• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gota nga periudha e Aleksandrit të Madh ndodhet në Rugovë

Aver

VIP
Gota nga periudha e Aleksandrit të Madh ndodhet në Rugovë

Në një muze në fshatin Drelaj të Rugovës ndodhet një gotë që pronari i muzeut Besnik Lajqi pretendon se i takon periudhës së Aleksandërit-Lekës së Madh.

Ai thotë për "Zërin" se për këtë gotë grekët erdhën deri në Rugovë, qëndruan tri ditë për ta bindur që t’ua shiste atë (gotën).

Por, Lajqi thotë se pavarësisht çmimit të ofruar ai nuk e dorëzoi gotën, e cila sipas tij është e punuar nga floriri, si dhe një material tjetër.

“Aleksandri ishte ilir prandaj dhe ne duhet të kemi këto eksponat”, thotë ai teksa tregon se në këtë gotë janë gdhendur kafshë të ndryshme përfshirë demin dhe të tjera kafshë që iu takojnë vendeve që ka pushtuar Aleksandëri.“Këtë gotë e kam blerë nga një koleksionist i vjetër që e ka pasur shumë vite tek shtëpia e tij në koleksionin e tij dhe pretendohet se është që nga koha e Aleksandërit dhe e ka një etiketë prej plumbi”, thotë ai duke folur rreth koleksionimit të saj.

Lajqi thotë se për këtë eksponat i ka njoftuar institucionet, por nuk ka pasur interesim nga to që të vijnë dhe t’i vlerësojnë.

Ai tregon se ka mbledhur edhe eksponate nëpër gjithë trevën e Rugovës, e cila njihet si pikë turistike, por edhe që ruan një trashëgimi të pasur kulturore./Zeri/
 
Private conversations
Help Users
    Top