• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gjithësia në shifra

Nostra_22

Anëtar i Nderuar


Rruzull.net

Gjithësia lindi para rreth 15 miliardë vjetësh. Nëse këtë distancë kohore do ta rillogaritnim sikur të ishte një vit, atëherë njeriu modern do të shfaqej për herë të parë natën e fundit të vitit në orën 23:53.

Që prej atëherë ai ëndërron mbi një udhëtim për tek yjet, por kjo nuk është e lehtë.
Një anijeje kozmike që të mposhtë forcën tërheqëse të Tokës i duhet të fluturojë me të paktën një shpejtësi prej 11 kilometrash në sekondë. Kjo është arrirë tashmë.

Por kjo shpejtësi është tepër e vogël për largësitë e papërfytyrueshme të Gjithësisë; nëse njeriu do të kishte madhësinë e një atomi dhe Toka jonë të një qershie (me një diametër prej 1,3 cm), atëherë deri në planetin Mars do të ishin 230 metra, për tek Plutoni i cili do të kishte madhësinë e një kokrre piperi do të ishin 6 kilometra. Dhe deri tek qendra e Udhës sonë Qumështore do të ishin 280 kilometra të pakapërcyeshme.

Edhe sikur anije kozmike të fluturonte me një shpejtësi pranë asaj të dritës prej 300 000 kilometrash në sekondë, një astronauti do t’i duheshin 13 vjet për të shkuar tek ylli më pranë nesh Proxima Centauri e kthyer.

Por atëherë do të ndjehej shumë i vetmuar: Ndërkohë do të kishin kaluar 60 vjet në Tokë.

Por ndoshta ai do të gjente miq të rinj rrugës. Vlerësimet e matura shkencore flasin mbi rreth 100 miliardë planetë të banuar në tërë Gjithësinë.
 

korado

President
Sa per ta sqaruar,teknologja njerezore ka perparur deri sa ka pare faqen e plutonit,edhe kete nga 60 muaj drite larg,keshtu qe jemi shume mbrapa.Nderkohe qe qeniet e tjera qe ekzistojne (nese ekzistojne) UFO-t eksplorojne universin ,ne na mbyti kriza financiare.Shtrohet pyetja,kush eshte sistemi qe do te coje perpara njerezimin?:konfuz:
 

korado

President
Pastaj,duke mos patur teknologjine,ne nuk kemi dale nga sistemi diellor.Si do ta dime ne nese ka qenie te tjera ne univers apo jo?
 
Redaktimi i fundit:

ricky_ch

******
Sa per ta sqaruar,teknologja njerezore ka perparur deri sa ka pare faqen e plutonit,edhe kete nga 60 muaj drite larg,keshtu qe jemi shume mbrapa.Nderkohe qe qeniet e tjera qe ekzistojne (nese ekzistojne) UFO-t eksplorojne universin ,ne na mbyti kriza financiare.Shtrohet pyetja,kush eshte sistemi qe do te coje perpara njerezimin?:konfuz:

Kush e çon njerëzimin përpara? - ثshtë e njëjta gjë që e ka çu prej
gjendjes primitive e deri më sot: mendja! Vërtetë është i ngadalshëm
përparimi i tij, por ka me arrijtë shumë larg! E tjetër gjë është që neve s'po
na pritet. Por, të mirat vien ngadalë!

Sa për qeniet tjera, me siguri që ekzistojnë sikur që ekzistojnë edhe planete
të tjera të ngjajshme me Tokë. Vetëm se është e tepruar kur qëllohet numri
se sa janë. Mundet më shumë mundet më pak. Mirëpo, sigurisht qe ka!
Pasi qe ne ekzistojmë mund të ekzistojnë edhe të të tjerët.

Ka ndodhur njëherë, mund të ndodh prap, nëse nuk ka ndodhur ka gjasa të
mos ndodhur kurr! Kështu është edhe jeta në univers!
 

HacKer-CraCker

Beast Boy
Titulli: Gjithësia në shifra

interesant hajt se ka memardh koha kur njerzit kan me shku neper gjithsi
 

HacKer-CraCker

Beast Boy
Titulli: Gjithësia në shifra

po a edin ti se per sa sekonda Allahu xh sh e ka kriju gjithsin

per 10000000000000000000000000000 pjes te sekondes per qato ai eshte krijues i gjdo gjeje
 

ricky_ch

******
Titulli: Gjithësia në shifra

po a edin ti se per sa sekonda Allahu xh sh e ka kriju gjithsin

per 10000000000000000000000000000 pjes te sekondes per qato ai eshte krijues i gjdo gjeje


Me ia shtu edhe nja 20 zero tjera, e ke vendin
e rezervuar në parlamentin e asaj dynjaje!
Po i bon po më duket "politikë" Zotit.:welcome:
 

korado

President
Titulli: Gjithësia në shifra

Me ia shtu edhe nja 20 zero tjera, e ke vendin
e rezervuar në parlamentin e asaj dynjaje!
Po i bon po më duket "politikë" Zotit.

Zotit nuk i ben kush politike dhe asnjeri nuk e di se sa kohe ka dashur ai per ta bere gjthesine..........
 

ricky_ch

******
Titulli: Gjithësia në shifra

Zotit nuk i ben kush politike dhe asnjeri nuk e di se sa kohe ka dashur ai per ta bere gjthesine..........

O Korad,

une e dij sa na don Zoti dhe sa është i plotësuqishëm.
Po ti as të qindën e asaj çka kam dashur të them se kam kuptuar.
Qëllimi im ishte aty që disa pamarërasysh sa e besojnë dhe mendojnë
se Zoti është i plotëfuqishëm nuk mundesh me folë me aq saktësi
sa të ta dish se në të cilën pjesë të sekondës botën e krijoi, nga se askush
nuk e din prandaj ky është vetëm një teprim në "precizitet"!
 

korado

President
Titulli: Gjithësia në shifra

Atehere,meqe te kam keqkuptuar,terhiqem une..........
 
Top