• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

FOTO: Bunkerët e Shqipërisë në National Geographic

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
FOTO: Bunkerët e Shqipërisë në National GeographicBunkerët e Shqipërisë kanë qenë në fokus të National Geographic në seksionin “Travel” të tij.

Dikur, thotë shkrimi këto objekte prej hekuri e betoni u ndërtuan nga frika e regjimit komunist se mund të sulmohej, por sot kanë tjetër qëllim.

“Sidoqoftë, shqiptarët të shkathët nga natyra, po i shndërrojnë dhe po i japin këtyre objekteve jetë të re si restorante, bare, kafene apo edhe muze”, shkruan Alex Crevar, autori i shkrimit.

Shembuj të tillë gjenden kudo në vend.

Në Shkodër është bërë një studio tatuazhesh, në Kavajë një dyqan hamburgeri, në brigjet e Golemit është krijuar një hotel me 20 dhoma.

Ndërsa në Tiranë, janë dy muze që janë krijuar në 2014 dhe kanë pritur mijëra vizitorë.

b.tiranaobserver
 

Zana1

Braveheart
Nuk paskam pare ndonjehere kaq te medhenj , vetem nga keto te vegjelit . Sh mire qe I kane futur ne pune .... ama i blejne nga shteti apo
Qysh i merr k'to ?
 
Top