• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Grua!

Marla

Urbi et Orbi
Burra apo fëmijë të përjetshëm? Prej disa mijëvjeçarësh , Ju burrat, na impononi fjalët tuaja, normat tuaja, teprimet tuaja. Gjithashtu, prej mijëvjeçarësh na impononi heshtjen dhe na kufizoni vetëm me detyrën e nënës. Në çdo grua ju kërkoni një nënë. Çdo gruaje i kërkoni të luajë rolin e nënës; qoftë kjo edhe vajza juaj. Thoni se nuk kemi muskujt tuaj e më pas shfrytëzoni lodhjen tone për t’ju lustruar deri këpucët. Thoni se nuk kemi mendjen tuaj dhe e shfrytëzoni zgjuarësinë tonë për t’ju administruar edhe rrogën. Fëmijë të përjetshëm, deri në pleqëri mbeteni fëmijë për t’u ushqyer, pastruar, shërbyer, këshilluar, ngushëlluar mbrojtur nga pafuqitë dhe dembelitë tuaja. Dhe nëse shpesh e shenjtëroni fjalën Nënë e shenjtëroni vetëm për interes të egoizmit tuaj.

Ju që te një grua shihni vetëm një miter dhe dy vezore dhe kurrë një Mendje.

Oriana Fallaci
 

Marla

Urbi et Orbi
Të emanciposh gruan do të thotë të mos pranosh ta mbërthesh në marrëdhëniet që mban me burrin, por jo t’i mohosh ato; në qoftë se ajo vendos për veten, kjo nuk do të thotë se nuk do të ekzistojë edhe më pak edhe për burrin; duke e njohur njëri-tjetrin si subjekt , secili do të mbetet për tjetrin një tjetër; dyanshmëria e marrëdhënieve të tyre nuk do të zhdukë mrekullitë që lind ndarja e qënieve njerëzore në dy kategori të veçanta; ajo nuk do të zhdukë dëshirën, zotërimin, dashurinë, ëndrrat, aventurat; dhe fjalët që na prekin; të japësh, të fitosh, të bashkohesh do të ruajnë kuptimin e tyre; përkundrazi , kur hiqet skllavëria nga gjysma e njerëzimit dhe çdo sistem hipokrit që kërkon ajo, atëherë, “ seksioni” i njerëzimit do të zbulojë domethënien e tij autentike dhe çifti njerëzor do të gjejë trajtën e tij të veçantë.

Simone de Beauvoir
 

Marla

Urbi et Orbi
Sus, se je grua ! Sus, se je grua! Sus, se gratë nuk munden! Sus, se gratë nuk flasin! Sus, gjithmonë sus! Pambarimisht , sus! Në vendin tim, të qenurit grua shihet si një gjymtim. Sikur diçka të mungon. Sikur që në lindje, Zoti diçka ka bërë gabim me ty. Sikur nuk ka qenë po aq i kujdesshëm, sa kur krijoi burrat. Madje edhe punët në vendin tim, ndahen në dy kategori: punë burrash dhe punë grash. Punët e grave përfshijnë gjithmonë ato aktivitete që kryhen në heshtje në shërbim të dikujt. Gjithmonë një grua duhet të shërbejë. T’i shërbejë kujtdo në heshtje vetëm se është e grua. T’i nënshtrohet kujtdo në heshtje vetëm se është grua. Duket se mitra, ai organ në trajtë dardhe, ku zihet e zhvillohet foshnja-vajzë, paralelisht me foshnjen, zhvillon edhe heshtjen edhe nënshtrimin gjatë nëntë muajve. Dhe nëna gjatë aktit të dhimbshëm të lindjes, i dhuron botës foshnjen, nënshtrimin dhe heshtjen. Dhe nëna mëkon çdo ditë 3 foshnje. Thithat e gjinjve mbahen në gojë për një kohë të gjatë derisa të vijë çasti që prej tyre nuk pikon më asgjë. Dhe aty fillon udha e gjatë e të qenurit grua! Sus, se je gocë! Sus, se je vajzë! Sus se je grua!

Post scriptum- Sus, se tashmë ke vdekur!
Elona Caslli
 

DeliriumMind

Hear me roar 👣
Perderisa nenat tona vazhdojne akoma me mentalitetin "eh o bij sa kam duru un dhe nuk e kam prish familjen" ska asgje per te shtuar.
Nese ngren koken dhe i fut shkelmin te thon qe je e cmendur... sepse ti, femra, je e destinuar te behesh nene, te rritesh femijet dhe te plotesosh tekat e dikujt qe te sheh ne nje far menyre di prone.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Zoti krijoi femren nga brinja e mashkullit, por ama i dha te njejten te drejte sikurse edhe mashkullit. Ne asnje moment Zoti nuk harroi ti kujtoje femres qe ajo erdhi ne toke per tu shumuar si burim i jetes.

Tani nese jeni pa fe po ua kujtoj une, qe FUNKSIONI BAZE I FEMRES ESHTE SHUMIMI-- te beje te mundur qe jeta te vazhdoje.

Nese disa LIRIDASHESE e keqinterpretojne lirine e te qenit te barabarte me mashkullin atehere ju siguroj qe jeni drejt depresionit e shkaterrimit dhe vetmise. Te jesh i lire per te thene mendimin tend kjo eshte mese e pranueshme, te jesh e lire te flasesh sillesh si te duash kjo eshte e pranueshme, te futesh veten ne kepucen e mashkullit kete nuk e pranoj nga femra, pasi ky eshte burimi i depresionit te tyre.

Femra nga ana fiziologjike eshte krijuar te kaloje ciklin e te berit NENE.. te linde e te rrise femijen, nese ajo kapercen kete stad do me thene dhi SHTERPE atehere ajo nuk eshte per asnje gje, e jo me promotor... eshte thjeshte nje bime qe kurre nuk leshoi dege ....

Darius
 

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
«Mëkati filloi me një grua dhe falë saj të gjithë duhet të vdesim.»—EKLISIASTIKU, SHEKULLI I DYTË P.E.S.
«Ti je porta e djallit: ti e zhvulose atë pemë të ndaluar: ti je tradhtarja e parë e ligjit hyjnor . . . Ti e shkatërrove kaq kollaj shëmbëlltyrën e Perëndisë, njeriun.»—TERTULIANI, MBI VESHJEN E GRAVE, SHEKULLI I DYTË I E.S.
 
Top