• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Deri para shume kohesh kam qen teper e lekundur ne besimin ne Zot, aq sa nuk kam patur nje besim fiks ne nje Fe te caktuar, por per informacion kam lexuar nje pjese te Kuranit por dhe nje pjese te Bibles...gjithmone pa u futur ne besim ekstrem.
Me shume e quaja veten ateiste......

Por po ju them ne menyren me te sinqert........se egziston nje Zot, nuk mund ta them se cfare ndryshoji besimin tim....eshte dicka shume private ........por di te them se njoh rrugen, njoh lutjet qe Zoti kerkon!
E di qe do mendoni, se '' kjo ka rrjedhur'' ......por ajo cka them me siper eshte 100 e vertet.

Sa per pjesen e ateisteve, cdo kush eshte i lire te mendoj si te doje....jo me kot mendja eshte subjektive .
 

Marla

I never lose. I either win or learn.
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ckemi Lauri :)

Po te thoja qe ashtu e njef bota/popujt, ashtu e njofin akademiket ashtu e njef historia kaq. Jezusi erdhi ne toke si Profet i derguari i perendise, djali i tij.

Se cka duam te besojme ne si individe eshte tjeter gje une thjesht ju rreferova ketyre qe permenda me lart.
 

Marla

I never lose. I either win or learn.
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Deri para shume kohesh kam qen teper e lekundur ne besimin ne Zot, aq sa nuk kam patur nje besim fiks ne nje Fe te caktuar, por per informacion kam lexuar nje pjese te Kuranit por dhe nje pjese te Bibles...gjithmone pa u futur ne besim ekstrem.
Me shume e quaja veten ateiste......

Por po ju them ne menyren me te sinqert........se egziston nje Zot, nuk mund ta them se cfare ndryshoji besimin tim....eshte dicka shume private ........por di te them se njoh rrugen, njoh lutjet qe Zoti kerkon!
E di qe do mendoni, se '' kjo ka rrjedhur'' ......por ajo cka them me siper eshte 100 e vertet.

Sa per pjesen e ateisteve, cdo kush eshte i lire te mendoj si te doje....jo me kot mendja eshte subjektive .
Ateistet jane gjys hapi larg te besuarit ne zot sesa persona te nje feje tjeter, kshu thuhet :)
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Deri para shume kohesh kam qen teper e lekundur ne besimin ne Zot, aq sa nuk kam patur nje besim fiks ne nje Fe te caktuar, por per informacion kam lexuar nje pjese te Kuranit por dhe nje pjese te Bibles...gjithmone pa u futur ne besim ekstrem.
Me shume e quaja veten ateiste......

Por po ju them ne menyren me te sinqert........se egziston nje Zot, nuk mund ta them se cfare ndryshoji besimin tim....eshte dicka shume private ........por di te them se njoh rrugen, njoh lutjet qe Zoti kerkon!
E di qe do mendoni, se '' kjo ka rrjedhur'' ......por ajo cka them me siper eshte 100 e vertet.

Sa per pjesen e ateisteve, cdo kush eshte i lire te mendoj si te doje....jo me kot mendja eshte subjektive .
O Ida , nuk mendon askush qe paske rrjedhur ngaqe beson ne zot , as nuk ke pse mendon ashtu fare .

Pjesa me e madhe e njerzve ne bote besojn ne nje fe , ne nje ekzistence te mbinatyrshme dhe keta nuk jan aspak te rrjedhur .

Une perso jam ateist , por respektoj çdo besimtar qe me respekton edhe ai mua si ateist , prandaj ti per mua je e nderuar ,
biles flm per sinqeritetin .

Ate qe une nuk pelqej eshte ekstremizmi , mosrespekti dhe imponimi .pAST
Nuk eshte normal nje tip psh qe gjithçka e lidh me fen , ne çdo muhabet tregon fen e tij , ne çdo gjest , ne çdo pamje .
Keta tipa jan te afte te bejn gjithçka ne emer te fese tyre , te zotit te tyre dhe behen nje rrezik per shoqerin .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ateisti nuk din c'eshte ekstremizmi fetar kur s'ka njohuri rreth besimeve fetare, pederisa ka problem me vet besimin/bindjen e vet, akoma eshte ne qorrsokak, duke kerkuar t'shohe drite me sy. T'i thuash nje ateisti se je gabim=ekstremizem. Ti argumentosh atij me argumente besimin tend=ekstremizem (gjithnje sipas logjikes se ateistit lool).

Keta tipa jan te afte te bejn gjithçka ne emer te fese tyre
Ne emer te ateizmit u vrane miliona njerez dhe u shkaterruan shume kulte fetare. Haj medet, po kujt t'i flasim :plazh:

Ateizmi= kanceri i shoqerise se shendoshe njerezore.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ateisti nuk din c'eshte ekstremizmi fetar kur s'ka njohuri rreth besimeve fetare, pederisa ka problem me vet besimin/bindjen e vet, akoma eshte ne qorrsokak, duke kerkuar t'shohe drite me sy. T'i thuash nje ateisti se je gabim=ekstremizem. Ti argumentosh atij me argumente besimin tend=ekstremizem (gjithnje sipas logjikes se ateistit lool).Ne emer te ateizmit u vrane miliona njerez dhe u shkaterruan shume kulte fetare. Haj medet, po kujt t'i flasim :plazh:

Ateizmi= kanceri i shoqerise se shendoshe njerezore.

Ti je shembull tipik i tolerances islamike
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Asnjher nuk kam qen e lekundur ne besimin tim...... meq kam pas bazen reale ,, nuk me ke lan hapsir te kem dyshim..keshtuqe lum ai~ajo qe nuk jetojn ne dyshime ,,sepse ai individ kurr nuk do jet vetvetja
 

dangerous

Anëtar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Te mbash ekuilibrin ,do thot per mua se dhe do jesh e/i lekundur,por me ndihmen e shkopit ekujlibrus e ndihmes per bazat themelore te mendimit tend.Keshtu mund ta kalofsh telin pa u rrezua...Pra " ja kalove me sukses nji provimi,ke me teper besim ne vetvete."
 

Kila

VIP
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Deri para shume kohesh kam qen teper e lekundur ne besimin ne Zot, aq sa nuk kam patur nje besim fiks ne nje Fe te caktuar, por per informacion kam lexuar nje pjese te Kuranit por dhe nje pjese te Bibles...gjithmone pa u futur ne besim ekstrem.
Me shume e quaja veten ateiste......

Por po ju them ne menyren me te sinqert........se egziston nje Zot, nuk mund ta them se cfare ndryshoji besimin tim....eshte dicka shume private ........por di te them se njoh rrugen, njoh lutjet qe Zoti kerkon!
E di qe do mendoni, se '' kjo ka rrjedhur'' ......por ajo cka them me siper eshte 100 e vertet.

Sa per pjesen e ateisteve, cdo kush eshte i lire te mendoj si te doje....jo me kot mendja eshte subjektive .
Idushe mke dhe mua shoqe ..
dhe un besoj se ka nje zot .. ne fakt nuk e di por shpresoj te jete ,thjeshte perfaktin se sdo te me duket vetja sikur flas kot kur bej ndonje lutje e them .. o zot me ndihmo per x gje ...zoti per mua esht pakashum si nje ditar qe i shpreh deshira por se kam provuar nese ky ditari mi ploteson ..
nuk me intereson se kujt feje i perket zoti nuk pajtohem me shume gjera te fete ,ma mbushin mendjen me shume faktet e shkences , te parimet njerezore dhe te qenit human ....
dhe te mos perseris dhe ato qe tha Nevertiti ..
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Idushe mke dhe mua shoqe ..
dhe un besoj se ka nje zot .. ne fakt nuk e di por shpresoj te jete ,thjeshte perfaktin se sdo te me duket vetja sikur flas kot kur bej ndonje lutje e them .. o zot me ndihmo per x gje ...zoti per mua esht pakashum si nje ditar qe i shpreh deshira por se kam provuar nese ky ditari mi ploteson ..
nuk me intereson se kujt feje i perket zoti nuk pajtohem me shume gjera te fete ,ma mbushin mendjen me shume faktet e shkences , te parimet njerezore dhe te qenit human ....
dhe te mos perseris dhe ato qe tha Nevertiti ..
Po ti shikon dhuntit e tua Kila ,apo te mirat se i ke ne familje ,si prindrit , vllezrit, motra , nipat, mbesat, qe jan te gjith pa asnje te meta ase mendore ase fizike, nuk te duket ty se kjo eshte nje mrekullit e vet krijusit ?nje lutje e jote,,, mbase nje her kur i ke ber qoft edhe kur kan pas ni grip?nuk e shikon ket pergjigjje ti akoma?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ckemi Lauri :)

Po te thoja qe ashtu e njef bota/popujt, ashtu e njofin akademiket ashtu e njef historia kaq. Jezusi erdhi ne toke si Profet i derguari i perendise, djali i tij.

Se cka duam te besojme ne si individe eshte tjeter gje une thjesht ju rreferova ketyre qe permenda me lart.
Te pershendes edhe une ty.
Kush jane keta akademik, kush e ka nxjerre kete histori qe Jezusi ishte Profet, Islami?
Nuk mund te krijosh bindjet tua se c'thote, e c'mendon bota. Por duhet te thellohesh ti vete nqs do te keshe nje ide mbi dicka. Per te krishteret Jezusi ishte dhe eshte Zot. Se c'medojne te tjeret eshte pune per ata, kendveshtrimi i tyre i kundert nuk hyn dot ne bindjen e te krishterit, per ndryshe, ku i ka bazat besimi ne te cilin bazohet besimtari.
Riferimet tua jane islamike, keqdashse per fene e tjetrit, pasi bije ne konflikt bindjesh mbi besimin e tyre. Ne fene islame nuk ka sgje te re pervec se nje rishikim & modifikim i Dhjatres se Vjeter, e te Re. Me modifikime edhe te emrave te Profeteve ebrajke ne arberisht. Asnje Profet nuk doli jasht ebrejve. Muhameti ishte nje arb, Profet fals, qe nuk dha asnje prove Profetike, pasi as ne Kuran nuk ka asnje deshmi hyjnore, pervecse udhezimeve nga shkrimet ebrajke te shkruara me shekuj me pare. Sa qe arabet i thonin Muhametit kur recitonte vjerrshat kuranore: Rri ore Muhamet, se i kemi degjuar gjithmone ato qe ti rreciton. Arabet prefonin poemat humoristike qe vinin nga poet Sirian. Derisa Muhameti me vone e ndaloj hyrjen e tyre ne Arabi.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

. Sa qe arabet i thonin Muhametit kur recitonte vjerrshat kuranore:
Dhe per cudi, ato "vjersha kuranore" sot po e mahnisin boten dhe shkencen, dhe qe 14 shekuj, akoma askush nuk arriti ta sfidoi :plazh: Shume interesant, teper dicka !
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Njerzit vdesin, te rinjte vdesin..... ateiste e besimtare.....Keto debate sesi me duken..boh :ski::stelle::shiu:
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Njerzit vdesin, te rinjte vdesin..... ateiste e besimtare.....Keto debate sesi me duken..boh :ski::stelle::shiu:
Uaaaaa pse bosh mi , une them nje fjale dhe hudhen dhjet pernjehere per ta kundershtuar .

Ne fakt mua me ngjan shume zbavitse ky debati , se me duken ekstremistet si ato turmat e peshqeve qe te klonuar
tek nemo qe veprojn te gjithe me nje komand .
 
Last edited:

Marla

I never lose. I either win or learn.
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Te pershendes edhe une ty.
Kush jane keta akademik, kush e ka nxjerre kete histori qe Jezusi ishte Profet, Islami?
Nuk mund te krijosh bindjet tua se c'thote, e c'mendon bota. Por duhet te thellohesh ti vete nqs do te keshe nje ide mbi dicka. Per te krishteret Jezusi ishte dhe eshte Zot. Se c'medojne te tjeret eshte pune per ata, kendveshtrimi i tyre i kundert nuk hyn dot ne bindjen e te krishterit, per ndryshe, ku i ka bazat besimi ne te cilin bazohet besimtari.
Riferimet tua jane islamike, keqdashse per fene e tjetrit, pasi bije ne konflikt bindjesh mbi besimin e tyre. Ne fene islame nuk ka sgje te re pervec se nje rishikim & modifikim i Dhjatres se Vjeter, e te Re. Me modifikime edhe te emrave te Profeteve ebrajke ne arberisht. Asnje Profet nuk doli jasht ebrejve.
Referimet e mija jane 100% kristiane te sjella nga bibla. Tani keta qe i shkrujten dhe i percollen brez mbas brezi sdo jene budallenj sic thua ti.

Ai ishte Jezusi/Isai/Krishti/Mesia nga Nazareti i veteshpallur i derguari i perendise i biri i atit, zdrukthtar me profesion. Ai ishte MESIA.. ne gjuhen hebraishte i mirosuri i perzgjedhuri dhe fuqiploti ne toke.
 

LoSsT

VIP
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Njerzit vdesin, te rinjte vdesin..... ateiste e besimtare.....Keto debate sesi me duken..boh :ski::stelle::shiu:
Uaaaaa pse bosh mi , une them nje fjale dhe hudhen dhjet pernjehere per ta kundershtuar .
Nuk thote bosh more hartini po thote boh, ti dhe e ke edituar postimin, beje si duhet, e mos bej uaa se nuk u ka hije burrave te bejne si grate, he te keqen mos ma keq interpreto belle`n se e kam merak.
Ja nje statistike e nxjerre ne 2007 ne rang global per sa i perket individeve qe besojne, anasjelltas, etj...
Vazhdo programin tani.


 
Last edited:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Nuk thote bosh more hartini po thote boh, ti dhe e ke edituar postimin, beje si duhet, e mos bej uaa se nuk u ka hije burrave te bejne si grate, he te keqen mos ma keq interpreto belle`n se e kam merak.
Ja nje statistike e nxjerre ne 2007 ne rang global per sa i perket individeve qe besojne, anasjelltas, etj...
Vazhdo programin tani.


Mesa kuptoj une , kjo nuk eshte globale por per ShBA o losst por ska gje se njerz jemi dhe do bejme gabime .
Pastaj une e di qe besimtaret jan me shume se ateistet edhe sot ne 2013 .
 
Last edited:

Kila

VIP
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Po ti shikon dhuntit e tua Kila ,apo te mirat se i ke ne familje ,si prindrit , vllezrit, motra , nipat, mbesat, qe jan te gjith pa asnje te meta ase mendore ase fizike, nuk te duket ty se kjo eshte nje mrekullit e vet krijusit ?nje lutje e jote,,, mbase nje her kur i ke ber qoft edhe kur kan pas ni grip?nuk e shikon ket pergjigjje ti akoma?
Kete e shpjegon shum mire shkenca Arfe pse ata skan probleme mendore dhe pse skane probleme fizike ... nese ata jane te semure nuk sherohen kot por sepse marin medikamentet e duhura .... dhe lutja me e madhe te i bej zotit cdo dite esht te me sheroje mbesen dhe kjo besoj do behet per shkak te zhvillimit te shkences se mjeksise nese nje dit ose per disa dite e muaj mbesa do sherohej pa patur nevoje per nderhyrjen ateher do e besoj se esht dhurat nga zoti ... por dhe nese ka nje krijues un nuk dua ta perziej me fete dua ta dua dhe ta respektoj ashtu sic ndjej dhe di une ..!
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Nuk thote bosh more hartini po thote boh, ti dhe e ke edituar postimin, beje si duhet, e mos bej uaa se nuk u ka hije burrave te bejne si grate, he te keqen mos ma keq interpreto belle`n se e kam merak.
Ja nje statistike e nxjerre ne 2007 ne rang global per sa i perket individeve qe besojne, anasjelltas, etj...
Vazhdo programin tani.Po kjo tjetra ç'eshte mo Lost ! I bere lemsh fare . Kjo duhet te jete per Britanin e madhe mo .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

untitled.jpg

Po juve perse nuk po ua rrisin rrogat lool
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

une e kam thene shpesh, ska ateist 100% nket bote, hajd se njeher ne jete e keni thene fjalen ZOt po he :p ... madje se kuptoj pse hartini e ka sjell ket teme, sikur sme dukesh si ateist ti mua Hartin :D...

PErtej shakase, dhe pertej statistikave se numra jane, sduhet te krijojme konflikte sa i perket besimit, madje ne keto tema duhet te kete fryme ftuese, deshire per te tfuar tjetrin ne ate qe ti e mendon se eshte e drejte dhe deshire per ta shpetuar ate. Akoma se kam kuptuar manine dhe frymen qe ekziston ne kete forum, per ta cuar tjetrin te llogjika jote duke perdor te gjitha menyrat. KEmi besimtare qe besojne se ka nje Krijues, ka nje ZOt dhe jane te bindur ne ate, por ka dhe te tjere qe presin vertetime shkencore, qe thone nuk ka ZOt, por thone se ka nje fuqi te mbinatyrshme (pasi dhe shkencetaret kur i futen nje studimi arrijne deri ne nje pike ku thone: kjo lidhet me nje fuqi supernjerezore) , se rastesine as nje femi se merr si pergjigje serioze mbi ket krijim madheshtor qe na rrethon.
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Kush jane keta akademik, kush e ka nxjerre kete histori qe Jezusi ishte Profet, Islami?
Nuk mund te krijosh bindjet tua se c'thote, e c'mendon bota. Por duhet te thellohesh ti vete nqs do te keshe nje ide mbi dicka. Per te krishteret Jezusi ishte dhe eshte Zot. Se c'medojne te tjeret eshte pune per ata, kendveshtrimi i tyre i kundert nuk hyn dot ne bindjen e te krishterit, per ndryshe, ku i ka bazat besimi ne te cilin bazohet besimtari.
Laur, po cka eshte atehere Jezusi sipas teje? Ku eshte deshmia qe eshte Zot?

Jezusi sipas Testamentit te Ri eshte nje "messiah", i cili eshte derguar nga Perendia per shpetimin e njerezve dhe te krishteret besojne se eshte biri i Zotit e jo vete Zoti...

- Mesia (nga hebr. משיח, mashiah - i vajisuri, i mirosuri) është një emërtim hebraik në Tanak dhe Bibël me të cilin tregohet njeriu fuqiplotë e i përzgjedhur nga JHVH (Perendia) të cilit i ngarkohet detyra e posaçme për popullin e tij, Izraelin. Ky emër dhe detyrë i ngarkohej më së shumti mbretit, më vonë edhe kohenit (priftit të lartë) dhe një profeti të vërtetë të frymëzuar nga Perëndia.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

une e kam thene shpesh, ska ateist 100% nket bote, hajd se njeher ne jete e keni thene fjalen ZOt po he :p ... madje se kuptoj pse hartini e ka sjell ket teme, sikur sme dukesh si ateist ti mua Hartin :D...

PErtej shakase, dhe pertej statistikave se numra jane, sduhet te krijojme konflikte sa i perket besimit, madje ne keto tema duhet te kete fryme ftuese, deshire per te tfuar tjetrin ne ate qe ti e mendon se eshte e drejte dhe deshire per ta shpetuar ate. Akoma se kam kuptuar manine dhe frymen qe ekziston ne kete forum, per ta cuar tjetrin te llogjika jote duke perdor te gjitha menyrat. KEmi besimtare qe besojne se ka nje Krijues, ka nje ZOt dhe jane te bindur ne ate, por ka dhe te tjere qe presin vertetime shkencore, qe thone nuk ka ZOt, por thone se ka nje fuqi te mbinatyrshme (pasi dhe shkencetaret kur i futen nje studimi arrijne deri ne nje pike ku thone: kjo lidhet me nje fuqi supernjerezore) , se rastesine as nje femi se merr si pergjigje serioze mbi ket krijim madheshtor qe na rrethon.

Ka lezet te lexosh mendimin e nje besimtarje normale . Faleminderit per pjesmarrjen ne debat e nderuar Soul !
Te jesh e bindur qe prania jote na nderon dhe rrit cilsin e diskutimit .
Padyshim qe çdo qenje njerzore normale shtron pytetje dhe hedh medyshje . Po ashtu edhe ata qe besojne ne
zot mundet qe ne nje moment te çaktuar te hezitojne , te mendojne ndoshta vertet diçka ka , por
por ashtu dhe besimtaret them se e shtojn pyetjen ne drejtim te kundert .
Ato ishin thjesht statistika dhe i solla ketu me nje moral , me nje mesazh te qarte , qe jemi edhe ne ketu dhe
duhet edhe ne te respektohemi .
Kur hapet nje tem ku thuhet se nje plak ne fund te jetes se tij u be musliman apo besimtar i nje feje tjeter ,
ateher kur ateishmi dyfishohet ne shtat vite ne shume vende te zvilluara te botes , nuk perbeka lajm dhe statistik qe
ja vlen te hidhet nje sy , te merret ne konsiderat !!!!!
Une nuk bera aspak propagande , jo leren zotin dhe kthehuni ne ateist , thjesht solla ca statistika .
Nqs keto ju shqetsojne , atehere ai e shte problem i juaj .
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Dhe per cudi, ato "vjersha kuranore" sot po e mahnisin boten dhe shkencen, dhe qe 14 shekuj, akoma askush nuk arriti ta sfidoi :plazh: Shume interesant, teper dicka !
Homo neanderthalensis mbijetoj ne toke per mbi 300'000 vjet, injorant e budalla nga fillimi deri ne zhdukjen e tij. Ju qe jeni me keq se ata, kush e di edhe sa do jetoni..!

Kurani i shejte i zbritur nga Qielli merret me milingonat a tokes, e mijte e arave,me gjela e pula, me gomar, me qen dhe njerez si ju.

Kjo eshte shkenca kuranore.

“Kur ta ndëgjoni gjelin duke kënduar, luteni All-llahun që t`ju jap nga të mirat e Tij, sepse ai (gjeli) e ka parë melekun,
ndërsa kur ta dëgjoni palljen e gomarit, kërkoni mbrojtjen e All-llahut prej shejtanit, sepse ai e ka parë shejtanin”.


Ndërsa “Kur t`i dëgjoni të lehurat e qenëve dhe palljet e gomarëve në mbrëmje, kërkoni mbrojtjen e All-llahut prej tyre, sepse ata shohin atë që ju nuk e shihni”.

Ne Kuran, gjithashtu ju meson rendesine e urines se kameleve te perzier me qumesht. Per faktin qe e ka thene Muhameti kete, nje liter urine kameli sot shkon deri ne 20 euro, nqs kameli eshte virgjer, 5 euro /liter urina e kamelit jo virgjer lol

Nje nate gruaja e Muhametit kishte etje te madhe, dhe kishte pire urinen e Muhametit qe linte ne nje ene prej druri nen krevat. Pas zgjimit ne mengjes Muhameti e mori vesh kete dhe i tha: Ti nuk do keshe kurr probleme me stomakun...!

Kjo eshte shkenca ne islam.

Harruan arabet qe ishin te krishteret ata qe krijuan shkrim arab..;) Beduin shkretetire!!!!!


 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Beduin shkretetire!!!!!
Dhe per cudi, bota po studion akoma fene e ketyre "te shkretetires", perderisa qente lehin, karvani ecen !

T'pershendes me kete video ku shkencetaret vlerojne dhe pranojne librin e ketyre "beduineve": :Dp.s. T'kam thene, te ze MAT kur te dua :plazh:
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Faktikisht me e bukura e ktyre te gjithave do ishte sikur te zhdukeshin kte 300-400 fet qe jan anemban botes dhe te mos ekzistonin me, Por mendja e njeriut esht aq e semur sa vazhdon dhe e ushqen akoma nje lloj feje qe si jep asnje prespektiv per jeten....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

@ Lovreboy, O medet per ty, ashtu i mjere do vdesesh. Ashtu si vete Muhameti, Profeti i allahut injorant i pa shkolle, pa shkrim e lexim i mesoj botes dijen. Te besosh gjera te tilla njerzit duhet te jene me injorant se ju.

Koloseo ne Rome, nuk eshte bere nga njerez beduin te Arabise Saudite, por nje profesionist te arkitetures dhe ingjenjerise moderne te kohes se shek. I pas Krishtit. Dhe pa lexuar Kuranin tend lol
Kapaciteti 70'000 shikues,(nje seksion edhe per femrat..:) i ndertuar vetem ne 6-7 vjet, i mbuluar per t'i ofruar fresk spektatorve, me dhjetra ashenzor nga nje kat ne tjetrin.
Mberi i Arabise Saudite ne fillim te shek- 19(2000 vjet me vone) pallati i tij ishte akoma me tulla te pjekura ne diell..:)

Apo do te shkoj pak me tutje ne kohe, te kaloje ne Egjypt...(po e ruaj per me pas, per replike..:p) 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Homo neanderthalensis mbijetoj ne toke per mbi 300'000 vjet, injorant e budalla nga fillimi deri ne zhdukjen e tij. Ju qe jeni me keq se ata, kush e di edhe sa do jetoni..!

Kurani i shejte i zbritur nga Qielli merret me milingonat a tokes, e mijte e arave,me gjela e pula, me gomar, me qen dhe njerez si ju.

Kjo eshte shkenca kuranore.

“Kur ta ndëgjoni gjelin duke kënduar, luteni All-llahun që t`ju jap nga të mirat e Tij, sepse ai (gjeli) e ka parë melekun,
ndërsa kur ta dëgjoni palljen e gomarit, kërkoni mbrojtjen e All-llahut prej shejtanit, sepse ai e ka parë shejtanin”.


Ndërsa “Kur t`i dëgjoni të lehurat e qenëve dhe palljet e gomarëve në mbrëmje, kërkoni mbrojtjen e All-llahut prej tyre, sepse ata shohin atë që ju nuk e shihni”.

Ne Kuran, gjithashtu ju meson rendesine e urines se kameleve te perzier me qumesht. Per faktin qe e ka thene Muhameti kete, nje liter urine kameli sot shkon deri ne 20 euro, nqs kameli eshte virgjer, 5 euro /liter urina e kamelit jo virgjer lol

Nje nate gruaja e Muhametit kishte etje te madhe, dhe kishte pire urinen e Muhametit qe linte ne nje ene prej druri nen krevat. Pas zgjimit ne mengjes Muhameti e mori vesh kete dhe i tha: Ti nuk do keshe kurr probleme me stomakun...!

Kjo eshte shkenca ne islam.

Harruan arabet qe ishin te krishteret ata qe krijuan shkrim arab..;) Beduin shkretetire!!!!!


Shkencëtarët e perëndimit u takuan, për të zbuluar një “gabim” në Kur’an !!!

“Deri atëherë kur arritën mbi luginën e milingonave, një milingonë tha: “O ju milingona, hyni në vendet tuaja që të mos u copëtojë Sulejmani dhe ushtria e tij duke mos ju vërejtur.” (En – Neml, 18)

Gabimi sic pretendonin ata ishte te fjala {لا يحطمنكم} “La jahtimen-nekum” (mos u copëtojë)

Thanë se gjëja e cila copëtohet (thyhet) është çelik i ngurtë, e këto janë krijesa të gjalla nga mishi i butë.

Dhe pse nuk ka thënë: {لا يفعصنكم} “La jaf`asannekum” (mos ju shkelë).

Pas kësaj, dy vjet më vonë të njëjtët shkencëtarë zbuluan se dy të tretat e trupit të milingonës është i përbërë nga material çeliki.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ado ty te duket vetja me i menqur. Por nuk e arrine dot Loverboy..:p
Si doli dhe u shumzua dituria ne mes te injoranteve qe nuk dinin as shkrim dhe as lexim. Vete Muhameti ju drejtohej ebrejve dhe te krishterve: "ju, njerzit e librave"..;)

Milingonat e bubrrecat ne Kuran, Muhameti i mori nga Mbreti Salomone i cili jetoj ne rreth 1000 vjet para Krishtit..! Kurani e njeh kete dhe i riferohet mbretit Salomone. Apo si gjithmone ju beheni hajduta duke ja dhene meritat Muhametit ne Kuran.

Nuk shpiket asgje o mysliman, pervec se po lexoni Biblen e Vjeter ebrajke lol
 
Top