HAPET KUTIA BEBY : ''NJE KUTI POSTARE ''PER TE GJITHE ATA PRINDER QE I BRAKTISIN FEMIJET E TYRE :

sire

Nje rreze dielli per ju e kapa sot .
HAPET KUTIA BEBY : ''NJE KUTI POSTARE ''PER TE GJITHE ATA PRINDER QE I BRAKTISIN FEMIJET E TYRE :
Te kesh nje femije eshte nje enderr per shume njerez .Te arrish te rrisesh nje femije duke i afruar te gjithe dashurine, eshte siguria jone ,qe po i leme botes nje trashegimi speciale ,dhe ky eshte motivi per secilin nga ne per tu zgjuar cdo mengjes .

Per shume prinder eshte ide e bukur te kesh nje familje te madhe me shume femije qe te rrethone dhe keta femije sjellin shume gezim ,po ka te tjere qe i shohin femijet si nje pengese ne jeten e tyre dhe bejne cdo gje per ta evituar te kene femije .

Per arsye te ndryshme ,shume burra e gra duan te kene nje jete pa angazhime dhe preferojne te rrine larg femijeve qe sjellin ne jete duke i braktisur .

Pavarsisht te gjithave ,ngjarjet marrin nje kthese te pa deshiruar dhe pa dashje sjellin ne jete ''femije te pa deshiruar ''qe i gjen prinderit e ketyre femijeve te pa pregatitur per te perballuar jeten me nje femije prane .

Nuk eshte cudi qe shume femije nga e gjithe bota ,dhe nga te gjitha moshat ,jane lene ne meshire te fatit ,dhe kjo pergjegjesi ju bie qeverrive ,misioni i te cilave eshte qe mos ti lene keta femije rrugeve dhe ne meshire te fatit .

Ne prefekturen Evere ne Bruksel ( Belgjike ) eshte menduar nje mase shume ndryshe nga ato qe ne njohim deri me sot ,per te parandaluar braktisjet e femijeve ne rajon .

Eshte instaluar nje ''kuti postare ''per ti lejuar prinderit qe nuk i duan femijet e tyre ti lene atje .

Ne fakt behet fjale per nje kuti inkubatori e ngrohte dhe e sigurte ,ku femijet presin qe te merren nga organizata qe e ka instaluar kete kuti per tu kujdesur per vogelushet .

Sapo nje femije vihet ne kuti bie nje sirene alarmi per organizaten ,qe vjen e i merr sa me shpejt te jete e mundur .

Cfare mendoni per kete zgjidhje ?
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Ide interesante dhe inovatore do thoja, por si c'do ide novatore edhe kete bota do e prese me skepticizëm dhe debat.
E unë si Shqiptar i mire ? rritur mes dyshimit dhe skepticizmit. Dy gjona me vin ndermend e para, kush e kontrollon kete organizatë, dmth pasi merr "pakon"...

Dhe e dyta, qe e ben kete ide paska te veshtirë të sfidoje tradicionalen,
Jane pikerisht kategoria e atyre prinderve që i braktisin femijet ne shkallet e nje kishe etj, apo Monstra qe i hedhin ne kosha plehrash (apo super monstrat që i detyrojnë) etj.
Nuk besoj se do i afroheshin kësaj "kutie postare"...
 

sire

Nje rreze dielli per ju e kapa sot .
Ide interesante dhe inovatore do thoja, por si c'do ide novatore edhe kete bota do e prese me skepticizëm dhe debat.
E unë si Shqiptar i mire ? rritur mes dyshimit dhe skepticizmit. Dy gjona me vin ndermend e para, kush e kontrollon kete organizatë, dmth pasi merr "pakon"...

Dhe e dyta, qe e ben kete ide paska te veshtirë të sfidoje tradicionalen,
Jane pikerisht kategoria e atyre prinderve që i braktisin femijet ne shkallet e nje kishe etj, apo Monstra qe i hedhin ne kosha plehrash (apo super monstrat që i detyrojnë) etj.
Nuk besoj se do i afroheshin kësaj "kutie postare"...
Ndersa une do e vleresoja si ide ,do ishte nje ide me e mire sesa lenia ne nje kazan plerash apo diku tjeter ne te ftohte :D
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Mua me vjen te qaj dhe pasi e lexova.

Te kthesh 'mbrapsh' nje femije sikur me qen pako e ordinuar gabimisht nga amazon...

Nuk do femije?! Aborto. I ben nje favor te gjithve
 

sire

Nje rreze dielli per ju e kapa sot .
Mua me vjen te qaj dhe pasi e lexova.

Te kthesh 'mbrapsh' nje femije sikur me qen pako e ordinuar gabimisht nga amazon...

Nuk do femije?! Aborto. I ben nje favor te gjithve
Te abortosh eshte sikur po e vret nje qenie njerezore ,ndersa nese e le ne nje vend ku e presin te pakten mund ti japesh nje jete me te mire nga vdekja qe do i rezervoje me abort mendoj une boh
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Te abortosh eshte sikur po e vret nje qenie njerezore ,ndersa nese e le ne nje vend ku e presin te pakten mund ti japesh nje jete me te mire nga vdekja qe do i rezervoje me abort mendoj une boh

Te ishte adoptimi aq i leht sa abortimi apo 'kutia postale' ndoshta...

Por ja qe kto jan perralla me mbret.
 

Hope

◕‿◕
Mua me vjen te qaj dhe pasi e lexova.

Te kthesh 'mbrapsh' nje femije sikur me qen pako e ordinuar gabimisht nga amazon...

Nuk do femije?! Aborto. I ben nje favor te gjithve
Nuk do femije? Perdor masa mbrojtese.... vetem se kush mbetet me bare si ka aq neurona aktiv per te parashikuar te ardhmen, sepse eshte fun te pish alkool e drog e te kesh mardhenje me ke te del perpara....
Ose femrat qe mbeten shtatzane mbas perdhunimeve....
Jane situata nga me te ndryshmet... ku aborti nuk esht perhere i mundur.
Braktisja ne natyre /ftohte tregon vetem injorancen e njeriut sepse nqs nuk do te kujdesesh per nje femije (e sishe ne gjendje ta parandalosh kete gje te vij ne bote) te pakten mos u be me kriminel... sdo te thot qe nqs linde ke e te drejte te vendosesh per te ardhmen e nje shpirti.


Per temen, kutia se di si simbol me ngjalle frike.... e kuptoj qe kane kondita e ngrohtesi...po kush te siguron qe sistemi funksionon? Qe askush tjeter pervec njerezeve te autorizuar marin femijen?
Varianti me i sigurt eshte te vesh ta lesh tek urgjencat....
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Nuk do femije? Perdor masa mbrojtese.... vetem se kush mbetet me bare si ka aq neurona aktiv per te parashikuar te ardhmen, sepse eshte fun te pish alkool e drog e te kesh mardhenje me ke te del perpara....
Ose femrat qe mbeten shtatzane mbas perdhunimeve....
Jane situata nga me te ndryshmet... ku aborti nuk esht perhere i mundur.
Braktisja ne natyre /ftohte tregon vetem injorancen e njeriut sepse nqs nuk do te kujdesesh per nje femije (e sishe ne gjendje ta parandalosh kete gje te vij ne bote) te pakten mos u be me kriminel... sdo te thot qe nqs linde ke e te drejte te vendosesh per te ardhmen e nje shpirti.


Per temen, kutia se di si simbol me ngjalle frike.... e kuptoj qe kane kondita e ngrohtesi...po kush te siguron qe sistemi funksionon? Qe askush tjeter pervec njerezeve te autorizuar marin femijen?
Varianti me i sigurt eshte te vesh ta lesh tek urgjencat....


Absolutisht pro rreth diskutimit per masat mbrojtese por mund te ndodh edhe nese i perdor ( harron pillulen, prezervativi i care etj etj)
Seks pa mbrojte bejn dhe njerzit qe nuk pijn alkol ose qe nuk perdorin shiringa ne vena.
Tjeter gje nese po flasim per 'moral'.
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Mire e paskan menduar, Fundja nje femije i rritur me kushte, probabiliteti eshte shume i ulet qe te kemi nje hajdut ose nje kriminel me shume ne shoqerine tone.
Po ndonje kuti ku mund te marresh 1 milion euro per te hap nje biznes te ri kane nder mend ta bejne di gje?
 

sire

Nje rreze dielli per ju e kapa sot .
Mire e paskan menduar, Fundja nje femije i rritur me kushte, probabiliteti eshte shume i ulet qe te kemi nje hajdut ose nje kriminel me shume ne shoqerine tone.
Po ndonje kuti ku mund te marresh 1 milion euro per te hap nje biznes te ri kane nder mend ta bejne di gje?
Jo kete nuk e kan shpikur akoma hahahahah :p
 

Raketa Kineze (Marla)

Themelues i Forumit
HAPET KUTIA BEBY : ''NJE KUTI POSTARE ''PER TE GJITHE ATA PRINDER QE I BRAKTISIN FEMIJET E TYRE :
Te kesh nje femije eshte nje enderr per shume njerez .Te arrish te rrisesh nje femije duke i afruar te gjithe dashurine, eshte siguria jone ,qe po i leme botes nje trashegimi speciale ,dhe ky eshte motivi per secilin nga ne per tu zgjuar cdo mengjes .

Per shume prinder eshte ide e bukur te kesh nje familje te madhe me shume femije qe te rrethone dhe keta femije sjellin shume gezim ,po ka te tjere qe i shohin femijet si nje pengese ne jeten e tyre dhe bejne cdo gje per ta evituar te kene femije .

Per arsye te ndryshme ,shume burra e gra duan te kene nje jete pa angazhime dhe preferojne te rrine larg femijeve qe sjellin ne jete duke i braktisur .

Pavarsisht te gjithave ,ngjarjet marrin nje kthese te pa deshiruar dhe pa dashje sjellin ne jete ''femije te pa deshiruar ''qe i gjen prinderit e ketyre femijeve te pa pregatitur per te perballuar jeten me nje femije prane .

Nuk eshte cudi qe shume femije nga e gjithe bota ,dhe nga te gjitha moshat ,jane lene ne meshire te fatit ,dhe kjo pergjegjesi ju bie qeverrive ,misioni i te cilave eshte qe mos ti lene keta femije rrugeve dhe ne meshire te fatit .

Ne prefekturen Evere ne Bruksel ( Belgjike ) eshte menduar nje mase shume ndryshe nga ato qe ne njohim deri me sot ,per te parandaluar braktisjet e femijeve ne rajon .

Eshte instaluar nje ''kuti postare ''per ti lejuar prinderit qe nuk i duan femijet e tyre ti lene atje .

Ne fakt behet fjale per nje kuti inkubatori e ngrohte dhe e sigurte ,ku femijet presin qe te merren nga organizata qe e ka instaluar kete kuti per tu kujdesur per vogelushet .

Sapo nje femije vihet ne kuti bie nje sirene alarmi per organizaten ,qe vjen e i merr sa me shpejt te jete e mundur .

Cfare mendoni per kete zgjidhje ?
Nisma eshte e bukur nese mendon qe ata femije qe braktisen kane ndihmen e duhur, por prape kjo eshte detyre e shtetit te kujdeset qe femijet e braktisur te mos bien ne duar te gabuara dhe te perdoren per trafik qeniesh njerezore apo trafik organesh.

Sdua te paragjykoj "prinderit" pse i braktisin sepse mund ta bejne nga varferia a ku di por prap eshte pak e papranueshme per trurin tim si veprim kur mendoj qe dhe kafsha e shkrete nuk i braktis kelyshet.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Uf.. pertej mire apo keq, keto gjera qe po ndodhin sot me sjellin sa me afer botes robotike.

Vetem titulli njehere: kuti postare per bebet e braktisura..

mu rrenqeth mishi
 

Endrra

VIP
Ideja eshte kaq e lashte .. sesht risi .. si dhe problemi i perhershem i braktisjes apo pamundesise per ti rritur.
Ka kaq shume padrejtesi ne kete bote .
Si rrjedhoje e paguajne gjithmone te pafajshmit .
 

jana80

Super Moderator
Do me kishte pelqyer si kuti ku mblidhen lek per ato femije, ku mund te adobtohen ne distanze ( flas dicka shqiptare se nderkombtare ka plot shoqata qe e bejne )
Jo si vend dorzimi... edhe pse jam me dakord me lindjen e femijeve te padeshiruar sesa me abortin.
 
Top