• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Hartini

Well known member
Ne baze te nje studimi te publikuar para nje vite ne sitin e BBC mund te themi se ateizmi ka nje rritje
shume te madhe nje shume shtete te botes gjate shtate viteve midis 2005 e 2012 .

Rritja eshte shume sinjifikative ne disa shtete , por ne disa te tjera ka nje ulej te lehte.

Japonia nga 23 % ka kaluar ne 31 % e popullsis se pergjithshme te vendit
çekia nga 20 ne 30
Franca nga 14 ne 29
Gjermania nga 10 ne 15
Hollanda nga 7 ne 14

Kjo rritje e shpejt tregon qe njerzimi po le menjan doktrinat e ndryshme fetare per tu perqendryar tek kryesorja ,
Zhvillimi dhe ecja perpara e humanizmit drejt te panjohures , hapja e syve dhe e mendjeve njerzore per te gjetur
psen e gjerave dhe jo mbylljen e mendjeve me libra gjoja te shenjta te qindra mijra viteve me pare ( aludoj ketu kuranin dhe biblen por edhe shume te tjera )
Te dhenat e mesiperme jan marre nga faqja ne frengjisht e wikipedis . Aty mund te gjeni edhe me shume informacion .

Vetem paragrafi i fundit eshte i formuluar nga Hartini , te tjerat jane perkthim nga frengjishtja .
 

LoSsT

VIP
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Kam degjuar se brenda 2015 bota do kthehet ne mbi 90% ne ateist, lol
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Mosha
31
Vendndodhja
Prishtinë/Republic Of Kosova...
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

shum nga te krishtert jan ba "ateista" per shkak te krimeve te priftave skandaleve te tyre , pastaj nga kriza boterore , jan ba "ateista" mos me pagu kishen :D
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Harrove Arabibe Saudite Hartin. Eshte ne nje rritje me te shpejte se ne Europe..;)
 

Hartini

Well known member
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

po po e verte kjo qe thua Ado , biles njoh nja dy qe ju iku truri fare dhe u kthyen nga katolik ne musliman . Kriz hesapi , kohe te veshtira .
 

Hartini

Well known member
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Harrove Arabibe Saudite Hartin. Eshte ne nje rritje me te shpejte se ne Europe..;)
Arabia Saudite ishte tek 5 % ateiste , shume posht akoma . Jan pak prapa ne kete drejtim , por dihet qe pas 300 vjetesh kapin nivelet e Evopes ,
se kaq e kan hendekun .
 

Hartini

Well known member
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Duke ju referuar te njejtit studim del se shtetet me me shume ateist jane .

Kina me 47% te popullsis , Japonia 31 % , çekia 30 % ,Franca 29 % , Gjermania dhe Koreja e Jugut me nga 15 % ,
Hollanda 14 % , Irlande , Islande , Austri dhe Australi me nga 10 % secila ,Kanada , Zvicerr , Hong Kong e Spanja me nga 9 % ,
Itali , Suedi , Belgjike me 8 % ,Rusi , Argjentin 7 % , Finland dhe Sudani i Jugut me 6 % , Shba Poloni me 5 % etj .

Si rajone Lindja e Larget ka me shume persona te deklaruar ateit , 57 % , pastaj Amerika e jugut dhe Evropa prendoimore
me perkatesisht 33 e 32 % , Azia e veriut dhe Lindja e Afert me 30 % , evropa Lindore 21 % , bota arabe me 18 % ,
A1merika Latine 13 % , Azia veriore 11 % e ne fund Afrika me 7 % .

Studimi nxorri dhe ca konkluzjoine interesante . Vendet e varfera kan dukshem nje perqindje me te larte popullsie
qe besojne ne nje fe , por edhe brenda nje shteti , popullsia e varfer edhe shume here me e predispozushme te jete fetare
sesa popullsia e pasuar , biles kjo tendence eshte e dukshme .

Po ashtu edhe niveli i shkollimit ndikon shume .
Popullsia qe nuk kan arsim te mesem kan nje tregues me te larte te te besuarit ne fe , rreth 68 % , perkundrejt 61 % te atyre
te atyre me arsim te mesem dhe 52 % ata me arsim te larte .
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Njeriu ka nevoj te rizgjohet,te mos jete preh llogjike e perrallave biblike dhe kuranore,mjafton ti ndjekesh ashtu si rite gezimi dhe urimi kush ka qef9ate sensin e miresis),,po kurresesi te mbeshtesesh ekzistencen e llogjikes se jetes njerzore mbi te tilla postulata fetare.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

perrallave
Varet ke quan njeriu perralle. Nganjehere edhe te verteten e quan perralle, iluzion etj, ngase frikesohet nga ajo, apo deshiron te ece rruges me sy mbyllur, apo s'ka logjike te shendoshe, ndaj edhe e fut t'verteten ne kategorine e perrallave.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ne fakt Loverdjali,se ke keq,sepse s"mund te quajsh perralla,sektet fetare,ku sidomos ne dy boshtet krysore te saj,Katoliqizmit,Myslimanizmit,,po t"u hedhesh nje sy historik,jane kryer ,luftra e krime njerzore te tmerrshme ne interes te tyre,per te fituar e mbuluar klane bindjesh e jo rrallehere ,dhe ato politike,
Ndaj mire thua ne kete pik,si mund te quhen perralla,,ecja e tyre ne kohe,jo jo.
Ketu thuhet:_Disa njerez,neper gjenerata te ndryshme, mbi perrallat e shkruara ne lashtesin e fillimit Fetare,krijuan rryma e sekte teologjike,qe shkunden boten,qe mbushen rendet poltike me bindje e ide,,krijuan luftera e jo rralle gjakderdhje.
Eh,mos harrojm te varferve u falen meshiren dhe besimin per jeten e metejshme.
Gjithesesi ky eshte mendimi im personal,s"ka pse te preket kush apo te mundohet ta llogjikoj nga e shtremberta e ime (ndoshta) ne te drejten e zotit te njerzve te krijuar nga po vete njerzia.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Njeriu ka nevoj te rizgjohet,te mos jete preh llogjike e perrallave biblike dhe kuranore,mjafton ti ndjekesh ashtu si rite gezimi dhe urimi kush ka qef9ate sensin e miresis),,po kurresesi te mbeshtesesh ekzistencen e llogjikes se jetes njerzore mbi te tilla postulata fetare.

I rizgjuar je vetem ateher kur ke nje baz besimi nevi.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .


I rizgjuar je vetem ateher kur ke nje baz besimi nevi.
Ceshtje kendveshtriesh,Afre,per mua i/e rizgjuar njeriu eshte kur,beson pastertisht ne llogjiken e shendosh njerzore.Ne ate qe jep fakte,bind dhe jep teza, dhe mbi te gjitha lufton per levrimin e metejshme te kesaj llogjike dhe kerkon prova sa me shume per te bindur veten ne baze racionale.

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ne fakt Loverdjali,se ke keq,sepse s"mund te quajsh perralla,sektet fetare,ku sidomos ne dy boshtet krysore te saj,Katoliqizmit,Myslimanizmit,,po t"u hedhesh nje sy historik,jane kryer ,luftra e krime njerzore te tmerrshme ne interes te tyre,per te fituar e mbuluar klane bindjesh e jo rrallehere ,dhe ato politike,
Ndaj mire thua ne kete pik,si mund te quhen perralla,,ecja e tyre ne kohe,jo jo.
Ketu thuhet:_Disa njerez,neper gjenerata te ndryshme, mbi perrallat e shkruara ne lashtesin e fillimit Fetare,krijuan rryma e sekte teologjike,qe shkunden boten,qe mbushen rendet poltike me bindje e ide,,krijuan luftera e jo rralle gjakderdhje.
Eh,mos harrojm te varferve u falen meshiren dhe besimin per jeten e metejshme.
Gjithesesi ky eshte mendimi im personal,s"ka pse te preket kush apo te mundohet ta llogjikoj nga e shtremberta e ime (ndoshta) ne te drejten e zotit te njerzve te krijuar nga po vete njerzia.
Ti po ngaterron mesazhin hyjnor me veprimet e njerezve qe bien nkundershtim me ate mesazh. Edhe forumi virtual ka rregulloren, dhe ka anetare te ndryshem. Nqfs nisemi nga bindja juaj, forumi i ka fajet apo rregulloreja e forumit, pse ketu ti, une apo dikush tjeter shan, nencmon, etj etj ! Pra, nuk mund ta quajsh fajtor mjekun per receten qe ta ka dhene, nqfs ti vepron ne kundershtim me keshillat e mjekut apo terapise se shkruar ne recete, shume thjeshte dhe shume logjike !
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ceshtje kendveshtriesh,Afre,per mua i/e rizgjuar njeriu eshte kur,beson pastertisht ne llogjiken e shendosh njerzore.Ne ate qe jep fakte,bind dhe jep teza, dhe mbi te gjitha lufton per levrimin e metejshme te kesaj llogjike dhe kerkon prova sa me shume per te bindur veten ne baze racionale.

Eshte e kufizuar dhe logjika e njeriut Nevi,sadoqe te arri kulmin e te arriturave prap se prap eshte e kufizuar......E te pa kufizuar jan vetem te mira e krijusit , dhe ne kete i mesojm permes fes -bazes.Njeriu mund te jet qenje e sofistikuar por asnjher i persosur ,e kur mungon ,,persosmeria'' aty hyn mvarsia !Pra njeriu mund te arri cdo gje me trurin e ti por aqe sa i ka dhen krijusi dhunti.
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

@Neve, receten e doktorit kontrolloje mire, se ka doktor te pa shkolle e idot qe leshojne receta ne emer te dijes qe te marrin ne qafe. ( e bukur kjo filozofija e doktorit)
Mesazhet hyjnore kane ardhe tek njeriu i thjeshte nga Profetet. Me thoni cili nga dhjetra e dhjetra Porfet, te zgjellur nga Zoti, nuk ka udhehequr beteja lufte, me versete dhe shpate ne dore.
Me thoni 1.
 

Marla

Marla is back!
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Mesazhet hyjnore kane ardhe tek njeriu i thjeshte nga Profetet. Me thoni cili nga dhjetra e dhjetra Porfet, te zgjellur nga Zoti, nuk ka udhehequr beteja lufte, me versete dhe shpate ne dore.
Me thoni 1.
Jezusi/Isaku ndoshta
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Jezusi/Isaku ndoshta
T'gjithe Profetet kishin nje mision hyjnor, te adhurohet Zoti NJE, dhe te mos i behet shoq Atij. Lufterat kane ndodhur kur popujt injorant u jane pergjigjur thirrjes se tyre me lufte. Madje shume profete jane vrare, kemi shembullin e Jahjas dhe Zekerijas, ku i paten mbytur.

Ne i patëm dhënë Musait librin dhe pas tij patëm dërguar shumë pejgamberë. Isait, birit të Merjemes i dhamë argumente (mrekulli) dhe e fuqizuam me (Xhibrilin) Shpirtin e Shenjtë. E sa herë që u erdhi ndonjë i dërguar me çka nuk u pëlqeu juve, a nuk u bëtë kryelartë dhe disa prej tyre i përgënjeshtruat e disa i mbytët? (2-Bekare)​
 
Top