Etika cfarë është?

Një ditë e pyetën matematikanin e madh persian Al-Khawarizmi për vlerën e qenies njerëzore, kështu ai u përgjigj:
"Nëse ai ka etikë, atëherë vlera e tij është 1. Nëse është inteligjent, shtoni një zero dhe vlera e tij do të jetë 10. Nëse ai është i pasur, shtoni një zero tjetër dhe vlera e tij do të jetë 100. Nëse, përveç gjithë kësaj ai është një person i bukur, shtoni një zero tjetër dhe vlera e tij do të jetë 1000. Por nëse ai humbet atë, i cili korrespondon me Etikën, ai do të humbasë të gjitha vlerat e saj sepse do të ketë vetëm zerot ” ;)

FB_IMG_1582179118758.jpg
Etika është shkenca që studion moralin, parimet, normat dhe rregullat e sjelljes së njerëzve në shoqëri.
by lauri anunnak :)
 
Jo aspak

Por midis asaj qe sjell ti , me ate cfare pyet nicktjeter eshte palidhje.
Pyetja tu be konkrete, nderkohe ti daravitesh kot neper shpjegimevte panevojshme.
Merr ate skenar e jo ate qe do ti
Shume e thjeshte for god sake!

Ke perballe nje femije qe e di se e ardhmja e tij eshte persekutim per tere njerezimin
Cdo beje?
 
Jp jo nuk mund të mendoni kshu.
Do dilte një Hitler tjetër pa dyshim. Hitleri individ nuk do bënte asgjë pa masat e gjëra. Hitleri diktator, është fale terrenit që Hitleri gjeti tek njerëzit. Atehere duhej të vrisnin të gjithë foshnjat e ati gjeneracioni.
Ja ku dole tek përgjigjia ime sipër :)
Une e thashe , tek rasti i tij do ndalesha sic ndalem ne cdo rast te ngjashem
Pra ka te beje me zanafillen cdo gje....ne jemi shkak pasoje
Mesa di Hitleri ka kaluar nje femijeri te dhunshme dhe eshte bulizuar tere kohen
Personalisht kesaj kategorie femijesh ( qe sjane te pakte) une i druhem e sot
Pasi gjate rritjes nxjerrin ne pah ,te keqen brenda vetes
Ate qe dikur i persekutoi , duan ti perjetojne e te tjeret.
Thua kjo i ben te ndihen me te qete?
 
Pytja ime eshte e qarte...
Ti si person cdo beje?
Moralisht do e vrisje nje femi qe te shpetoje mijra jete?
Nje pyetje e till u bo tek seriali Dark ku ngjarjet mund te ndryshonin duke udhetuar me kohe... dhe e kam vra goxha koken pasi mbaroi epizodi.
Jo, sdo te vrisja Hitlerin. Sepse ai ishte nje i "cmendur" mes te cmendurve... smund te kryqezojme nje individ te vetem sepse duart nuk i gjakosi vetem ai.
 
Darius nuk do vrisja femijen Hitler , por do edukoja femijen Hitler
Do i falja dashuri dhe vetbesim
Detyre e cdo prindi

Ama nese do ishte per te evituar te keqen qe mbolli po...nese do deshtoja nga detyra si prind.
Ama edhe vetes pau pau dy here
...mos me bej me nerva kot, ...leri teorite se cdo beje! Ate thuaj qe nuk e bej dot. Kjo eshte pergjigje e pergjegjshme per ate cka jemi edhe ne realitet, se cfare pergjigje ka nicktjeter nuk kam nevoje ta pyes, ti e di shume mire qe nuk jam pesha pupel.
Pra Jo! Nuk me zhgenjeve!!!
 
Jo aspak

Por midis asaj qe sjell ti , me ate cfare pyet nicktjeter eshte palidhje.
Pyetja tu be konkrete, nderkohe ti daravitesh kot neper shpjegimevte panevojshme.
Merr ate skenar e jo ate qe do ti
Shume e thjeshte for god sake!

Ke perballe nje femije qe e di se e ardhmja e tij eshte persekutim per tere njerezimin
Cdo beje?
Do merrja ate femije dhe do ta dergoja ne duart e nje familje qe smund te riprodhohet dhe qe ka shum dashuri per te dhene.
Pse zgjidhja duhet te jet domosdo vrasja?
Po dhe sikur te ishte djalli vet sdo ta beja dot
 
Do merrja ate femije dhe do ta dergoja ne duart e nje familje qe smund te riprodhohet dhe qe ka shum dashuri per te dhene.
Pse zgjidhja duhet te jet domosdo vrasja?
Po dhe sikur te ishte djalli vet sdo ta beja dot
Po une ca thashe?
Me fal po a lexon fjaline e fundit vetem?
 
Me pak fjale ky Matematikani famshem na paska shprehur sjelljen njerezore ne 1-sha dhe 0?!
Jam kurioz nese nuk do ishin zbuluar numrat ca shpjegimi do i kishte dhene?!

Gjithsesi, etika eshte thelbesore per pjesen komunikative ne nje shoqeri, ambjent pune, diskutime publike ne grup etj etj.

Kte pjesen qe e keni lidhur me Fenomenin Hitler-perbindesh-abort, nuk e kuptoj por nejse.
 
Rroftë Etika, se përndryshe ku vallë do na shpiente Eugjenizmi apo Darvinizmi social?
Për ta lidhur më mirë me temën, me siguri në 0 .....
 
Top