• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gana ia konfirmon AFP-së: Kemi tërhequr njohjen “e nxituar” të pavarësisë së Kosovës

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои


“Vendimi për njohjen e Kosovës doli të ishte i nxituar” – ky është arsyetimi që ministria e jashtme e Ganës e ka dhënë për tërheqjen e njohjes së Kosovës.

Kjo është konfirmuar nga Gana për agjencinë e lajmeve franceze, AFP ku thuhet se: “Gana e ka tërhequr njohjen e nxituar të pavarësisë së Kosovës”, shkruan lajmi.net.

“Gana e ka marrë parasysh dialogun mes Serbisë dhe Kosovës që ka për qëllim zgjidhjen e çështjes së kërkesës së kësaj të fundit për t’u njohur si entitet i pavarur dhe sovran dhe mbështet procesin që po vazhdon për t’i dhënë fund çështjes”, thuhet më tutje në arsyetim.

Ky njoftim mund të pengojë vazhdimin e dialogut mes dy vendeve, i cili është ngrirë për më shumë se një vit.

Deklarata e ministrisë ganeze thotë se pavarësia e shpallur njëanshëm e Kosovës ishte “në kundërshtim me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit”, referencë kjo për rezolutën e vitit 1999 që e vuri vendin nën protektorat ndërkombëtar.

Rezoluta i dha Kosovës “autonomi substanciale” brenda Jugosllavisë, pjesë e së cilës asokohe ishte Serbia, dhe nuk përmend pavarësinë e plotë.

Ministria e jashtme serbe përmes një deklarate vlerësoi “vendimin e rëndësishëm” të Ganës dhe tha se është bërë “vendi i 16… anëtar i OKB-së që ka tërhequr njohjen e Kosovës”.

Në anën tjetër përmes një komunikate për media, Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës hedh poshtë pretendimet e Serbisë, dhe kërkon që propaganda e Beogradit të mos prezantohet si lajm në media, shkruan lajmi.net.

MPJ thotë se Kosova është njohur nga 116 vende anëtare të OKB-së, përfshirë edhe Ganën.

//mesazhi
 
Te jem une di Albini i coj dyfishin e pasqyrave qe i ka dhene vuciqi dhe pastaj tjeter deklarate nga gana-
Na falni, jemi nxituar me terheqjen e nxituar te njohjes se Pavaresise se Kosoves 😂
 

Aver

VIP
U bo cirk kjo puna e njohjeve. Ne te drejten nderkombetare nuk ekziston dicka e tille si terheqja e njohjes. Po te ishte keshtu do te fillonin te gjitha shtetet qe nuk nuk shkojne mire t’ia terhiqnin njohjet njera tjetres.

Te keto vendet e varfura afrikane ajo qe nuk behet me para behet me pak me shume para.

Per ne me rendesi eshte qe vetem vendet e Quint-it te mos e ndryshojne qendrimin.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Mua gjithmone me kane be habi keta ish vendet e kolonizuara, t'pushtuara nga tjeret e te rrjepur. Si mos te njohin 1 shtet qe ka qene i ozurpu si ata?!
nejse,
Kosova dhe pa njohje me mire se ne eshte! 😊
 

Aver

VIP
Mua gjithmone me kane be habi keta ish vendet e kolonizuara, t'pushtuara nga tjeret e te rrjepur. Si mos te njohin 1 shtet qe ka qene i ozurpu si ata?!
nejse,
Kosova dhe pa njohje me mire se ne eshte! 😊
Serbia mbahet si pasardhese e Jugosllavise dhe te keto vendet e treta ka ndikim te madh sepse dikur ka qene njefar organizate e quajtur ‘liga e te painkuadruarve’ ku Jugosllavia ka pasur rol udheheqes. Shto ketu edhe pazaret tjera te Serbise si heqja e vizave per keto vende, bursa per studentet, mito nen dore etj etj.

Nga ana tjeter ne jemi ne gjume ne dekaden e fundit. Vend i kapur nga disa pushtetar hajna qe Kosoven e mjelin si lopen mengjes darke.

Tani ka pak me shume shprese me qeverine e re por as keta nuk eshte se e kane ndonje shkop magjik. Duhet kohe.
 
Top