• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Fitues I konkurist njejavor - Nicktjeter

ZoteriaJuaj

Anëtar i Nderuar
1. Nevertiti
Rrinte ulur ne cepin e rruges pa pllaka.
syte e saj mbylleshin here pas here nga lodhja.
Duart i kishte te mpira ,damajt e gjakut te fryre ,dukeshin sikur i furrnizonin zemren me mjerimin e perditshem te lypjes.
Vesh mbante rroba te zeza gjithnje,ashtu sic mjerueshm flisnin ne heshtje syte e saj.

2. Nicktjeter
Bishtat e cigareve kishin marre formen e Piramindes se shkrete te Tiranes. Llumi i kafese i ngjante shume ngjyres se tij te syve. Qindarkat e fundit benin zhurme ne astarin e xhepit te grisur..diku aty fshehur. Pastaj degjoi zerin e se bijes nga cepi i ballkonit : baba sa shume qenke plakur.

3. Monique

Kafshate qe nuk kaperdihet asht vella mjerimi....

E te verteten migjeniane e shoh te skalitur ne fytyren e atij , luli te vocer te diteve tona. Cdo dite ia shoh duart e vogla teksa i drejton drejt kalimtareve - fal dy leke te fal zoti shnet!
A do vij ajo dite qe Lulit te vocerr ti falin dicka ata kalimtare indiferente, e plot nxitim e pa jete?!

4. SoulMind
Sot mjerisht,
I dhashe nje shuplake te ashper
Ne faqet me quka
birit tim te vocerr.
E lashe ne cep te odes.
Ftohtazi perball tij,
sikur asgje s'me dhimbte.
Por,
Zemra ime lotoi.
Lotoi dashuri Nene!

5. Bukwoski
I lodhur

I plakur

I etur

I uritur

I zhveshur

I flakur

Buzeplasur.

--------------------------

Te kerkojne

Te mashtrojne

Te luftojne

Te shkelmojne

Te shkaterrojne

Te roberojne

--------------------------

I mesuar

I protestuar

I droguar

I armiqsuar

I sulmuar

I mjeruar

I vajtuar

I harruar

6. ZoteriaJuaj
Dikur nuk kishte, por kishte gezim
Tani shtepia bosh, djemte ne mergim
Nena e vetmuar, lene ne mjerim

Si e lane me nuk e gjeten
Se vitet rendin, edhe te tretin
Mjerimi nuk pyet per askend ne bote
Te ze e te shtregon forte


Urime NickTjeter. :)
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Urime Nick!
Shume i bukur krijimi.
Me behet qejfi gjithashtu qe lexova rrjeshta nga antar te rinj ne vargje konkursesh ; Bukwoski dhe Zoteria!
 

Zana1

Braveheart
Mesazhet i hap per ate jave, no prb ... ok pas dates 1 , pastaj c'do kush mund ta marri persiper nga nje jave. Nese duan , sigurisht : )
 
Top