• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Facebook krijon Gjykatën e vet Kushtetuese

legjenda

Tetova

Nuk janë pak ata që mendojnë se Mark Zuckenberg ka krijuar një perandori, me krijesa si Facebook dhe Instagram. Por nga sovran absolut, me sa duket amerikani do të shndërrohet në kreun e një shteti me një kushtetutë të mirëfilltë.


Pas miratimit muajt e kaluar të një dokumenti ku identifikohen parimet e kompanisë dhe rregullat që secili duhet të respektojë pra një lloj “Kushtetute” të gjigantit të rrjeteve sociale, tashmë me iniciativën e krijuesit të tij Mark Zuckenberg, Facebook por edhe Instagram do të kenë një “Gjykatë Kushtetuese” të mirëfilltë dhe të plotfuqishme në disa vendimmarrje.


Flitet për 40 persona, 20 prej të cilëve janë tashmë të konfirmuar në detyrë. Bëhet fjalë për personalitete ndërkombëtare, nga vende të ndryshme dhe që flasin 28 gjuhë të botës.


Kemi çmime Nobel si aktivistja jemenite Tawakkol Karman, gazetarë fitues të çmimit Pulitzer si ish-drejtori i The Guardian, Alan Rusbridger, por edhe ish-kryeministra si ajo e Danimarkës, Helle Thorning-Schmidt.Mes këtyre emrave, më të njohurit, dhjetëra profesorë dhe juristë nga universitetet më prestigjioze në botë, si Columbia dhe Stanford.


Objektivi i Gjykatës, që zyrtarisht quhet “Oversight Board”, do të jetë ndërhyrja në çështjet më delikate që kanë të bëjnë me dy rrjetet sociale, Facebook dhe Instagram, duke filluar nga eliminimi i profileve ose faqeve të caktuara deri tek cilësimi i temave si urrejtja racore, respektimi i privatësisë, diskriminimi fetar etj.


Sipas zëvendës presidentit të Facebook, Nick Clegg, institucioni i ri që do të ketë edhe një buxhet rreth 130 milionë dollarë, ka pavarësi në këto vendime, të cilat do të jenë përfundimtare dhe të padiskutueshme nga pronësia.

 
Top