• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gjendja e katert e lendes - Plazma.

braziljania

Anëtar i Nderuar
C´ndodh nëse do të ngrohim një gaz ne një temperature shumë te lartë?
Ne fillim energjia Kinetike bëhet shumë e madhe dhe molekulat qe e perbejne atë ndahen ne atome. Me rrijen e metejshme te temperatures nga atomet e gazit do të shkeputen elektronet. Gazi jonizohet dhe kështu ne ne ndodhet një perzjerje elektronesh dhe katione.. Kjo substance e re sillet si një gaz i rregullt, por perbehet dhe nga disa cilësi te veçanta. Ne te vërtetë perben një gjentje te katert te lendes, qe quhet plazme.
Plazmimi i pjesshem i lendes mund të ndodhë tek drita floureshente, ne yjesi, tek shpërthimi i vetetimave, ne qendër te flakave te mëdha te zjarreve etj.
Ne këto shembuj gazi jonizohet vetëm një çast, pra jonizohet pak.
Jonizimi nuk ndodh shpesh. Elektroni i lirë mund te humbase energji ne momente perplasjeje me diçka. Kur ai ka humbur shumë energji, ai mund te kapet sërish nga gazi i jonizuar. Për këtë shkak,ne atmosfere plazma krijohet te vetetimat dhe flaka ku kemi jonizim te pjesshem dhe mjaft te brishte.
Duhet te harxhohet një sasi energjie e jashtezakonshme për te arritur shkalle te lartë jonizimi
Disa lende mund te kalojne ne gjendje plazme ne temperaturat 50.000K deri ne 100.000K.
Kjo gjendje e plazmes quhet "plazme e ftohte".
Pervec kësaj plazme kemi edhe "plazme te ngrohte" e cila perftohet kur temperatura leviz ngav 10.000.000K deri ne 100.000.000K. (lenda perberese e yjeve)
Shkencetare po mundohen te arrijnë këtë lloj plazme nëpërmjet energjise te cliruar nga reaksionet berthamore.
Jo vetëm kaq, shkencetaret po përdorin dhe fusha magnetike te fuqishme për te perftuar "plazmen e ngrohte"
Një mënyrë qe përdoret për këtë qëllim quhet "tukamaku", ku plazma e perftuar kufizohet nga një unaze.


Gjendja e katert e lendes - Plazma., Shkenca, Teknologji, Arkitekture, Inxhinieri, Mjekesia, Biologjia, Matematika, Fizike, Kimia, Astronomia, Arkeologjia
 
Top