• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gjendet një vendbanim romak në Pocest të Korçës

Tuana

Nada é por acaso!


Zbulohet një vendbanim romak në zonën e Pocestës në rrethin e Korçës. Ka qenë një ekspeditë e përbashkët shqiptaro-franceze, ajo që ka bërë të mundur, zbulimin në zonën e ish-liqenit të Maliqit, të këtij vendbanimi, i cili mendohet të jetë i periudhës romake, dhe që i përket shekullit të parë deri të tretë të erës sonë. Arkeologët kanë gjetur në këtë territor, mbetjet të enëve të qeramikës, gur tezgjahu, si dhe zbukurime të tjera prej qeramike, të cilat japin të dhëna mbi mënyrën e jetesës së banorëve të kësaj periudhe. Përgjegjësi i muzeut arkeologjik të Korçës, Petrika Lera, e ka cilësuar këtë zbulimin si mjaft të rëndëishëm, i cili i shtohet hartës arkeologjike, mjaft të pasur të rrethit të Korçës. Sipas tij ky vendbanim romak, është dëshmi e vazhdimësisë se jetës, në zonën që shtrihet përgjatë ish-liqenit të Maliqit, duke filluar nga periudha prehistorike deri në atë romake.
Rajoni i Korçës është një rajonet me te pasura arkeologjike te vendit, ku deri tani janë zbuluar mbi 100 vendbanime të periudhave të ndryshe./Botas/
 
Top