FOTO/ Vila e trafikantit të dyshuar shqiptar në Miami habit amerikanët

Shehu-Miami-Mansion.jpg

Rrjeti investigativ OCCRP ka publikuar një shkrim të gjatë për A.Sh, shqiptarin e dyshuar si pjesë e grupit mafioz Sacra Corona Unita.

Investigimi është publikuar edhe nga gazeta e njohur amerikane, Miami Herald.

Shkrimi i plotë:

Nga banesa e tij me pamje nga laguna piktoreske e Nartës në jug të Shqipërisë, 72-vjeçari Jorgaq Subashi mund të hedhë një sy tokës që iu dha në vitin 1993 si pjesë e përpjekjes së qeverisë për të kthyer pronën e marrë nën sundimin komunist.

Por ai nuk lejohet të jetojë atje.

Pothuajse tre dekada pasi fituan tokën, Subashi dhe 34 bashkëfshatarë ende nuk kanë marrë aktet e tyre të pronës. Ata mbeten të përfshirë në burokraci në dukje të pandryshueshme, pavarësisht nga një gjykatë që konfirmoi në 2012 që pronat e tyre ishin transferuar në mënyrë të paligjshme në një klan të fuqishëm lokal të lidhur me vjedhjen e grupeve të bregdetit jugor të vendit përreth qytetit të Vlorës.

“Ne e dimë që tokat na u morën nga kolektivizimi i bujqësisë gjatë regjimit komunist”, tha Subashi. “Pas viteve ’90, shteti na i ktheu ato, por ne ende nuk mund t’i regjistrojmë”.

Mjerimi i fshatarëve është i zakonshëm në kombin ballkanik, një nga vendet më të varfra në Evropë, ku përpjekjet për reformën e tokës janë penguar nga keqmenaxhimi dhe korrupsioni. Në disa raste, procesi është rrëmbyer nga gangsterë të dyshuar si A.Sh, i cili, së bashku me disa nga anëtarët e familjes së tij, akuzohet për vjedhjen e gati 500 hektarëve të pasurive të patundshme kryesore pranë Vlorës.

Një figurë e botës së krimit të akuzuar për lidhje me krimin e organizuar në Shqipëri dhe një degë e fuqishme e mafies italiane, A.Sh u largua nga vendlindja në 1999 pas një përplasje vdekjeprurëse me armë në lokalin e tij në Vlorë.

Ai kërkoi azil në SHBA dhe e mori atë në vitin 2001. Në vitin 2019 ai mori një karton jeshil, duke i hapur rrugën që të bëhej shtetas amerikan. Pavarësisht daljes së tij të nxituar nga Shqipëria, ai ka vazhduar të drejtojë operacionet atje nga siguria e një pallati në bregdetin e Floridas.

A.Sh nuk është akuzuar zyrtarisht për një krim, por bashkëpunëtori i tij P.P, i cili mbikëqyr shumë nga pronat e tij, është shpallur fajtor për përdorimin e falsifikimit për të marrë tokë në emër të familjes.

Aktivitetet e A.SH janë, megjithatë, të njohura në nivel lokal. Një komision gjyqësor e përshkroi atë në 2018 si “një lojtar kryesor” në vjedhjet e tokës përreth Vlorës. Kur u pyetën pse nuk ishte ndërmarrë asnjë veprim kundër Shehut pavarësisht provave nga çështje të shumta dhe juridiksione, zyra e prokurorëve në Vlorë nuk pranoi të komentonte.

A.SH nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve në lidhje me këtë çështje. Në vend të kësaj, ai iu afrua OCCRP përmes një ndërmjetësi, i cili i ofroi një reporteri favore, pra “çfarë të duash” në këmbim të heqjes së lajmit.

Por pas viteve të mbajtjes së një profili të ulët në vendin e tij të lindjes dhe punës përmes ndërmjetësve, emri i A.SH kohët e fundit është shfaqur në dokumente që tregojnë interesa të reja biznesi në rivierën shqiptare, një shtrirje e gjatë e vijës bregdetare buzë detit Adriatik.

Në 2019 ai bashkë-themeloi një firmë për zhvillimin e hoteleve të quajtur Portonova, e cila ndan një emër me një plazh në periferi të Vlorës. Në prill të vitit të kaluar, ai hapi një firmë tjetër për të zhvilluar vendet e turizmit, Adhenis. Duket se Shehu po paraqet një imazh të ri publik – një imazh që është shumë larg prejardhjes së tij të pretenduar kriminale në një qytet që dikur mbushej me gangsterë.

Qyteti i Bandave

Jeta në Vlorë në fund të viteve 1990 ishte një sakatim i pastër. Hadër Cako, i cili drejtoi një njësi hetimore në forcën lokale të policisë gjatë asaj periudhe, kujton se për disa vjet, qyteti ishte tërësisht në prangat e bandave lokale.

Ekonomia shqiptare u shemb pasi disa skema piramidale në të gjithë vendin u shkatërruan në 1996 dhe 1997 dhe vendi ra në konflikt civil, duke shkaktuar një ndërhyrje ushtarake të Kombeve të Bashkuara të udhëhequr nga Italia.

Italian-Soldiers-Vlora.jpg

“Stacioni i policisë ishte pa dritare ose dyer, pa qeli”, i tha Cako OCCRP. “Qyteti ishte plotësisht në kontrollin e bandave kriminale lokale. Qyteti ishte një unazë vrasjesh brutale, përdhunimesh, vjedhjesh”.

A.SH, ishte i njohur në mesin e policisë në Vlorë në atë kohë për veprimtari kriminale, sipas një ish-shefi të policisë së Vlorës i cili kërkoi të mos përmendej me emër për arsye sigurie.

“Ai kishte një hotel, dhe më vonë ndërtoi një kazino”, tha ish-zyrtari.

Dritan Zagani, i cili drejtoi njësinë anti-narkotike në qytet në fund të viteve 1990, tha se ai kishte bashkëpunuar me një njësi italiane antidrogë duke hetuar një rrjet krimi me të cilin A.SH dyshohej se ishte i përfshirë.

“Kishte një hetim të hapur ndaj një grupi të krimit të organizuar italo-shqiptar për veprat e trafikimit të qenieve njerëzore dhe narkotikëve”, tha Zagani.

Cataldo Motta, ish-prokuror në qytetin jugor italian të Leçes, i cili shtrihet vetëm 112 km në perëndim përtej detit Adriatik nga Vlora, gjithashtu kujtoi çështjen që përfshinte A.Sh: “Është një emër i njohur. Ai ishte në dosjet tona të dyshuar për trafik droge”.

A.Sh i dha OCCRP një letër të datës qershor 2016 nga zyra e prokurorit në Leçe duke thënë se ai nuk ishte dënuar në atë juridiksion, por refuzoi të përgjigjej në pyetjet mbi këtë çështje, ose të komentonte për këtë histori.

Koha e A.Sh në Vlorë përfundoi pas përplasjes me armë në 1999 në lokalin e tij, sipas Zagani. Ai tha se anëtarët e bandës vranë dy persona në sulm, duke përfshirë xhaxhain e A.SH, L.B.

“L.B vdiq në krahët e A.Sh dhe ai u zotua të merrte hak për vrasjen e xhaxhait të tij”, tha Zagani.

Ai tha se policia donte të merrte në pyetje A.Sh për të shtënat dhe përfshirjen e tij të pretenduar me një sindikatë lokale të krimit, por ai u largua nga vendi.

Sipas dokumenteve të gjykatës amerikane, A.Sh ka qenë banor i atij vendi që prej të paktën 2001, kur iu dha azili. Shërbimet e Shtetësisë dhe Imigracionit të SHBA, të cilat përpunojnë kërkesat e azilit, thanë se nuk ishin në gjendje të zbulonin ndonjë informacion mbi çështjen.

Në vitin 2005, ai u transferua në Miami, ku ndërtoi një vilë të stilit kolonial me pamje nga një fushë golfi, e kompletuar me kolona dhe një kreshtë të zbukuruar. Prona është vlerësuar deri në 3 milion dollarë. Të dhënat e pronave në Florida tregojnë se, përveç vilës me katër dhoma gjumi, Shehu kishte më parë një seri pronash në dhe përreth Miamit.

Shtëpia e A.Sh qëndron në një lagje të pasur vetëm disa minuta larg bregut të oqeanit, me një lëndinë të rrethuar nga pemët. Dy makina Mercedes-Benz ishin parkuar në rrugëkalim kur një reporter nga Miami Herald vizitoi pronën.

Përveç vendosjes së një letre me pyetje në kutinë postare të A.Sh, Herald gjithashtu dërgoi pyetje përmes Fedex, për të cilat dikush në adresë nënshkroi. Pak më vonë, Shehu kontaktoi një reporter në Shqipëri përmes një ndërmjetësi, i cili ofroi “çfarë të doni” në këmbim të heqjes së lajmit.

Lidhjet me mafien

Megjithëse A.Sh ka kaluar gati dy dekada duke jetuar në Miami si refugjat, hetuesit italianë të antimafias besojnë se ai ka vazhduar të zhvillojë biznes në Shqipëri – ndonjëherë pretendohet se është në emër të gangsterëve italianë.

Guglielmo Cataldi, një tjetër prokuror në Lecce, tha se A.Sh u hetua në 2012 për rolin e tij në gjoja investimin e parave në Shqipëri për Albino Prudentino, një anëtar i vjetër i organizatës mafioze italiane Sacra Corona Unita.

Një dokument gjyqësor italian i marrë nga OCCRP tregon që, nga viti 2009, Prudentino mori me qira një pjesë të një ndërtese luksoze në pronësi të A.Sh në lagjen Uji Ftohtë të Vlorës. Bosi i mafies italiane drejtoi një restorant dhe gelateri në katin e parë dhe një kazino në katin e parë.

Prudentino u shpall fajtor në 2013 për pastrim parash të mafies përmes këtyre bizneseve dhe u dënua me tre vjet burg. Prokurorët italianë pretenduan se A.Sh bëri 1 milion euro duke e ndihmuar atë ta bënte këtë, megjithëse ata vunë në dukje se nuk kishin prova të mjaftueshme për ta akuzuar atë.

A.Sh nuk u akuzua në Itali, por Cataldi tha se çështja kundër tij iu kalua hetuesve shqiptarë. “Ne i dërguam të dhënat që kishim në Shqipëri, duke u treguar atyre se çfarë ishin investimet, por unë nuk e di se si shkoi ky hetim”.

Prokuroria e shtetit e Shqipërisë, policia dhe prokuroria e Vlorës të gjithë nuk pranuan të komentojnë mbi çështjen.

Duke filluar në 2006, nga purteka e tij e bollshme në Miami, A.Sh filloi të grumbullojë një portofol të gjerë pronash rreth Vlorës – përmes mjeteve që banorët lokalë thonë se ishin të paligjshme.

Megjithëse ai dhe familja e tij përfituan nga mashtrimi i pretenduar, A.Sh nuk është akuzuar kurrë drejtpërdrejt për çështjet e tokës. Sidoqoftë, një bashkëpunëtor i ngushtë i tij, P.P, u dënua në 2018 për falsifikim të dokumenteve të tokës për të uzurpuar 187 hektarë tokë.

Në çështje të tjera gjyqësore që përfshijnë një total prej gati 300 hektarësh shtesë pranë Vlorës, A.Sh dhe anëtarët e familjes së tij akuzohen për rrëmbimin e pronës përmes falsifikimeve të ngjashme. Kjo përfshin tokën në brigjet e Lagunës së Nartës që Subashi dhe bashkëfshatarët e tij thonë se u ishin vjedhur atyre. Në këto raste në vazhdim, P.P pretendohet se do të falsifikonte dokumente me ndihmën e zyrtarëve lokalë për të marrë tokën në duart e A.Sh dhe babait të tij. Ndonjëherë një palë e tretë do të merrte tokën, pastaj e transferonte te A.Sh.

Pavarësisht nga mungesa e veprimeve ligjore kundër A.Sh, të paktën disa në sistemin gjyqësor janë të vetëdijshëm për reputacionin e tij për shpronësimin e tokave përreth Vlorës.

Një çështje disiplinore në 2018 pa Artur Malaj, një gjyqtar në Tiranë, i cili kishte shërbyer më parë si kreu i Gjykatës së Vlorës, i shkarkuar për një mori dështimesh etike, duke përfshirë një pretendim në lidhje me A.Sh. Ndër gjetjet e hetimit ndaj gjyqtarit ishte se të paktën një nga anëtarët e familjes së tij kishte blerë tokë nga A.Sh, të cilën Malaj nuk arriti ta raportonte.

“A. Sh dyshohet se është një lojtar kryesor në procesin e tjetërsimit të pronave në Vlorë”, shkruhet në raport, referuar Shehut.

Gjykatësi i tha OCCRP se vetëm një anëtar i familjes kishte blerë tokë nga A.Sh. Ai tha se nuk kishte njohuri për këtë derisa hetimi e zbuloi atë dhe këmbënguli se ai nuk kishte pasur asnjë kontakt me A.Sh.

“Unë kam qenë një gjykatës në qytetin e Vlorës për rreth 10 vjet. Në asnjë rast të vetëm nuk kam pasur ndonjë çështje pronësie ose çështje të tjera që kishin të bënin… me A.Sh ose familjen e tij”, tha Malaj.

Edhe ata me burime të konsiderueshme në dispozicion janë detyruar të ndërpresin marrëveshjet me A.Sh. Ato përfshijnë një fondacion bamirësie të formuar në 2014 me misionin e rimarrjes së pasurisë stërgjyshore të Eftimiadis, një familje e mirë-bërë që emigroi nga Vlora në Itali në fillim të shekullit të 20-të.

/Shekulli/
 

Attachments

 • Shehu-Miami-Mansion.jpg
  Shehu-Miami-Mansion.jpg
  229.8 KB · Shikime: 0
 • Italian-Soldiers-Vlora.jpg
  Italian-Soldiers-Vlora.jpg
  229.7 KB · Shikime: 0
 • Shehu-Miami-Mansion.jpg
  Shehu-Miami-Mansion.jpg
  229.8 KB · Shikime: 0
 • Italian-Soldiers-Vlora.jpg
  Italian-Soldiers-Vlora.jpg
  229.7 KB · Shikime: 0
Top