• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fshati italian mban larg koronavirusin me ujin mrekullibërës që shëroi gjeneralët e Bonapartit

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
burim-piraj.jpg


Koronavirusi ka gjunjëzuar veriun e Italisë, por në fshatin Montaldo Torinese atje nuk ka as edhe një rast të vetëm, edhe pse gjendet shumë pranë epiqendrës së sëmundjes.


Disa besojnë vërtet se mbrohen nga “uji i mrekullueshëm”, i njëjti që sipas një legjende, shëroi trupat e Napoleon Bonapartit nga pneumonia. Montaldo Torinese shtrihet rreth 19 km nga Otironi, kryeqyteti rajonal ku që nga e shtuna 3,658 vetë u prekën nga virusi.

Uji nga pusi i fshatit me 720 banorë, besohet të ketë ndihmuar në shërimin e trupave të Napoleonit, që kishin ngritur kampin aty qershorin e vitit 1800 para një beteje në Marengon fqinj.

“Sipas gojëdhënave, gjeneralët e Napoleonit ishin të sëmurë me pneumoni,” tha për the Guardian Sergio Gaiotti, kryebashkiaku i Montaldo Torinezes. “Falë ajrit të pastër, këtij fshati të pacenuar, por edhe këtij pusi, ata u shëruan. Gjatë asaj periudhe, uji ndoshta ka ndihmuar vërtet.

Por sot, pusi është mbyllur dhe uji i tij përdoret vetëm për të ujitur fushat. Ju nuk mund të pini prej tij”, thotë Gaiotti. Sipas kryebashkiakut, arsyet më të besueshme për mungesën e koronavirusit në Montaldo Torinese mund të jenë ajri i pastër dhe mënyra e jetesës së shëndetshme, si dhe përpjekjet e tij për të paralajmëruar njerëzit në kohë për rreziqet e koronavirusit dhe shpërndarjen e maskave të fytyrës për të gjitha familjet, ndërsa njerëzit u bindën shpejt të zbatonin rregullat e shmangies së kontaktit të drejtpërdrejtë dhe larjes së rregullt të duarve.

//fakteplus
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Ja tani po bejne paketime uji te shpetojne boten... aman keto gazetaret jane gallate...
 
Top