• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Forma dhe madhesia e tokes

loyalx

Muslim
Forma e vërtetë e tokes nuk eshte e rrumbullaket. Ajo eshte e shtypur ne pole dhe kurrizore ne ekuator. Forma e tille e tokes eshte elipsoide. Ajo eshte elipsoide e valezuar dhe ne gjeografi quhet gjeoid(gjeo-tokë dhe eidos-pamje)


Kur eshte verejtur se toka ka formen e rrumbullakes, nuk ka qene veshtire te llogaritet madhesia e saj. Jane bërë matje dhe llogaritje te shumta. Siperfaqja e planetit tone eshte 510 milionë km2, prej siperfaqes me uje 360 milione km2 dhe me toke 150milion km2. Rrethi i ekuatorit eshte pak me i madh se 40.000 km, perkatsisht 40.000.000m. Rrezja ekuatorjale eshte 6378 km e ajo polare 6357km.


rruzull.net
toka-nga-hapesira.jpg
 
Redaktimi i fundit:

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
interesant artikulli:) se dija si ta pershkruaja token shqip....
bv alfo:)
 
Top