Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Hartini

Antarë i Respektuar
Ne baze te nje studimi te publikuar para nje vite ne sitin e BBC mund te themi se ateizmi ka nje rritje
shume te madhe nje shume shtete te botes gjate shtate viteve midis 2005 e 2012 .

Rritja eshte shume sinjifikative ne disa shtete , por ne disa te tjera ka nje ulej te lehte.

Japonia nga 23 % ka kaluar ne 31 % e popullsis se pergjithshme te vendit
çekia nga 20 ne 30
Franca nga 14 ne 29
Gjermania nga 10 ne 15
Hollanda nga 7 ne 14

Kjo rritje e shpejt tregon qe njerzimi po le menjan doktrinat e ndryshme fetare per tu perqendryar tek kryesorja ,
Zhvillimi dhe ecja perpara e humanizmit drejt te panjohures , hapja e syve dhe e mendjeve njerzore per te gjetur
psen e gjerave dhe jo mbylljen e mendjeve me libra gjoja te shenjta te qindra mijra viteve me pare ( aludoj ketu kuranin dhe biblen por edhe shume te tjera )
Te dhenat e mesiperme jan marre nga faqja ne frengjisht e wikipedis . Aty mund te gjeni edhe me shume informacion .

Vetem paragrafi i fundit eshte i formuluar nga Hartini , te tjerat jane perkthim nga frengjishtja .
 

LoSsT

VIP
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Kam degjuar se brenda 2015 bota do kthehet ne mbi 90% ne ateist, Lol
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

shum nga te krishtert jan ba "ateista" per shkak te krimeve te priftave skandaleve te tyre , pastaj nga kriza boterore , jan ba "ateista" mos me pagu kishen :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Harrove Arabibe Saudite Hartin. Eshte ne nje rritje me te shpejte se ne Europe..;)
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

po po e verte kjo qe thua Ado , biles njoh nja dy qe ju iku truri fare dhe u kthyen nga katolik ne musliman . Kriz hesapi , kohe te veshtira .
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Harrove Arabibe Saudite Hartin. Eshte ne nje rritje me te shpejte se ne Europe..;)

Arabia Saudite ishte tek 5 % ateiste , shume posht akoma . Jan pak prapa ne kete drejtim , por dihet qe pas 300 vjetesh kapin nivelet e Evopes ,
se kaq e kan hendekun .
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Duke ju referuar te njejtit studim del se shtetet me me shume ateist jane .

Kina me 47% te popullsis , Japonia 31 % , çekia 30 % ,Franca 29 % , Gjermania dhe Koreja e Jugut me nga 15 % ,
Hollanda 14 % , Irlande , Islande , Austri dhe Australi me nga 10 % secila ,Kanada , Zvicerr , Hong Kong e Spanja me nga 9 % ,
Itali , Suedi , Belgjike me 8 % ,Rusi , Argjentin 7 % , Finland dhe Sudani i Jugut me 6 % , Shba Poloni me 5 % etj .

Si rajone Lindja e Larget ka me shume persona te deklaruar ateit , 57 % , pastaj Amerika e jugut dhe Evropa prendoimore
me perkatesisht 33 e 32 % , Azia e veriut dhe Lindja e Afert me 30 % , evropa Lindore 21 % , bota arabe me 18 % ,
A1merika Latine 13 % , Azia veriore 11 % e ne fund Afrika me 7 % .

Studimi nxorri dhe ca konkluzjoine interesante . Vendet e varfera kan dukshem nje perqindje me te larte popullsie
qe besojne ne nje fe , por edhe brenda nje shteti , popullsia e varfer edhe shume here me e predispozushme te jete fetare
sesa popullsia e pasuar , biles kjo tendence eshte e dukshme .

Po ashtu edhe niveli i shkollimit ndikon shume .
Popullsia qe nuk kan arsim te mesem kan nje tregues me te larte te te besuarit ne fe , rreth 68 % , perkundrejt 61 % te atyre
te atyre me arsim te mesem dhe 52 % ata me arsim te larte .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ku mbeti Shqiperia qe thonin ka ateista shume lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Njeriu ka nevoj te rizgjohet,te mos jete preh llogjike e perrallave biblike dhe kuranore,mjafton ti ndjekesh ashtu si rite gezimi dhe urimi kush ka qef9ate sensin e miresis),,po kurresesi te mbeshtesesh ekzistencen e llogjikes se jetes njerzore mbi te tilla postulata fetare.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

perrallave

Varet ke quan njeriu perralle. Nganjehere edhe te verteten e quan perralle, iluzion etj, ngase frikesohet nga ajo, apo deshiron te ece rruges me sy mbyllur, apo s'ka logjike te shendoshe, ndaj edhe e fut t'verteten ne kategorine e perrallave.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ne fakt Loverdjali,se ke keq,sepse s"mund te quajsh perralla,sektet fetare,ku sidomos ne dy boshtet krysore te saj,Katoliqizmit,Myslimanizmit,,po t"u hedhesh nje sy historik,jane kryer ,luftra e krime njerzore te tmerrshme ne interes te tyre,per te fituar e mbuluar klane bindjesh e jo rrallehere ,dhe ato politike,
Ndaj mire thua ne kete pik,si mund te quhen perralla,,ecja e tyre ne kohe,jo jo.
Ketu thuhet:_Disa njerez,neper gjenerata te ndryshme, mbi perrallat e shkruara ne lashtesin e fillimit Fetare,krijuan rryma e sekte teologjike,qe shkunden boten,qe mbushen rendet poltike me bindje e ide,,krijuan luftera e jo rralle gjakderdhje.
Eh,mos harrojm te varferve u falen meshiren dhe besimin per jeten e metejshme.
Gjithesesi ky eshte mendimi im personal,s"ka pse te preket kush apo te mundohet ta llogjikoj nga e shtremberta e ime (ndoshta) ne te drejten e zotit te njerzve te krijuar nga po vete njerzia.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Njeriu ka nevoj te rizgjohet,te mos jete preh llogjike e perrallave biblike dhe kuranore,mjafton ti ndjekesh ashtu si rite gezimi dhe urimi kush ka qef9ate sensin e miresis),,po kurresesi te mbeshtesesh ekzistencen e llogjikes se jetes njerzore mbi te tilla postulata fetare.

I rizgjuar je vetem ateher kur ke nje baz besimi nevi.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .


I rizgjuar je vetem ateher kur ke nje baz besimi nevi.

Ceshtje kendveshtriesh,Afre,per mua i/e rizgjuar njeriu eshte kur,beson pastertisht ne llogjiken e shendosh njerzore.Ne ate qe jep fakte,bind dhe jep teza, dhe mbi te gjitha lufton per levrimin e metejshme te kesaj llogjike dhe kerkon prova sa me shume per te bindur veten ne baze racionale.

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ne fakt Loverdjali,se ke keq,sepse s"mund te quajsh perralla,sektet fetare,ku sidomos ne dy boshtet krysore te saj,Katoliqizmit,Myslimanizmit,,po t"u hedhesh nje sy historik,jane kryer ,luftra e krime njerzore te tmerrshme ne interes te tyre,per te fituar e mbuluar klane bindjesh e jo rrallehere ,dhe ato politike,
Ndaj mire thua ne kete pik,si mund te quhen perralla,,ecja e tyre ne kohe,jo jo.
Ketu thuhet:_Disa njerez,neper gjenerata te ndryshme, mbi perrallat e shkruara ne lashtesin e fillimit Fetare,krijuan rryma e sekte teologjike,qe shkunden boten,qe mbushen rendet poltike me bindje e ide,,krijuan luftera e jo rralle gjakderdhje.
Eh,mos harrojm te varferve u falen meshiren dhe besimin per jeten e metejshme.
Gjithesesi ky eshte mendimi im personal,s"ka pse te preket kush apo te mundohet ta llogjikoj nga e shtremberta e ime (ndoshta) ne te drejten e zotit te njerzve te krijuar nga po vete njerzia.

Ti po ngaterron mesazhin hyjnor me veprimet e njerezve qe bien nkundershtim me ate mesazh. Edhe forumi virtual ka rregulloren, dhe ka anetare te ndryshem. Nqfs nisemi nga bindja juaj, forumi i ka fajet apo rregulloreja e forumit, pse ketu ti, une apo dikush tjeter shan, nencmon, etj etj ! Pra, nuk mund ta quajsh fajtor mjekun per receten qe ta ka dhene, nqfs ti vepron ne kundershtim me keshillat e mjekut apo terapise se shkruar ne recete, shume thjeshte dhe shume logjike !
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ceshtje kendveshtriesh,Afre,per mua i/e rizgjuar njeriu eshte kur,beson pastertisht ne llogjiken e shendosh njerzore.Ne ate qe jep fakte,bind dhe jep teza, dhe mbi te gjitha lufton per levrimin e metejshme te kesaj llogjike dhe kerkon prova sa me shume per te bindur veten ne baze racionale.

Eshte e kufizuar dhe logjika e njeriut Nevi,sadoqe te arri kulmin e te arriturave prap se prap eshte e kufizuar......E te pa kufizuar jan vetem te mira e krijusit , dhe ne kete i mesojm permes fes -bazes.Njeriu mund te jet qenje e sofistikuar por asnjher i persosur ,e kur mungon ,,persosmeria'' aty hyn mvarsia !Pra njeriu mund te arri cdo gje me trurin e ti por aqe sa i ka dhen krijusi dhunti.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

@Neve, receten e doktorit kontrolloje mire, se ka doktor te pa shkolle e idot qe leshojne receta ne emer te dijes qe te marrin ne qafe. ( e bukur kjo filozofija e doktorit)
Mesazhet hyjnore kane ardhe tek njeriu i thjeshte nga Profetet. Me thoni cili nga dhjetra e dhjetra Porfet, te zgjellur nga Zoti, nuk ka udhehequr beteja lufte, me versete dhe shpate ne dore.
Me thoni 1.
 
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Mesazhet hyjnore kane ardhe tek njeriu i thjeshte nga Profetet. Me thoni cili nga dhjetra e dhjetra Porfet, te zgjellur nga Zoti, nuk ka udhehequr beteja lufte, me versete dhe shpate ne dore.
Me thoni 1.

Jezusi/Isaku ndoshta
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Jezusi nuk ishte Profet..;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Jezusi/Isaku ndoshta

T'gjithe Profetet kishin nje mision hyjnor, te adhurohet Zoti NJE, dhe te mos i behet shoq Atij. Lufterat kane ndodhur kur popujt injorant u jane pergjigjur thirrjes se tyre me lufte. Madje shume profete jane vrare, kemi shembullin e Jahjas dhe Zekerijas, ku i paten mbytur.

Ne i patëm dhënë Musait librin dhe pas tij patëm dërguar shumë pejgamberë. Isait, birit të Merjemes i dhamë argumente (mrekulli) dhe e fuqizuam me (Xhibrilin) Shpirtin e Shenjtë. E sa herë që u erdhi ndonjë i dërguar me çka nuk u pëlqeu juve, a nuk u bëtë kryelartë dhe disa prej tyre i përgënjeshtruat e disa i mbytët? (2-Bekare)​
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

ishte biri i perendise, erdhi si profet ne toke, nuk erdhi permes luftes ;)

Profet e quajne Myslimanet. S'kane si ta quajne ata Zot Krishtin , do ishte paradoksale ti luteshin Jezisit-Zot. Prandaj islami eshte si poli negativ i nje baterie ne religjon. Per krishteret Ai ishte Zot.
 
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Profet e quajne Myslimanet. S'kane si ta quajne ata Zot Krishtin , do ishte paradoksale ti luteshin Jezisit-Zot. Prandaj islami eshte si poli negativ i nje baterie ne religjon. Per krishteret Ai ishte Zot.


Zoti i caktoi profetët për të përcjell mesazhin e Tij, edhe për të parathënë ngjarjet e të ardhmës. Sikurse mësuam dje, Mësimi Jezusit vinte nga Perëndia (Gjoni 8:28)

'Ky është Jezusi, profeti nga Nazareti i Galilesë” (Mateu 21:11), “Atëherë njerëzit, kur panë shenjën që bëri Jezusi, thanë: Me të vërtetë ky është profeti, që duhet të vijë në botë'' (Gjoni 6:14), ''Midis nesh doli një profet i madh'' (Lluka 7:16), ''اështjen e Jezusit nga Nazareti, që ishte një profet i fuqishëm në vepra” (Lluka 24:19)
 
Redaktimi i fundit:

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ne radhe te pare terminologjia "ateizem" ne kete rast perdoret me abuzitet, pse?

Ateizem nuk do te thote qe ne njeri nuk beson, nje njeri mund te besoje ne forma te ndryshme, p.sh nje ateist mund te besoj ne fenomene dhe dukuri natyrore te permasave toksore ose kozmike, p.sh, planete, diell, ufo, sistem paralel, dimensione te tjera ne univers etj, pra, nje atesit eshte me shume i prirur te bazohet ne dukuri qe mund te mbeshteten ne nje shpejgim matematikor dhe shkencor sesa ne nje parandjenje sensitive dhe parapsikologjike qe udheheqen fetaret.

Ateizem eshte term abuziv sepse nje term i tille ka kuptim vetem per besimet monotesite, mulsilmanizem, katolicizem dhe ebraizem, nuk e kuptoj se si nje japonez paska nje Zot (ne kuptimin teologjik) kur shiantoizimi ka krejt rregulla te tjera, po ashtu edhe religionet e tjera te lindjes, prandaj, jo cdo gje qe ju serviret ashte ashtu sic shikohet.

Ne lidhje me temen do thoja qe te dhenat per lindjen e larget jane relativisht te gabuara, pasi, besimi i tyre eshte krejt ndryshe, qe do te thote ata e kerkojne brenda vete se tyre ndricimin dhe besimin shpirterore, dmth, ata nuk bejne sic bejne monoteistet qe trasferojne besimin e tyre tek struktura fetare me pas tek Zoti, keta te fundit e kerkojne besimin jashte tyre si entitet frymor dhe trupor, prandaj dhe besimet e lindjes se larget jane me shpirterore sepse ata arrijne me shpejt prane shpirtit se sa ne perendimoret, dhe ky eshte nje fakt historik me shume se sa teologjik.

Ajo qe ndodh sot ne lidhje me besimet ne pergjithesi ka te bej me shume me qellimet qe sot ka "elita" boterore per njerzimin qe do te thote, deri dje njeriu ishte nje perules, sherbyes, punetor, skllav i perandorive te fuqishme boterore me pas e religjioneve dhe shteteve, tanime, skenari eshte qe njeriu te kthehet ne nje skallav i teknollogjise per rrjedhoje i korporatave te fuqishme planetare dhe nje ushtar te devotshem i rendit te ri boteror, pra, eshte ne zhvillim e siper zevendeisimi i skllavopronarit.

Per lindjen e larget eshte veshtire instalimi i ktij rendi sepse menyra e jetes se tyre nuk paragjykon ne thelb besimin, sepse, ata e besimin e kane shume personal dhe intim, ndersa, do te jete krejt e kunderta per religjionet monoteiste te cilat do humbasin terren kundrejt ksaj teorie te re e cila eshte zhdukja e besimeve dhe krijimi i njeriu te ri te shekullit xxi, i zhveshur nga cdo besim, nga cdo moral, nga cdo etike, mundesisht i zhveshur dhe nga memoria.

Ne fakt po te vini re ka plot vende kulti ne bote qe po shenderrohen ne muzeume dhe vende arti, nje politike e tille po vazhdon panderprerje derisa te gjitha vendet e kultit te botes te kthehen ne muzeume, dhe kjo duket paradoxale duke filluar me shqiperine qe kishte me shume vende kulti kur ishte 800 mije banore se sa sot qe ka 3 milion dhe ndertimi i nje strukture kulti eshte shume e veshtire per shume arsye dhe ato qe leje qe jepen per ndertimin eshte nje lemoshe e vogel qe u jepet besimtareve perkates.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Zoti i caktoi profetët për të përcjell mesazhin e Tij, edhe për të parathënë ngjarjet e të ardhmës. Sikurse mësuam dje, Mësimi Jezusit vinte nga Perëndia (Gjoni 8:28)

'Ky është Jezusi, profeti nga Nazareti i Galilesë” (Mateu 21:11), “Atëherë njerëzit, kur panë shenjën që bëri Jezusi, thanë: Me të vërtetë ky është profeti, që duhet të vijë në botë'' (Gjoni 6:14), ''Midis nesh doli një profet i madh'' (Lluka 7:16), ''اështjen e Jezusit nga Nazareti, që ishte një profet i fuqishëm në vepra” (Lluka 24:19)

@Marla, edhe ti po ben copy-paste ne forume islame, apo ne "Bibla dhe Kurani", ashtu si keta antaret e tjere? Nuk mund te dini gje te vertete kur ju mungon deshira per ta ditur ate. Dhe, nuk mund ta dini te verteten duke lexuar copa neper artikuj analizash, te shkeputura e coptuara me qellim per ti dhene nje kuptim dashekeq.

Ata qe sjell ti jane se ç'thonin te tjeret, njerzit, ndaj Jezusit. Dhe jo apostujt. Po te jap vetem nje shembull nga postimi yt: (Mateu 21:11 Dhe turmat thonin: ''Ky është Jezusi, profeti nga Nazareti i Galilesë.)
Ku eshte pjesa e nenvizuar tek postimi yt?

Nuk po te flas me ndjenja shpirterore krishtere, por se jane dhe si duhen te konceptohen kur flitet per shkrimet e shenjeta. Jezusi ishte Zoti, me kuptimin e fjales nje i treti. Me gjere duhet ty hyshe Trinitetit..:)
Jezusi nuk ishte Profet, per besmin e krishtere!!
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Problem i madh ne fakt,kshu shtohet dhe numri i kafsheve qe nga mos frika ne Zot slajn gja pa ba,prandaj dhe jan shtuar shum e shum gjera qe si kemi degjuar me perpara.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

çfare behet ketu mor vlla !!!!! Sguxon robi te hap nje tem per qef te vete te ATEIZMI , se i hudhen ne shpin
nje tuf musliman , plot me postime fysese degraduse etj etj .
Ju lutem shume , ato gjerat fetare , suret e sallam surulluket mund ti shkruani tek nenforumi i i besimtareve musliman .

Tema kishte thjesht misjon informus . Ishin thjesht ca statistika .
Po ta kisha hap tek forumi i muslimanve do kishit te drejte te prvokoheni , por ketu eshte vatra ime . Out please .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

por ketu eshte vatra ime . Out please

Forumi eshte i te gjitheve. Hap 1 forum tendin po deshe, t'bejsh monolog.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Problem i madh ne fakt,kshu shtohet dhe numri i kafsheve qe nga mos frika ne Zot slajn gja pa ba,prandaj dhe jan shtuar shum e shum gjera qe si kemi degjuar me perpara.


hahahahaha lol


S'ka ateist o quk, e din kete :D
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Forumi eshte i te gjitheve. Hap 1 forum tendin po deshe, t'bejsh monolog.

Po o zoti Hoxhe , eshte i te gjithve kur nuk dalin nga tema , por jo kur flasin per fene .
 
Top