• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gjeorgji, gjendet kafka 2 milionë vjeçare

Tuana

Nada é por acaso!


Një kafkë e lashtë hominide, me moshë gati 2 milionë vjeçare është gjetur kohët e fundit në Gjeorgji. Ky zbulim i rëndësishëm i ka rritur shpresat e shkencëtarëve për të zbuluar mënyrën se si ka evoluar njeriu deri në ditët tona. Kafka e cila është e ruajtur shumë mirë, është gjetur në një fshat mesjetar në një zonë rurale të Gjeorgjisë. Sipas shkencëtarëve, ajo paraqet një moment të evolucionit të hershëm të njeriut; momentin e lëvizjes së qenieve paranjerëzore nga Afrika drejt pjesëve të tjera të botës.

Studimi lidhur me këtë zbulim të rëndësishme është botuar së fundi në revistën ‘Shkenca’.

“Ne jemi shumë me fat që kemi tani dëshminë më të mirë të pranisë së njeriut të hershëm dhe kjo është kafka më e plotë e gjetur ndonjëherë në botë nga kjo periudhë kohore. Ajo tregon se shumë karakteristika që kemi menduar se janë morfologjike, në fakt janë vetëm individuale. Kur shihet ndryshimi midis këtyre dy nofullave përshtypja e parë që mund të krijohet është se janë dy specie të ndryshme, por kjo kafkë tregon se është vetëm një popullsi”, thotë David Lordkipanidze, autor i studimit në fjalë dhe drejtor i Muzeut Kombëtar të Gjeorgjisë.

Gjetja e kësaj kafke, sipas shkencëtarëve forcon njërën prej dy teorive konkurruese rreth evolucionit të hershëm njerëzor. Në bazë të saj, origjina jonë lidhet gjithnjë e më tepër me një specie të vetme paranjerëzore, njësoj si në një pemë tipike familjare, dhe jo nga një evolucioni i parregullt me specie të ndryshme që kanë rrjedhur prej familjes Hominidae./G.Sh/ 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Gjeorgji, gjendet kafka 2 milionë vjeçare

Paska qene kokefort meq i ka rezistu kohes ;)

Zbulim qe do ti ndihmoj shkences ne shume paqartesi :hi:
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Gjeorgji, gjendet kafka 2 milionë vjeçare

A thua ka qene shqiptar
 
Top