• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Femrat e zhurmshme janë më të shëndetshme

Arfenilla

Themelues i Forumit
Femrat e zhurmshme janë më të shëndetshme
Femrat e zhurmshme janë më të shëndetshme


Menaxhimi i emocioneve tona shpeshherë është gjë e komplikuar.
Ndonjëherë është e domosdoshme t’i minojmë ato, të qëndrojmë të heshtur dhe ta ruajmë qetësinë në momente stresuese, transmeton Telegrafi.

Kjo për shkak se nuk duam që ato të na i dëmtojnë lidhjet personale.
Por, në raste tjera, mënyra më e mirë për t’i ruajtur lidhjet është duke folur dhe duke e shprehur vetveten.
Pas së gjithash, duke i shpreh gjërat që i ndjejmë e mendojmë mund të na ndihmojnë t’i shohim gjërat nga një këndvështrim tjetër.
Këtë e ka mbështetur edhe një studim amerikan me qindra femra të martuara të cilat kishin qenë afër apo pas fazës së menopauzës.
Ato kishin raportuar se kur i vendosin nevojat e dikujt para të vetave duke heshtur për ta shmangur dëmtimin e lidhjes, pastaj kanë rritje të kolesterolit, depresionit, mbipeshës, etj.
Hulumtuesit e kishin matur shpeshtësinë kur këto femra kishin përjetuar zemërim apo “shpërthim të euforisë”.
Ata i kishin adresuar këto momente kur ato kishin qenë të afta t’i shprehin emocionet duke e rritur volumin e zërit apo duke deklaruar verbalist se çfarë i bën të ndihen të frustruara.

Pjesëmarrëset të cilat kishin shfaqur sjellje të tillë ishin regjistruar si persona me shëndet më të mirë sesa ato të cilat nuk zemërohen.
Ato gjithashtu kishin përjetuar përfitime psikologjike pas parandalimit të shtypjes së këtyre gjendjeve emocionale.
Fshehja e emocioneve ka pasoja fizike
Të mbani një fytyrë të gëzueshme dhe relaksuese nuk nënkupton se kjo gjendje emocionale është e vërtetë.
Mbajtja e emocioneve i rritë nivelet e stresit dhe kjo ndërlidhet me një zvogëlim të jetëgjatësisë te dy gjinitë.
Gjatë kësaj gjendje, shtypja e gjakut dhe niveli i glukozës rritet, prandaj rriten edhe shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.
 

Drejtori

S'keni pa gjo akoma.... :P
Kujtova se ne krevat, por qenka per kokecarje... lol
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Qeka para menopauzes studimi.:p
Por qendron qe duhe shprehemi ,s'ka arsye pse mos ta bejme.
E nese na vjen te bertasim ,le te bertasim ahajahahsh.
 

Tip

Antarë i Respektuar
dmth une qe jam e urte qenkam gjytyryme 😭😭😭

Ti ke autoritet dhe pa fol fare shpirt, ti vetem me i shikim te bo te ndihesh fajtor :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
A te bertas i çik se kam kohe qe s’kam bertit! :lol:
 

Tema te Ngjashme

Top