• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Foto historike

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
“Nuk më befasonte që serbët e urrenin islamin por u ngrina kur e pashë që ata e urrenin edhe kishën tjetër të Krishterë. Nuk e pritja që katolikët shqiptarë ishin më shumë të urryer nga sllavët se sa myslimanët

durham.jpg


(E. Durham, Londër 1920).
[Foto E.Durham ne veri te Shqiperise]
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
-Tek raca shqiptare, shikon djaln e hoxhes merr per nuse vajzen e priftit. Keto martesa behen shpeshe mes te krishterve shqiptare me muslimanet shqiptare.Tek shqiptaret e rendesishme eshte raca jo feja.

M. Leak
leak.jpg
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Kam ne pc te gjitha gravurat e E.Lear si dhe foto nga arkivat e Librarise Britanike.
Do i sjell ndonje dite.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Shkodra (Shkodër, Albania), c1850
İşkodra (Arnavutluk), 1850c


79944959_2539976472913968_5845989838964129792_o.jpg


Kumanovo-Paniska Road (Macedonia), 1903

79454426_2535066083405007_4577580722511937536_n.jpg


Durres, Albania, 1685

75339582_2514931778751771_5384645561792069632_o.jpg


Shkodra (Shkodër, Albania), 1890s

75653338_2508183292759953_2382752168244412416_o.jpg


Shkodra (Shkodër, Albania), 1900s

75567450_2497740450470904_7484127152053420032_o.jpg


Pirlepe (Prilep, Macedonia), 1910s

75241278_2490389607872655_1257751597488799744_o.jpg


Albanian Sailor, 1730s

73195516_2489580104620272_5881928905526345728_o.jpg


Berat, Albania, 1830

73322197_2489157267995889_3043774740637417472_o.jpg


Monastir (Bitola, Macedonia), c1910

72683683_2487024054875877_3082145862495764480_o.jpg


A Mosque in Tirana, Albania, 1910s

72821635_2486744064903876_1268054605556613120_o.jpg
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Laur meqe je online, a mos ke ndonje foto te Berat Gravure si ajo e durresit qe ka sjelle Loverboy? Ndonje skicim te qytetit para 1400-tes??Jo te kohes osmane
Hy e dal nga forumi edhe 300 here ne dite, me fal per vonesen.
Kam humb 7-8000 foto tek photobucket. Pasi e shiten e kthyen me pagese ..😕
Thene shkurt nuk ta garantoj. Do kontrolloj ne nje faqe historie qe kam ne fb.
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
“Aleksandri i Madh, pushtoji Azinë me 25.000 ushtarë shqiptar.”

|Joseph K. Greene| "Leavening the Levant" (1916)

FB_IMG_1577616114958.jpg
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Po.
Ne Durres perkujtohet si hero.
E ka bustin ngjitur me torren perballe hyrjes se vjeter te portit.
E di. Kemi edhe temë këtu në fv mbi këtë ngjarje.
Tomson mbështetej kryesisht nga forcat e ardhur nga Mirdita.
Durrësi dhe Tirana ishin të sunduara nga banditët e Haxhi Qamilit e Esat Toptanit.
Shqiptarët tu vra njëri tjetrin si derrat për hir të turkut.
Aty afër jemi edhe sot ndoshta :unsure:
 
Top