• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fëmijët e ngujuar, ja si do realizohen orët e mësimit me programin ‘Skype’

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Ne emer te prindit eshte por s'eshte akoma ne pension per ligjin italian. E duke konisderuar vitet qe kemi ne Itali, dyshoj se mund te marre pension shqiptar.
Nuk ka lidhje , mjaft te jete ne moshe pensioni , dhe te jete vete kryefamiljar
epo ndiqini nga afer keto gjera , jo nga Italia :)

ne eshte mbi 60 dhe 65 e perfitojne ,

Taksa eshte 0.05 % e vleres se shtepise, varet sa eshte vlera e shtepise suaj

PSH : nese shpia vlen 10.000 milion leke - taksa shkon 500 leke ne muaj
nuk eshte noi coc i madhe e ti :p
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Hmmm, te them te drejten jam pjese e asaj pjese qytetare qe taksat i paguaj vit per vit, per aq sa me takojne ne baze te se ardhurave.
Madje duke jetuar ne Itali, paguaj edhe Shqiperine, se edhe ajo do pjesen e vete edhe pse nuk jetoj atje.
Tani, lind pyetja: ç'lidhje kane taksat me femijet e ngujuar?
Pastaj merrem me 4.3.2.1.... Se si i hidhet erdhi ky mendimi yt.
loyalty ka te drejte moni ca taksash paguajm aman.. ctaks eshte per ty ajo e shtepise??!
kush eshte ai ajo qe jetojne jashta e nuk paguan taksat?!
por e the vete ne baze te te ardhurave.. e meqense he ne it i di shume mire se sa ju jepet atyre qe nuk punojne e qe kan femije .. nga shtwpia popullore deri ne pagesat e dritave gazit.. e mundesisht integrim per ne pune apo per ne jete..( te pakten ne cepin e it ku jetoj une keshtu funksionon)...pra nuk po flitet per ato qe kan mundesi e kan lek .. por per ato qe nuk kan.. e ne kete rast ai "hidherimi im" ishte pikerisht ne kete pike .. pra e nesermja e shqiperise.. te miturit te ngujuar.. te varferit te harruar.. te zonave te thella marre cdo shprese...
tani pytja jote clidhje kan?!
kush eshtw me e rendesishme per nje "familje "femija i ngujuar apo te ik tve "gjoba" antareve te tjere te familjes ( nenkupojm familje shtetin)
do thuash ti qe ato gjoba do sherbejne per ta derguar ne shkoll per veshmbathjen e "femijes" do pranoja 1000 taksa...
ke ven re sa te jan ber dritat meqense ke shtepi ne alb e paguan taksat?? sa i paguan ne it?? te duket e drejte??
nafta sa ben ne alb ne porcion me rrogat?
nje lt vaj lule dielli e di sa ben ne alb?? po ne it??
ja pra pse nuk me pelqejn taksat atje .. jo sepse duhet tjet shtet pa taksa por ju lutem sh pak objektivitet.. shumica nuk jan pasanike e pikerisht po flas per ate shtrese qe blen ne liste be 2018 ...
apo te organizohen nga indivite te vecante mbledhje ushqimesh e shteti cben?? numeron piket ne ben pjese ne ate nr pikesh...
tani te gjitha jan te lidhura 12345.. cdo gje eshte nje zingjir problemi eshte se jan unaza te se njejtit zingjir e mjer populli i gjore!!
 

Zana1

Braveheart
Mesim me skype ?! lool

Ne raste te tilla duhet derguar mesuesi / sja ne shtepi .

Raste te tilla nuk ofrohen vetem ne k’to raste, por edhe kur femija eshte semure apo per arsye te tjera qe nuk mund te frekuentojne shkollen.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Milano
Loy paska lek :D e i duhen marre :p
loyalty ka te drejte moni ca taksash paguajm aman.. ctaks eshte per ty ajo e shtepise??!
kush eshte ai ajo qe jetojne jashta e nuk paguan taksat?!
por e the vete ne baze te te ardhurave.. e meqense he ne it i di shume mire se sa ju jepet atyre qe nuk punojne e qe kan femije .. nga shtwpia popullore deri ne pagesat e dritave gazit.. e mundesisht integrim per ne pune apo per ne jete..( te pakten ne cepin e it ku jetoj une keshtu funksionon)...pra nuk po flitet per ato qe kan mundesi e kan lek .. por per ato qe nuk kan.. e ne kete rast ai "hidherimi im" ishte pikerisht ne kete pike .. pra e nesermja e shqiperise.. te miturit te ngujuar.. te varferit te harruar.. te zonave te thella marre cdo shprese...
tani pytja jote clidhje kan?!
kush eshtw me e rendesishme per nje "familje "femija i ngujuar apo te ik tve "gjoba" antareve te tjere te familjes ( nenkupojm familje shtetin)
do thuash ti qe ato gjoba do sherbejne per ta derguar ne shkoll per veshmbathjen e "femijes" do pranoja 1000 taksa...
ke ven re sa te jan ber dritat meqense ke shtepi ne alb e paguan taksat?? sa i paguan ne it?? te duket e drejte??
nafta sa ben ne alb ne porcion me rrogat?
nje lt vaj lule dielli e di sa ben ne alb?? po ne it??
ja pra pse nuk me pelqejn taksat atje .. jo sepse duhet tjet shtet pa taksa por ju lutem sh pak objektivitet.. shumica nuk jan pasanike e pikerisht po flas per ate shtrese qe blen ne liste be 2018 ...
apo te organizohen nga indivite te vecante mbledhje ushqimesh e shteti cben?? numeron piket ne ben pjese ne ate nr pikesh...
tani te gjitha jan te lidhura 12345.. cdo gje eshte nje zingjir problemi eshte se jan unaza te se njejtit zingjir e mjer populli i gjore!!
Keshtu eshte gjithandej mi zemer. S'eshte vetem ne Shqiperi, edhe Italia ka probleme te tilla. Nejse se nuk dua t'a thelloj ceshtjen. Kjo e femijeve te ngujuar eshte patjeter nje plage e madhe dhe duhet patur kujdes ndaj tyre.
 
Top