• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ftohti ekstrem

Desa

Temet nosce
Staf në FV.AL
1. Vendi më i ftohtë në Tokë

Me një temperaturë mesatare prej minus 27.5 gradë në verë dhe minus 60 gradë në dimër, Antarktiku udhëheq si vendi më i ftohtë në botë. Në vitin 2010, temperatura më e ulët e matur ndonjëherë në Tokë është regjistruar edhe nga një satelit në Antarkttikun Lindor. Temperatura: minus 93,2 gradë.


2. Zona më e ftohtë në sistemin diellor

Interesante, por vendi më i ftohtë në sistemin tonë diellor nuk gjendet në planetet e largshme Neptun ose (Pluton). Në fakt, ne nuk po shkojmë më larg se krateri Hermite në Hënë. Në pjesën e poshtme të kraterit, i cili është gjithmonë në hije, Nasa ka matur minus 248 gradë. Është tetë gradë më ftohtë se Plutoni dhe vetëm 25.15 gradë mbi pikën zero absolute prej 273.15 gradë.

1573038672839.png3. Galaktika më e ftohtë në univers

Rrezatimi i sfondit në univers është vetëm 2.7 gradë mbi pikën zero absolute, që do të thotë se nëse do të dilnit nga anija juaj kozmike në mes të hapësirës ndër yjore, do të goditeshit nga një goditje e ftohtë 270.5 shkallë. Por mund të bëhet pak më e ftohtë. Në të ashtuquajturën mjegull Boomerang, 5000 vjet dritë nga Toka, është edhe më ftohtë. Matjet nga një radio teleskop kanë zbuluar një temperaturë prej minus 272 gradë.

Sido që të jetë, ju do të vdisnit menjëherë nga ftohja e ashpër. Atomet në trupin tuaj thjesht qëndrojnë të qeta, dhe ju nuk mund ta duroni atë për shumë sekonda.


4. Pika zero absolute

Temperatura më e ulët e imagjinueshme është minus 273.15 gradë. Në atë temperaturë, gjithçka do të jetë e palëvizshme, që do të thotë se të gjitha molekulat dhe atomet do të qëndrojnë të qetë dhe nuk do të bashkëveprojnë më me njëri-tjetrin.

Sidoqoftë, për arsye paksa të komplikuara teorike, nuk është e mundur që të ftoheni në pikën zero absolute (sepse molekulat kurrë nuk do të jenë në gjendje të qëndrojnë plotësisht, pasi ato kanë pak energji lëvizëse në to). Megjithëse njeriu mund t´i afrohet.Huazuar nga experimentarium/klima
 

Desa

Temet nosce
Staf në FV.AL
Sa të ftohtë mund të mbijetojë një qenie njerëzore?
Ftohti mund të ketë pasoja fatale. Në minus 40 gradë, lëkura duron vetëm për tre minuta pa veshje. Në minus 60, qelizat vdesin menjëherë.
Në -40 gradë një person mund të bëjë një shëtitje pa rroba përafërsisht tre minuta, pa pasoja. Por nëse lëkura e zhveshur është e ekspozuar ndaj ftohjes ekstreme nën -60 gradë, ajo menjëherë ngrin dhe qelizat vdesin. Nëse i gjithë trupi është i ekspozuar, personi në këto kushte do të vdesë pothuajse menjëherë.
Edhe me veshjen e duhur, është e vështirë të mbrosh zonat përreth syve dhe hundës që rrezikojnë ngrica të rënda.

Ftohti në rrugët e frymëmarrjes ështëi rrezikshëm
Mbytja e ajrit të akullt mund të dëmtojë rrugët e frymëmarrjes dhe mushkëritë. Inuitët dhe njerëzit e tjerë që jetojnë në mjedise shumë të ftohta shpesh pësojnë dëmtim të mushkërive.
Shkencëtarët që punojnë në Antarktidë, shpesh, marrin frymë përmes një lloj tube ajri që shkon brenda nën xhaketë, duke lejuar që ajri të ngrohet nga nxehtësia e trupit para se të hyjë në rrugët e frymëmarrjes.

Erërat kanë ndikim në ftohtin
Edhe pse termometri tregon thjesht disa minus gradë, erërat mund ta bëjnë që temperatura të ndjehet shumë më e ulët.
I ashtuquajturi faktori i ftohjes ose indeksi i ftohjes tregon se si era e bën atë të ndjehet më i ftohtë se sa matet në të vërtetë me një termometër. Efekti ndodh sepse trupi ynë nxeh ajrin rreth nesh dhe formon një shtresë izoluese, por nëse fryn nga era, ne ftohemi më shpejt, duke e bërë lëkurën më të ftohtë.
Në një stuhi, -20 gradë do të jetë po aq e rrezikshme sa -40 gradë në mot të qetë. Për të mbijetuar nga të ftohtit, është gjithashtu thelbësore të qëndroni të thatë pasi trupi ftohet shumë më shpejt nëse rrobat janë lagur ose jeni lagur me djersë brenda.

Trupi dështon në ftohje të fortë
Në një temperaturë të trupit nën 35 gradë, ju filloni të ndikoheni dhe ajo përkeqësohet vetëm nëse temperatura vazhdon të bjerë.
Temperatura e trupit 32-35 gradë: nënftohja e butë.
Muskujt: dridhen për të prodhuar nxehtësi.
Zemra: ritmi i zemrës dhe presioni i gjakut rriten.
Mushkëritë: frymëmarrje e shpejtë.
Gjaku: rritja e sheqerit në gjak pasi glukoza digjet ngadalë.
Lëkura: bëhet e zbehtë ndërsa enët e gjakut kontraktohen.

Temperatura e trupit 28-32 gradë: nënftohja e moderuar.
Muskujt: dridhen dhunshëm.
Armët dhe këmbët: lëvizjet janë të ngadalta dhe të pakordinuara.
Truri: hutoheni dhe reagoni ngadalë.
Buzët, veshët, gishtat, gishtërinjtë: kthehen blu sepse rrjedha e gjakut pothuajse ndalet.

Temperatura e trupit 20-28 gradë: nëftohja e rëndë.
Muskujt: nuk ka më dridhje.
Armët dhe këmbët: ecja dhe lëvizjet pothuajse të pamundura.
Zemra: ritmi i zemrës dhe presioni i gjakut ulen.
Mushkëritë: frymëmarrje e ngadaltë.
Truri: humbja e kujtesës, shumë e paqartë.
Goja: vështirësi e madhe për të folur.
Lëkura: bëhet blu dhe e fryrë.

Illvid.dk
 
Top