• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Greqi, sot rifillojnë negociatat për reduktimin e borxhit

ReNdEx

Interist Forever
Mosha
32
Vendndodhja
Rrugve

ATHINE - Huadhënës nga 32 institucione financiare, që kanë dhënë borxhe për Greqinë u takuan dje në Paris për të diskutuar hapin e tyre të ardhshëm, përpara se të mbërrijnë sot në Athinë për bisedime të mëtejshme mbi reduktimin e borxhit.

Negociatat për përgjysmimin e borxhit të Greqisë ndaj investitorëve privatë kanë hyrë në një rrugë të vështirë.

Huadhënësit më të mëdhenj kanë rënë dakort që të falin nga borxhi që u ka atyre qeveria e Athinës, por negociatat kanë ngecur tek përqindja e interesit që investitorët duhet të pranojnë për borxhin e Greqisë.

Ata kërkojnë një interes prej 4% për borxhin grek, ndërsa udhëheqësit europianë po ushtrojnë presion që interesi të jetë në shifrat 3.5%, me qëllim që të ndihmohet Greqia e rrënuar nga borxhet, të mëkëmbë ekonominë e saj në vitet e ardhshme.

Udhëheqësit europianë thonë se Greqia ka nevojë që të përmbushë marrëveshjen me kreditorët privatë, dhe të vendosë masa edhe më të ashpra buxhetore, përpara se të miratohet një tjetër këst kredie për të.

Shtypi grek bën me dije se sot duhet të mbarrijë në Athinë, kreu i Institutit Financiar Ndërkombëtar Charles Dalaras për negociatat mbi PSI.

Kryeministri Papadhimos ka shprehur optimizëm të përmbajtur për përfundimin me sukses të këtyre negociatave. Në një bisedë me gazetarët ai tha se «do të kemi një rezultat pozitiv deri në fund të javës». I pyetur nëse do të kthehet në Athinë kreu i Institutit Monetar Ndërkombëtar (IIF) Charles Dallaras, Papadhimos tha se «kjo do të jetë vizita e tij e fundit, megjithse sic shtoi nuk përjashtohet mundësia që marrëveshja të mbyllet edhe nga distanca».

Dihet tashmë se negociatat me sektorin privat kanë lidhje me programin e kredisë së re për Greqinë, i cili do të përfundojë në ditët e ardhshme, nëpërmjet bisedimeve me Trojkën.

Pa 130 miliard euro të programit të ri, nuk mund të ketë as program të shkëmbimit të bonove greke PSI, as të financohen nevojat e Greqisë në vitet e ardhshme. (Balkanweb.com)
 
Top