• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

L0v3rM4n

VIP
Vendndodhja
It
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

ti nuk din historin e vendit tend ! e mesove historin e Islamin pupupu suigeneris milet :D
Po ti spo hyn ne mendjen time? Hajde injoranc hajde!
Para se te me tregosh mua se c'fare nuk di une
Ben mire te kuptosh,qe ketu je ne nje forum "Shqiptar"
Jo fetar!jo antishqiptar!
Ti ketu hyn vetem per te provokuar antaret!
Ben mire te gjesh forumin qe te pershtatet
Fjalet e tua si fetar i kulluar qe je
As me bejn pershtypje!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Besimi ne nje Zot, nuk e paskan thene Profetet ebrej 2000 vjet para Krishit sipas tij. Ketu te le te kuptosh se mulliri i tij bluan vetem theker.
SEARCHING...:cow:

Pres akoma pergjigjet :D
 

Hartini

Well known member
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Vini re , vini re , tema flet per rritjen progresive te ateizmit ne bote . Rrije spektakolare kjo
siç flasin edhe shifrat . Edhe humani me budalla po kupton qe nuk ka as zot as allah dhe as as lesh e as presh ,
sorry se lesh e presh ka posi , prandaj ju hoxhallareve dhe prifterinjeve e kompani nuk ju ngelet gje tjeter
veçse te nderroni zanat sa nuk eshte vone .
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

SEARCHING...:cow:

Pres akoma pergjigjet :D
Nga qe fshijne postimet po ti ripostoj. Ne disa citime cek se Zoti nuk eshte Nje sipas Bibles. Te te plasin syte dhe lexo mire, dhe te mos ngjitesh si morr, dhe me vone e kthen pllaken. Tallu ne xhami me besimtaret tu, kjarte.

Sa te kruhet ty.....! Dhe nuk e di se nuk duhet te perdoret gjethi i fikut..

SANTO: «Nessuno è santo come il Signore»(1 Samuele 2:2). Vedi anche 1 Pietro 1:15-16.

PERFETTO: «Siate perfetti, come è perfetto il Padre vostro
celeste»(Matteo 5: 48). Vedi Salmo 18:30.

ONNIPOTENTE: «Io sono l’alfa e l’omega - dice il Signore Dio - colui che è, che era e che viene, l’Onnipotente»(Apocalisse 1:8). Vedi anche: Genesi 17:1; Isaia 40:26.


UNICO: «Ascolta, Israele: il Signore è il nostro Dio, il Signore è UNO solo» (Deuteronomio 6:4, CEI). Vedi pure: Marco 12:29-32; Giov. 17:3; Efesini 4:6.

AMORE: «Dio è amore»(1 Giovanni 4:8). Romani 5:8.


SAPIENZA: «Grande è il nostro Signore, e immenso è il suo potere; la sua intelligenza è infinita»(Salmo 147:5). Vedi anche: Romani 11:33.

CREATORE: «Cosى parla Dio, il Signore, che ha creato i cieli e li ha spiegati, che ha distesola terra con tutto quello che essa produce, che dà il respiro al popolo che c’è sopra e lo spirito a quelli che vi camminano»(Isaia 42:5). Isaia 40:26; Salmo 19:1.

PADRE: «V’è... un solo Dio e Padre di tutti»(Efesini 4:6). Vedi Matteo 7:11.

VERIT?: «Tu m’hai riscattato, o Signore, Dio di verità». (Salmo 31:5). Vedi anche: Salmo 89:14.

GIUSTIZIA: «Quanto alla Rocca [cioè Dio] l’opera sua è perfetta, poiché tutte le sue vie sono giustizia.
ب un Dio fedele e senza iniquità;egli è giusto e retto».(Deuteronomio 32:4 - Versione Riveduta).
Vedi anche: Salmo 145:17 e 119:137-138.

Kete po ta perkthej nga qe flet per Muse..
Zoti tregoj emrin personal Musese kur i tha: ...... lexo (Esodo 3:14-15).
Dio rivelٍ il suo nome personale a Mosè quando gli disse: «Dirai cosى ai figli d’Israele: “l’IO SONO mi ha mandato da voi... Tale è il mio nome in eterno; cosى sarٍ invocato di generazione in generazione”»
(Esodo 3:14-15).A chi cita Isaia 43:10, dove Dio Padre dice: «Prima di me nessun Dio fu formato, e dopo di me, non ve ne sarà nessuno» ,

Isaia 43:10 è che non è mai esistito né esisterà mai altro Dio all’infuori di Yahwèh, che è l’unico, vero, onnipotente ed eterno Dio.[Unik, i vertete, i Plotfuqishëm dhe i përjetshëm]Stesso discorso vale per Isaia 42:8.

«Io sono IL SIGNORE[Yahwèh] e non ce n’è alcun altro; fuori di me non c’è altro Dio!» [Dhe nuk ka asnje tjeter; perveç meje nuk ka Zot tjeter]
(Isaia 45:5-6).

«E conoscano che tu, il cui nome è IL SIGNORE [Yahwèh], tu solo sei l’Altissimo su tutta la terra»
(Salmo 83:18).

«Sappiamo che l’idolo non è nulla nel mondo, e che non c’è che un Dio solo... Per noi c’è un solo Dio, il Padre, dal quale sono tutte le cose»
(1 Corinti 8:4-6).

«V’è un solo Signore, una sola fede, un solo battesimo, un solo Dio e Padre di tutti»
(Efesini 4:5-6).

«...Dio invece è uno solo» [Zoti eshte nje vetem]
(Galati 3:20).

«Tu credi che c’è un solo Dio, e fai bene; anche i demoni lo credono e tremano»
(Giacomo 2:19).

«Al Dio unico... siano gloria, maestà forza e potere»
(Giuda 25).

«Al Re eterno, immortale, invisibile, all’unico Dio, siano onore e gloria nei secoli dei secoli. Amen»
(1 Timoteo 1:17). Shiko edhe Neemia 9:6; 1 Timoteo 2:5 e 6:15-16; Romani
3:30; Deuteronomio 4:39.


Si Zoti e zbulon veten para Profeteve. Lexo..!
(Daniele 7:9-10).1 (Apocalisse 4:3). (Ezechiele 1:26-28). Isaia 6:1-2; Salmo 104:1-2

(Isaia 48:12-13). (Giov. 4:24 - CEI). Ebrei 12:9. (Salmo 90:2 - Bibla, Edizioni Paoline). Edhe: Salmo 93:2; 1 Timoteo1:1 (Salmo 145:8-9,13-20)-
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

@Soulmind, do ta kapesh ti fillin e debatit? Te rri pas me deshire nqs do. Loverboy une e ndjek deri diku, deri aty ku ai ben gabime trashanike e elementare. Besimi ne nje Zot, nuk e paskan thene Profetet ebrej 2000 vjet para Krishit sipas tij. Ketu te le te kuptosh se mulliri i tij bluan vetem theker.
Te gjithe ju myslimanet e keti forumi rrine ne pritje se c'shkruan ai, i keni dhene delegen per tu perfaqsuar mendimet tuaja. Dhe i hani llokum postimet e tij me duket.

sa per dajlje nga tema besoj se nuk eshte ashtu, perderisa po flasim per religjon jemi ne teme.
Une fillin e kapa sh mire, por problemi eshte se ju i jeni larguar fillit. Sa per Loverboy-n, dhe ne muslimanet, e ke gabim, pasi ne kemi nje te mire, qe e njohim mire fene,dhe mvjen keq qe paske dal ne kete perfundim te gabuar :D... sa per dijeni une rralle e lexoj Loverboy-n, jo per gje po ai s'flet nga mendja, sjell shpesh argumente kuranore e shkencore dhe ato i kam lexuar me kohe e me vakt un :D...

Arsyeja pse thash se e bete lemsh, eshte pasi lexova komente te tua, se Muhamedi injorant, Kurani meret me kte e ate,jo miza jo gomari etj etj.... tani me gjith respektin ndaj teje apo tjerve,(ose me sakte ndaj literatures qe ti ke lexuar) por ska dal deri me sot nje burre i mencem, (i referohem studiuesve te mirefillte e me emer, shkencetarve, dijetarve etj) te ule poshte Kuranin apo Muhamedin, ashtu sic s'ka uluar as librat e tjer hyjnor apo profetet e tjere, dole ti, tna mesosh kush ishte Kurani e Muhamedi, dhe per me teper te quash 1 miljard e ca njerez injorantaaa?? se perderisa ke 1 miljard njerez ne bot qe ndjekin ate "injorant" qe thua ti i bie tjen dhe ato injoranta apo ajo?? gjthss, e lejme ket pjese se sdua te bej debat me ty e me asnje me ju mbush mendjen... Kur une them se thelbi eshte besimi apo mosbesimi. dmth ketu lind pyetja pse njeriu beson apo pse nuk beson? Sh dakort me ty qe e kan thene profetet e meparshem, madje besimi ne Zot lindi qe me njeriun e pare Adamin. Askush se mohon.
p.s. thua shpesh Muhamedi i mori nga librat e tjere fjalet e tij, dua vec te te sqaroj se fjalet ne librat e shenjte jane te gjitha nga Zoti kshuqe ska lidhje kishte shkollim apo jo Muhamedi a,s. askush spretendon se Kurani eshte veper e muhamedit, Ai eshte fjale eZOtit kshuqe mos u mundo te ulesh Profetin me ekt pike :D... madje vet fakti qe ka qene analfabet eshte nga mrekullite se si Kurani eshte shkruar ne ate menyre aq te larte... pra s'eshte veper nejrezore..)

Dhe une ketu me shume do flisja per nevojen qe ka njeriu per te besuar. Nuk eshte puna se feja thote kshu, ama cdo njeri pa perjastim smundet te qendroj perher mbi forcat e veta. Dmth eshte nje nevoje e brendshme e pashmangshme qe te besosh apo te mbeshtetesh diku. Vete Zoti e ka bere te tille, i dha trupin po i dha dhe shpirtin njeriut, dhe pikerisht ky i fundit(shpirti pra) eshte i manget nqs nuk beson diku, se ka dicka qe i sjell t'miren e tkeqen, qe e ndihmon, qe e ka krijuar,, etj. Mungesa e ketij besimi te drjete ka bere qe njerezit te krijojne 100 lloj besimesh, pse besimi te idhujt pse lindi? pikerisht si nevoj per te besuar diku, ne kete rast ne ate te gabuarin(sipas meje), e kshu kemi induizmin budizmin e sh sh besime tjera... Kete qe shkrova e pata me sh dhe si pergjigje ndaj Hartinit, mqs spata mundsi ti shkruaja, Ne apo kushdo tjetri Hartin nuk e shqeteson numri i ateisteve apo i besimtareve, dhe t'jesh ateist sdo te thote se nuk respektohesh, perkundrazi, respektin njeriu e fiton si rezultat i rolit te tij ne shoqeri e komunitet. Respekti fitohet ne baze te pozitivitetit qe ai krijon aty ku jeton e te njerezit perreth. Dhe te mos besosh en Zot jo domsdoshmerisht te ben ty person qe sbeson askund por vec tek vetja, pasi sic thash me lart vjen nje moment qe e ndjen te nevojshme te besosh diku, dhe cben ? ne vend qe tja atribosh Zotit adhurimin mbi krijimin ti shkon e ja atribuon dikujt tjeter apo dickaje, sendi, kafshe etj....
 
Last edited:
Top