• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Foto historike

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Foto historike

Firmetaret e pavarsise
Lef Nosi, Pandeli Cale dhe Luigj Gurakuqi.
Fotografia është realizuar më 28 nëntor 1912-të, pikërisht në Ditën e shpalljes së PavarësisëDokumenti që vendosi gjuhën shqipe në Kongresin e Manastirit

 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Foto historike

Fier (NUK E DI VITIN )[video]http://bashkiafier.gov.al/wp-content/uploads/2010/03/Fier-BW2.jpg[/video]
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Titulli: Foto historike

Mozaiket e Bylisit..Durresi-1876.


Gravure me pamje nga kalaja e qyteti te Nishit banuar nga Shqiptare.Shqipëri. Shqiptarë në Iballe në rrethin e Pukës.Kullë në Shkup.

 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Foto historikeFoto e bërë më 14 qershor 1943 para hyrjes së Shkollës Fillore të Kijevës. Mendohet se janë mësuesit e shkollës së atij viti. Në të djathtë mendohet se është Fehmi Sinella nga Kavaja
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Foto historike

isa-dhe-ismaili-620x330.jpg

Foto e rrallë: Ismail Qemali dhe Isa Boletini në Londër
Gazetari dhe koleksionisti Ilir Ikonomi vazhdon të befasojë me fotot që publikon në faqen e tij në FB. Së fundmi ai ka hedhur një foto të rrallë të Ismail Qemalit dhe Isa Boletinit.
“Foto e rrallë, e gjeta në koleksionin e gazetës italiane Il Secolo të vitit 1913. Ekzistojnë pak fotografi të Ismail Qemalit në Londër, ku ai shkoi për të ndikuar tek Konferenca e Ambasdorëve, në kohën kur fuqitë e mëdha po caktonin kufijtë e shtetit të ri shqiptar.
Nga e majta: Isa Boletini, Ethem Vlora, Ismail Qemali, Mehmet Konica.
Nuk është foto me cilësi të mirë, por na jep një ide për këto figura karizmatike.
Ismail Qemali duket mjaft i gjallë, pas një bllokade 5-mujore që e kishte mbyllur në qytetin e Vlorës, sepse anijet greke nuk lejonin të dilej nga porti. Kryetari i qeverisë dhe delegacioni i tij dolën nga Vlora fshehurazi, me jahtin e një francezi, dukës Monpensier.
Isa Boletini nuk e hiqte kurrë kostumin popullor dhe thuhet se mbante edhe një kobure të fshehur kudo që shkonte.
Ethem beu, i biri i Ismail Qemalit, nuk i ndahej kurrë të atit dhe shërbente si sekretar i tij.
Mehmet Konica, diplomat profesionist, ishte njeriu i duhur për të lobuar te përfaqësuesit e fuqive të mëdha, mjeshtër i fjalës dhe hartues i përsosur i letrave dhe peticioneve që shpjegonin qartë dhe përmbledhtas problemin shqiptar.

Nuk dihet sa ndikoi fjala e tyre në Londër. Shteti shqiptar u krijua i copëtuar qysh në lindje,” shkruan Ikonomi.B expres
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Foto historike

http://www.FV.AL.com/attachment.php?attachmentid=145134&stc=1&d=1303740266Perurimi i rruges ,80 vjet me pare ne elbasan


 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Foto historikehttp://www.FV.AL.com/attachment.php?attachmentid=122545&stc=1&d=1255075153

 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Foto historikeAnalisti Afrim Krasniqi, në dritën e zhvillimeve të fundit, ku implikohen dy deputetë të Shkodrës, ka publikuar një foto me ligjvënësit e Shkodrës, mes tyre Luigj Gurakuqi, Mustafa Kruja, Ndre Mjeda, Rexhep Mitrovica, etj.

“Kur Shkodra përfaqësohej nga elita, kur deputetët zgjidheshin, nuk emëroheshin, kur vlerë nuk ishte forca, por mendja!” shkruan Krasniqi në Twitter.
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto historike

SHQIPERI,1914: Shqiptaret nga Malesia mobilizohen ne mbrotje te Shqiperise se Jugut ne lufte kunder shovenistve greke
/FMimages

 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Foto historikeDeputeti i Partisë Socialiste, Pandeli Majko, duke sjellë në kujtesë një foto të Parlamentit të parë shqiptar, në vitin 1921, fton kolegët e tij për reflektim.

Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, deputeti Majko bashkëngjitur fotos së parlamentarëve të atij viti, duke numëruar me radhë emrat e tyre, shkruan se ” fotoja mbetet një shembull se si duhet te jemi dhe çfarë nuk duhet të bëjmë”.

Deputeti i PS-së, vlerëson se të gjithë ata deputetë, edhe sot, “ndriçojnë inteligjencë dhe patriotizëm nga largësia e kohës nga vijnë, pavarësisht rezervave që lanë “xhepat” e historisë. Lufta për pushtet dhe pamundesitë e kohës që jetuan i përplasën me njëri-tjetrin duke i dhuruar vetes, vendit dhe kombit në periudhat e mëvonshme dhimbje e lëngata të pamerituara”

Postimi i plotë i deputetit Pandeli Majko:

Emrat sipas rreshtave:

1-Llambi Goxhomani, Bahri Omari, Ali Koprenca, Milto Tutulani
2-Luigj Gurakuqi, Atë Gjergj Fishta, Shefqet Vërlaci, Osman Haxhia, Ahmet Zogolli, Eshref Frashëri
3-Shefqet Daiu, Ali Këlcyra, Kolë Thaçi, Halit Rroji, Banush Hamdi Bega, Qemal Vrioni, Ahmet Hastopalli, Dom Ndre Mjeda, Maliq Bushati, Pandeli Cale, Anton Beça
4-Spiro Koleka, Shuk Gurakuqi, Masar Këlliçi, Rexhep Mitrovica, Spiro Papa, Agatokli Xhitoni, Leonidha Frashëri, Syrja Pojani, Stavri Vinjau, Patuk Saraçi, Taqi Buda, Ibrahim Xhindi
5-Leonidha Koja, Koço Tasi, Mustafa Kruja, Qazim Kokoshi, Loni Kristo, Bajram Fejziu, Mustafa Maksuti, Qemal Mullaj, Sejfi Vllamasi, Bektash Cakrani

Të gjithë këta deputetë, edhe sot, ndriçojnë inteligjence dhe patriotizem nga largësia e kohës nga vine, pavaresisht rezervave që lanë “xhepat” e historise. Lufta për pushtet dhe pamundësitë e kohës qe jetuan i përplasen me njeri tjetrin duke i dhuruar vetes, vendit dhe kombit në periudhat e mëvonëshme dhimbje e lëngata të pamerituara. Kjo foto mbetet nje shembull se si duhet të jemi dhe çfare nuk duhet të bëjmë

PARLAMENTI I PARE SHQIPTAR (Viti 1921)
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Foto historike

Boston SHBA 1912
Federata Pan - Shipetare
'' VATRA ''

Ne Boston kjo? Ec e gjeje ti !
Paska ec para Bostoni. Un di qe ne New York ka lagje Shqiptare me lokale Shqiptare me menu Shqip dhe me kanale televizive ne Shqip.
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto historike

Demostratë e shtatorit të vitit 1939-të në Tiranë e organizuar nga përkrahësit e P.F.SH. për lirimin dhe bashkimin e trojeve Etnike Shqiptare. Foto nga AQSH, e realizuar nga studio Luçe.

 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto historike

ROME, 1939: Ushtarët shqiptarë pas dorezimit te Kurores Mbretrore betohen për besnikëri ndaj Italisë Fashiste

 
Top