• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gjykata ndalon pagëzimin e fëmijëve me emrin “Premtja”

braziljania

Anëtar i Nderuar
Emri “Premtja” është qesharak dhe sugjeron me inferioritet personazhet e romanit të Daniel Defosë “Robinson Kruzo”, është arsyetimi i Gjykatës Supreme italiane - i cila ua ka ndaluar prindërve që me këtë emër të thërrasin të birin e tyre.

Gjykata në të njëjtën kohë u ka rekomanduar që fëmijën ta emërojnë Gërgur, sepse ka lindur me 3 shtator - kur edhe katolikët e kremtojnë këtë shenjtor.

Prindërit për dy vjet rresht po zhagmiten nëpër gjyqe duke dëshiruar të luftojnë për të drejtën që birin e tyre ta quajnë "Premtja” (Venerdى).

Ata pohojnë se emrin e kanë zgjedhur veçanërisht për faktin se u pëlqen. Edhe më tutje do ta quajmë “Premtja”. Në pagëzim nuk ka pasur probleme, ka thënë nëna e fëmijës, shkruan gazeta e përditshme italiane, Corriere della Sera.

Në fakt, ligji italian ndalon që fëmijëve tu jepen emra qesharakë dhe ata për të cilët më vonë do të mund të turpëroheshin.

spekter*
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Shume mire ben ligji...ç'jane keto emra??
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Edhe ne shqiperi ka njerez qe e kane emrin Xhumaja, komshija ime :)
 

BeniT

Donatorë
Shume e drejte ajo qe gjykata ka vendosur , nese ligji e thote qe mos te vihen emra qesharak , apo dite jave, muaji apo tjeter skane pse hidhen perpjete, pastaj as ne Shqiperi nuk lejohen emra qesharak , tek cdo gjendje civile ke nje liste ku pasqyron te gjithe emrat qe nuk lejohen per tu rregjistruar.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Si i thone italisht dites se premte ?
 

EMANUEL_78

hajduti
te ne po i ven emrat van dam e brus li...........dhe nuk po i ndalon njeri..........mua me duket vendim i drejte......
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
aha..flm:)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Sa mbrapa jane keta italianet, keta 10 emra kane gjithsej, te gjithe fetare dhe te kopjuar.
 
Top