• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Si i thon shqip?

është puna se nuk dime ne shqip....ka shume fjale qe si dime...aq me shume nqs sri atje..dhe je e rethuar vetem nga gjuhe te huaja...
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Si i thon shqip?

është puna se nuk dime ne shqip....ka shume fjale qe si dime...aq me shume nqs sri atje..dhe je e rethuar vetem nga gjuhe te huaja...
Pse nuk e pranon qe gjuha shqipe është shume e varfer ne fjale, shprehje ? Une them qe shqipja është e varfer.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Si i thon shqip?

Pse është e varfer? Sme duket...
A ... nuk ekzistojne fjalet teknike dhe invencionet e reja teknollogjike? Asnje probleme...se te tera jan deviacione nga anglishtja ose frengjishtja...

Po pervec ketyre çfarë i mungon? Mbase te duket e varfer sepse nuk e praktikon cdo dite....Mua me duket i varfer fjalori im...qe lodh trurin...si i thone x gjeje...po smund te them qe shqipja ska fjale plot.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Ndoshta mungojne debate mbi gjuhesin. Une them se intelektualet tane, gjuhetaret edhe munde te bejne me shume, por, ne krahasim me madhesin e kombit them se llojllojshmneria e gjuhes është mjafte e shprehur, madje ka edhe fjale te reja. :gjujpeshk:
 
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Dhe shume e pasur nuk është duhet te kishte me shume fjale ......gjysmat jane te huazuara nga italishtja ,anglishtja madje dhe nga turqishtja (fjalet e vjetra)

Por di një gje qe gjuha shqipe ka shume fjale qe keqkuptohesh :D
 

Ketrushe

Pianistia
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Faktikisht gjuha shqipe është e varfer,sepse shum fjale te gjuhes shqipe jane te huaja.....
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Anglishtja Ferngjishtja Gjermanishtja etj etj e kane bazen e tyre nga Latinishtja ...... gjeni një fjalor Latinisht dhe beni një krahasim me gjuhen Shqipe...
Ne ''modernet'' jemi ata qe po e cojme gjuhen tone te pasur ne varferi...normal abstraction do i duket gjuhe e varfer kur ne 4 fjale perdor dhe dy te huaja nuk e them si ironi ne asnje menyre dhe une kam probleme me gjuhen dhe shume fjale nuk i praktikoj ose nuk i di....
Kam lexuar dhe revista te huaja ku flitet per huazimet qe kane gjuhet e tyre nga vendet perreth dhe me besoni kane shume fjale Shqipe....
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Ka shume barbarizma, andaj duket edhe e varfer si kurre me pare.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Barbarizma ka secila gjuhe, madje kane dialekte e barbarizma popujt tjere sa merren vesh vetem me perkthyes. Une them se perkunder se kohet e fundit ka ndoshta një ngecje ne krijimin e fjaleve te reja ne gjuhen shqipe, kush ka lexuar botimet e fundit te veprave apo edhe perkthimet edhe mundet te takoje shprehje te reja shqipe qe deri dje nuk i kishim. :gjujpeshk:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Ka, por tek ne sa shkojne e rriten kiterr. Psh merrne fjalen "Storie" qe perdoret shume si ne media, ashtu edhe ne rruge e kudo tjeter, fjale qe s'është perdorur me pare tek ne kurre.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Lover djali sa ma i vogel te jete populli gjuha është aq me e paperzier, e njellojte dhe e kunderta. Une nuk besoj se abstraction e kishte te ''barbarizmat'' qe permend ti. Sa per ''storie'' ne kemi fjale e fjale ne gjuhen SHQIPE. Abstraction ka parashtruar ceshtjen e zhvillimit te Shqipes, rritjes se saj, zgjerimit te saj ....:gjujpeshk:
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Nuk është edhe aq e varfer , perkundrazi , por problemi i shqipes është gjuha e shkruajtur.
është një gjuhe e shkruajtur relativisht vone dhe evolucioni i saj si gjuhe e shkruar nuk e kap shekullin .
Dialekti gege , po te ishte kultivuar me shume ne te shkruajtur , nuk do ishte shume larg anglishtes per nga pasuria ,
kurse me frengjishten nuk kapet dot.
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

une them se gjuha shqipe është e pasur..o me mire perkundrazi shume e pasur sepse duke pasur dialektet dhe nendialeket fjale mund te zevendesohen ose te krijohen te reja ne vend qe te huazohen.....
por problemi është qe keqperdorimi i shume mediave shqiptare ben qe shume fjale te mos perdoret e te fliten ne gjuhe te huaja per fat te keq :(.....
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Mendoj qe shqipja është gjuhe shume e pasur. Fillimisht ajo ka shume fjale (megjithese jo aq sa disa gjuhe te botes), por ajo qe është me e rendesishme shqipja i vendos një theks te vecante shprehjes se ndjenjes dhe emocionit. Per sa i perket figurave letrare është shuuuuuuuuuuuuume e pasur. Pastaj jemi e vetja gjuhe ne bote qe perdorim menyren deshirore. :) :) :)
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Ndoshta është mese e vertet qe gjuha shqipe nuk ka aq shumellojshmeri te fjaleve apo shprehjeve te ndryshme sic kane gjuhe te tjera si anglishtja etj por mendoj se është një difekt qe jo vetem gjuha shqipe e ka.
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

është e vertete, por megjithate duhen eleminuar keto gjera. Fatmiresisht tani ne Akademine e Shkencave po fillon te behet një percapje per te bere dhe një here një mbledhje te një kongresi per te rishqurtuar gjuhen shqipe duke qene se gjuha është tipar ne zhvillim dhe cdo rregull gjuhesor duhet ti pershtatet zhvillimit te gjuhes. Shpresojme qe do ti japin një zgjidhje.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Gjuha Shqipe është me e pasura gjuhe e Europes, por jane varferuar mendjet e shqiptareve, te cilet nuk jane me te afte te ndelgojne gjuhen e tyre. Dhe nuk jane varferuar vetem mendjet e shqiptareve te thjeshte,pollepolle, por edhe te disave qe e mbajne veten per profesora.
është gjuha qe shpreh me pak fjale një mendim te nderlikuar, qe anglishtja e madhe do trefishin e fjaleve dhe perseri ka mundesi ta leri mjegull ne fund.
është gjuha te con vete drejpersedrejti ne mes te ceshtjes.Gjuhet e tjera duan anije me fjali dhe ka mundesi te mos shkojne tek mesi.
është gjuha qe i perputhet kuptimi i fjales me tingullin e saj(zon-ti-ke). një fësh fësh është një fëshferime, ose fshese dhe një bum bum është nji bubullime, por kush te gjitha keto i dine, prandaj ndodh shpesh ne popull ti thashethijnë.
një fi fi është fishkellime dhe sh sh është shiu, ose edhe shure , cka i bejne me shume shqiptaret gjuhes se tyre ne pollepoll koheve te te sotme te koleres injorance, pjese e se ciles është edhe kjo pyetje nga dikushi qe nuk di reth gjuhes me shume se sa një njeri qe gjithmone nuk ka pasur shume kohe te mendoje.
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Pe: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

......Une e dua gjuhen time, sepse është gjuha me te cilen jam rritur, kam jetuar dhe provuar emocione...ajo vjen para se gjithash....por duhet te jemi te sakte per ato çfarë shprehim...dhe menyra e trajtimit te kesaj teme , me patriotizma nuk i sherben aspak ceshtjes qe me te drejte shtrohet.....
...por është mire te flasim me argumenta, dhe jo me eufori patriotike, sepse te gjithe jemi patriot , dhe te gjithe e duam gjuhen e nenes...
...une them te kunderten qe gjuha shqipe ka munges espresive ,por per arsye objektive...sepse te gjithe e dime kontekstin historik ne te cilin ka kaluar vendi yne...shume here i izoluar ne rrjedhen e kohrave, kjo nuk e ka ndihmuar gjuhen te evoloje...sepse gjuhet evolojne fale një interscambio midis, tyre qe është shume e natyrshme...shume terma njifen shume mire , me te njejten domethenie ne shume gjuhe ,kur gjuha jone nuk i ka....izolimi i gjate i vendit ka ndikuar per keq ne evolucionin e gjuhes....po ju jap një fakt tjeter....arbereshet e italise flasin një shqipe te paster qe e kane ruajtur per 5 shekuj....jane po ato terma qe jane edhe sote ne shqip...kjo do te thote qe gjuha jone, nuk ka evoluar shume ne rrjedhen e koherave.....
....duhet te kuptojme qe evolucioni i gjuhes është një proces normal....kohet e fundit gjuha jone ka huazuar shume terma te huaj, kjo ka ndodhur per shkak te hapjes se shqiperise kundrejte vendevete tjera....
...kush merret me perkthime , duhet te dije me mire se ne se sa e veshtire është per te bere shqiperimin nga gjuhet e huaja per shkak te termave te duhur qe mungojne , per kete arsye ne disa raste, perkthimi behet i percipte....dhe sensin origjinal te asaj qe është shprehur ,munde ta kuptoni vetem ne gjuhen qe është shprehur
...jam i sigurte qe dikush do te me kundershtoje....por them qe te mos me keqkuptoni, natyrishte qe ne e kuptojme shume mire njeri-tjtrin...por nuk duhet te harrojme qe ka edhe një fjalor i cili evolon edhe me kohen......
 

ricky_ch

******
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

ثshtë shumë interesant se shumë njerëz kur hasin në pengesa gjatë përkthimit,
i lënë fajin gjuhës, e jo mosdijes së fjalëve. Nëse njeriu hulumton vetëm pakë,
duke u bazuar në logjiken që ekziston në çdo fjalë, është në gjendje të përkthejë
gjithëçka.
Në fakt nëse krahasojmë gjuhët tjera, gjuha jonë është mjaft e pasur.
Merr psh. gjuha standarde gjermane ka diku 75000 fjalë, shqipja thuhet poashtu diku
70000 - 75000, ndërsa fjalorthi i gjuhes angleze i Oxfordit gjithsej ka diku 250000.
Sikur të bënim edhe ne kombinimet e gjitha të mundshme të fjalëve numri i tyre
do të dilte dukshëm më i madh se ai që dijmë.

Në fund ja edhe një artikull mbi gjuhën shqipe:

MAPO ONLINE
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Pe: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

......Une e dua gjuhen time, sepse është gjuha me te cilen jam rritur, kam jetuar dhe provuar emocione...ajo vjen para se gjithash....por duhet te jemi te sakte per ato çfarë shprehim...dhe menyra e trajtimit te kesaj teme , me patriotizma nuk i sherben aspak ceshtjes qe me te drejte shtrohet.....
...por është mire te flasim me argumenta, dhe jo me eufori patriotike, sepse te gjithe jemi patriot , dhe te gjithe e duam gjuhen e nenes...
...une them te kunderten qe gjuha shqipe ka munges espresive ,por per arsye objektive...sepse te gjithe e dime kontekstin historik ne te cilin ka kaluar vendi yne...shume here i izoluar ne rrjedhen e kohrave, kjo nuk e ka ndihmuar gjuhen te evoloje...sepse gjuhet evolojne fale një interscambio midis, tyre qe është shume e natyrshme...shume terma njifen shume mire , me te njejten domethenie ne shume gjuhe ,kur gjuha jone nuk i ka....izolimi i gjate i vendit ka ndikuar per keq ne evolucionin e gjuhes....po ju jap një fakt tjeter....arbereshet e italise flasin një shqipe te paster qe e kane ruajtur per 5 shekuj....jane po ato terma qe jane edhe sote ne shqip...kjo do te thote qe gjuha jone, nuk ka evoluar shume ne rrjedhen e koherave.....
....duhet te kuptojme qe evolucioni i gjuhes është një proces normal....kohet e fundit gjuha jone ka huazuar shume terma te huaj, kjo ka ndodhur per shkak te hapjes se shqiperise kundrejte vendevete tjera....
...kush merret me perkthime , duhet te dije me mire se ne se sa e veshtire është per te bere shqiperimin nga gjuhet e huaja per shkak te termave te duhur qe mungojne , per kete arsye ne disa raste, perkthimi behet i percipte....dhe sensin origjinal te asaj qe është shprehur ,munde ta kuptoni vetem ne gjuhen qe është shprehur
...jam i sigurte qe dikush do te me kundershtoje....por them qe te mos me keqkuptoni, natyrishte qe ne e kuptojme shume mire njeri-tjtrin...por nuk duhet te harrojme qe ka edhe një fjalor i cili evolon edhe me kohen......
Nuk mendoj se ke të drejtë Scorpione . Gjuha evoluon sipas kohës , por evoluimi nuk do të thotë ''shkatërrim'', ç'do gjuhë ka pasurinë e saj , për mos pasurimin e Shqipes është edhe mbetet faji i popullsisë në tërësi edhe i mejteve të komunikimit në veçnti. E shohin më të lehtë ta ''vjedhin'' diçka se sa të mundohen ti gjejnë edhe fjalën e përshtatshme dhe që i përgjigjet asaj fjale.Shqipja është shumë e pasur , sigurisht që nuk ka një përkëthim për ç'do shpikje të re , kjo do të ishte e pamundur pasi në përgjithësi të themi, shpikjet kanë një gjuhë ndërkombëtare edhe shumë pak ndryshojnë nga vendi në vend . Unë po të them të thuash vetëm një fjalë nga Italishtja edhe të siguroj që njohës të dialekteve edhe të gjuhës do të mund të të japin përkëthimin nga Shqipja.ا'do gjuhë është e pasur , nuk ka gjuhë që të jetë e ''varfër'' puna është se sa punohet nga njerëzit përgjegjës për pasurimin e kësaj gjuhe .
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Pe: Titulli: Pe: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Nuk mendoj se ke të drejtë Scorpione . Gjuha evoluon sipas kohës , por evoluimi nuk do të thotë ''shkatërrim'', ç'do gjuhë ka pasurinë e saj , për mos pasurimin e Shqipes është edhe mbetet faji i popullsisë në tërësi edhe i mejteve të komunikimit në veçnti. E shohin më të lehtë ta ''vjedhin'' diçka se sa të mundohen ti gjejnë edhe fjalën e përshtatshme dhe që i përgjigjet asaj fjale.Shqipja është shumë e pasur , sigurisht që nuk ka një përkëthim për ç'do shpikje të re , kjo do të ishte e pamundur pasi në përgjithësi të themi, shpikjet kanë një gjuhë ndërkombëtare edhe shumë pak ndryshojnë nga vendi në vend . Unë po të them të thuash vetëm një fjalë nga Italishtja edhe të siguroj që njohës të dialekteve edhe të gjuhës do të mund të të japin përkëthimin nga Shqipja.ا'do gjuhë është e pasur , nuk ka gjuhë që të jetë e ''varfër'' puna është se sa punohet nga njerëzit përgjegjës për pasurimin e kësaj gjuhe .
....nuk pretendoj te kem te drejte Iron , është thjesht mendimi im....një fare baze te vertete ka ne ate qe thua....degjo ketu( nuk dua te mburrem per italishten, por është gjuha qe e njof shume mire) te siguroj qe ka shume terma ne italishte qe nuk gjejne ekujvalenten e tyre ne shqip...kush e njef mire italishten munde ta konfirmoje.....
gjuhe te tjera i njof perciptas dhe nuk munde te jap një gjykim te sakt...po po te bejme një analize ( me aq sa kemi kompetencen, se nuk jemi gjuhetare apo njerez qe merren me me etimiologjine e gjuheve ) shqipen e fusin ne një grup gjuhesh indo-europe, por ne fakt edhe kjo nuk është e sakte, sepse shqipja është unike ne ballkan dhe ne europ...te tjerat rrjedhin nga latinia , grekja apo sllavja...shqipja është e vetme midis tyre sepse nuk ka asgje te perbashket me keto gjuhe...ajo qe te habit është se gjuha jone ka huazuar shume pak edhe nga greqishtja, apo edhe nga gjuhet me prejardhje latine perreth...kjo tregon një fare tkurrje ne vetvete qe ka pas shqipja per arsyet historike qe dihen sepse kemi qene te detyruar te mbijetojme...e vetmja gjuhe qe ka hyre dhunshem tek shqipja është turqishja....dhe kjo kuptohet....
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

....nuk pretendoj te kem te drejte Iron , është thjesht mendimi im....një fare baze te vertete ka ne ate qe thua....degjo ketu( nuk dua te mburrem per italishten, por është gjuha qe e njof shume mire) te siguroj qe ka shume terma ne italishte qe nuk gjejne ekujvalenten e tyre ne shqip...kush e njef mire italishten munde ta konfirmoje.....
gjuhe te tjera i njof perciptas dhe nuk munde te jap një gjykim te sakt...po po te bejme një analize ( me aq sa kemi kompetencen, se nuk jemi gjuhetare apo njerez qe merren me me etimiologjine e gjuheve ) shqipen e fusin ne një grup gjuhesh indo-europe, por ne fakt edhe kjo nuk është e sakte, sepse shqipja është unike ne ballkan dhe ne europ...te tjerat rrjedhin nga latinia , grekja apo sllavja...shqipja është e vetme midis tyre sepse nuk ka asgje te perbashket me keto gjuhe...ajo qe te habit është se gjuha jone ka huazuar shume pak edhe nga greqishtja, apo edhe nga gjuhet me prejardhje latine perreth...kjo tregon një fare tkurrje ne vetvete qe ka pas shqipja per arsyet historike qe dihen sepse kemi qene te detyruar te mbijetojme...e vetmja gjuhe qe ka hyre dhunshem tek shqipja është turqishja....dhe kjo kuptohet....
Meqënse jemi në këtë lëm po them që kam nëpër duar një libër të Mathia Aref ku ka një shpejgim të gjatë mbi prejardhjen e popullsive në Ballakn sidomos asaj popullsi që sot quhet Greke . Nëse të them që Greqishtja nuk është asgjë më shumë se sa gjuha pellazgishte që dikur kanë folur paraardhësit tanë do më quash një nacionalist të çmëndur . Normalisht që Indio -evropianet janë gjuhë të veçanta parandaj edhe janë gjuhë të një rrënje të veçantë. Shumica e vendeve nordike e cilësojnë Shqipen në pemën gjuhësore si '''nëna'' e gjuhëve Europiane së bashku me Armenishten edhe gjuhën Baske . Pra gjuhët latine ku bën pjesë edhe Greqishtja edhe Italishtja cilësohen si gjuhë të reja ,gjuhët indi -europiane i përgjigjen edhe popullsive të para Europiane apo Ballkanike . Pikërisht sepse është një gjuhë unike Shqipja cilësohet edhe gjuhë indio-europiane . Nuk bën pjesë tek gjuhët Latine , Sllave , Celte apo të tjera .
 

ERA_VL

missing you....
Pe: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

mendoj se është e varfer ...nuk te jep shume lirshmeri ne shprehje dhe ndaj ndodhin edhe huazimet qe vijne si pasoje e mosshprehjes dot me fjale ne gjuhen tende ...jane sh fjale nga gjuhet e huaja qe ne nuk kemi një kuptim ne shqip dhe qe nuk kane perdorim ne shoqeri....madje ndonjehere me duket se nuk është gjuha jone pasi sh fjale jane ne turqisht, nga filmat qe shikoj apo edhe nga eksperienca personale ne shtetin turk me dukej sikur isha pa një gjuhe time pasi te gjitha fjalet(pothuajse) qe ne flasim jane turke....por jam e mendimit qe gjuha shqipe duhet ruajtur dhe nuk duhet "pasuruar" me huazime ....
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Pe: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

mendoj se është e varfer ...nuk te jep shume lirshmeri ne shprehje dhe ndaj ndodhin edhe huazimet qe vijne si pasoje e mosshprehjes dot me fjale ne gjuhen tende ...jane sh fjale nga gjuhet e huaja qe ne nuk kemi një kuptim ne shqip dhe qe nuk kane perdorim ne shoqeri....madje ndonjehere me duket se nuk është gjuha jone pasi sh fjale jane ne turqisht, nga filmat qe shikoj apo edhe nga eksperienca personale ne shtetin turk me dukej sikur isha pa një gjuhe time pasi te gjitha fjalet(pothuajse) qe ne flasim jane turke....por jam e mendimit qe gjuha shqipe duhet ruajtur dhe nuk duhet "pasuruar" me huazime ....
Nga Turqishtja Shqipja ka plot fjalë edhe kjo është normale se na kanë pasur të pushtuar 500 -vjet. Por janë fjalë relativisht të reja ato që janë të huazuara . Përshembull enët e guzhinës emrat e njerëzve të afërt si prsh dajë hallë etj ejt . Nuk duhet të harrojmë që gjuha jonë deri vonë nuk është shkruar dhe nuk është e lehtë që një gjuhë e cila nuk është shkruar të arrijë të mbetet e virgjër ndaj ndërhyrjeve barbare . Nuk jemi ne askush që të mund të vërtetojmë këtë apo atë gjë por sot ka një ngritje të dukshme të gjuhëtarëve përgjithësisht të huaj që po dalin me teza se Shqipja është mbase gjuha më e vjetër që flitet në Evoropë. Turqishtja është e modifikaur ashtu si Greqishtja apo Italishtja . Nuk janë gjuhët që janë përdorur para 500-1000 vjetësh. Osmanishtja nuk është aspak e njëjtë me Turqishten. Duke marrë parasysh faktin që në Turqi jetojnë më shumë se 6- milion Shqiptarë që në perjudhën e perandorisë Osmane me shumë lehtësi mund të hipotezosh që gjuha Turke mund të ketë vjedhur nga Shqipja përderisa nuk është Osmanishtja e vjetër . Shumë mbejte arkeologjike në Greqi të cilat kanë pasur mbishkrime kanë mundur edhe mund të përkëthen nga shkrimi linear i tyre vetëm nëpërmjet Shqipes . Ka shëmbuj sa të duash , prandaj me gjithë respektin duhet të jeni pak më shumë optimistë pasi kemi një gjuhë jo thjesht të pasur por shumë të pasur . Mjafton të thelloheni pak edhe do të kuptoni që kemi një gjuhë shumë shumë të pasur .
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Pe: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

....Ne fakt dikush foli me larte dhe ndoshta ka te drejte....me sa di ka një fjalor te mirfillte shqip qe nuk ka edhe huazime....por problemi është se nuk është i perdorshem, sepse tashme nefjalorin e perditshem kane hyre thelle huazimet nga gjuhet e tjera......
....Iron per ate pellazgjishten greke....une do te jepja një cmim po te ishte e vertete dhe te konfirmohej...sepse keshtu te pakten do ti mbyllej goja nacionalizmit grek qe pretendon trojet tona deri ne shkumbin....
...jam dakorte me çfarë ka shprehur Era...është e vertete...por shqipja duhet ruajtur...por edhe ne duhet ta njofim me mire.....
 

ERA_VL

missing you....
Pe: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Bashkohem me mendimin tend Iron per prejardhjen e gjuhes etj, por them qe është sh e veshtire qe gjuha shqipe te flitet ashti si thoni ju, me ate pasuri qe ka. Gjuha duhet te perdoret ne një mase te gjere ne menyre qe te kuptohet, pasi jane fjale krejt te panjohura sidomos per brezin e ri, ndonjehere mund te te duhet edhe fjalori shqip-shqip me vete.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Pe: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Ghuha Shqipe është një nder gjuhet me te vjetera ne Ballkan,..dhe evrope,.ajo është një thesare ku shume gjuhe te tjera ballkanase kane marre dhe kane huazuar nga shqipja jone,..gjuha Shqipe vjen e pasur si ujevarat,.ne dialekte ne sinonime,.mos harroni se gjdo fjale shqip munde te kete disa fjale sinonime te saje e te gjitha shqipE,.autoktone shqiptare.
Sote po ndodhe një problem i mizore kundrejt gjuhes sone ,.preferojne ta zevendesojne kete Shqipe te embel me fjale te huaja,.kjo verehet rendomte ne te gjitha pjeset e shoqeris,..duke filluar qe tek komunikimi i perditshem e deri tek komentet ne rrjetet sociale..nice,..love..you..like..etj etj...keto jane zhanera te një injorance ndaje gjuhes Shqipe..si munde te perdoresh ta zevendesoshe dhe te duket me emebl gjuha e huaj ,...dhe len ne rende te dyte ate qe nena ta mesoj duke te kenduar ninullat.
Dua te them jemi ne qe po e varferojme gjuhen tone duke fute fjale bastarde te gjuhve te huaja ne komunikimin e perditshem,.kjo vihet re dhe ne carce me te larta te shoqeris deri ne rrange ministrash,deputetesh,.qe ne fjaloret e turpshme te tyre,.perdorin fjale Italishte apo anglishte apo frengjishte.
Ka mangesi dhe ne carcet e perkthimeve pasi jo gjdo perkthyes është i denje te prkthej një material..si munde te jete perkthyes dikushe kur ai vete nuk njef gjuhen e tij Shqipen.
"SHQIPTAR FOLE SHQIP..SEPSE SHQIPJA TE LINDI TE RRITI,.bëja VENDIN TE TE PRANOJE DHE NE TOKEN E SAJE KUR TE VDESESH.."
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Unë personalisht mendoj se është e vërtetë, nuk ka asnjë të dhënë që të mund të kundërshtojë që popullsitë Thrako-Ilire edhe Thrako-Dace janë edhe popullsitë më të vjetra në Ballkan me rrënjë direkte tek pellazgo-Ilirët . Grekët (Helenët )si etni përmenden për herë të parë shumë vonë rreth shekullit të 8 para Krishtit . Gabimi qëndron në përgjithësimin që i bëhet emrit Pellazg , ku ç'do popullsi pretendon që është pasardhës i drejtpërdrejtë i tyre . Dallimin mund ta bëjnë vetëm, gjuha, traditat,apo gjenetika . ثshtë lufta hiptetike e Trojës , e cila është bërë të paktën 4 shekuj para se të shfaqej qytetërimi Helen .Pra nëse Mikenët quhen helenë si ka mundësi që për më shumë se 4 shekuj nuk ka asnjë të dhënë mbi këtë qytetërim ? Tuqididi ka thënë : Dorianët e kanë pushtuar rajonin e peloponezit 80-vjet mbas luftës së Trojës. Pra si e kanë pushtuar ? Ose më saktë kë kanë pushtuar? Dorianët ose ''spartiatët'' kanë pushtuar një tokë që në shumicë banohej nga fise të tjera Hiliotë, penesë etj etj , por askush nuk mund të thotë nëse kjo luftë ishte brenda llojit apo jo . Ka shumë të dhëna që mitin Grek mund ta hedhin poshtë edhe nga një popullsi autoktone mund ta cilësojën një popullsi ardhacake edhe pushtuese. Puna është se askush nuk do të gëlltisë përsëri atë që ka pështyrë , edhe është shumë e vështirë një rishkrim i historisë e cila mund të sjellë edhe pasoja.
 
Last edited:

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Gjuha shqipe- e varfer apo jo?

Ja, po ju jap une një shembull sesa e pasur është gjuha Angleze:një fjali e vetme:

The most important aspect of traffic is that drivers inspect personally their vehicles.
The=dhë=nyje e anglishtes se vjeter.
most=kthyer persembrapthi /shum/=som (Shqi:shumë)
important=nga latnisht=rëndësishëm
aspect=nga latinisht=(Shqip:/pe/veta e trete e foljes me"me pa")
traffic= nga një origjine e panjohur, por është ne frengjisht,italisht
personally=nga latin
drive=drejtoj
that=ate, ajo (Shqip:dhe ate)
inspect= nga latin është e lidhur me aspect=(shqip:pe)
personally=nga latin

vehicle(veikëll)=mga shqipja /ik/ krijohet emri i mjetit qe realizon kete levizje=ve ik............be+ik

Jo vetëm qe është e pasur , por edhe tregon arsyen pse te tjerat duken si te pasura.
 
Top