Naval Intelligence Division, Geographical Handbook Series: Yugoslavia, Volume II, 1944, p. 114.
 
Top