• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Era Dragusha - nxënësja që lexon mbi 100 libra brenda vitit

Ah me @Soulmind bravo Era, po un thuj qe ne klas te 5 e kisha menjen me da floket ne mes me dy kile xhel si me tpas lepi lopa si ai niku bekstritbojsave per ti ra nsy asaj goces nbank te pare, duke i cu letra dashnie :lol:

Eres do ti mahen men 100 librat, sa tbukur kishin kopertinen librat :p
 
Ah me @Soulmind bravo Era, po un thuj qe ne klas te 5 e kisha menjen me da floket ne mes me dy kile xhel si me tpas lepi lopa si ai niku bekstritbojsave per ti ra nsy asaj goces nbank te pare, duke i cu letra dashnie :lol:

Eres do ti mahen men 100 librat, sa tbukur kishin kopertinen librat :p
lol lol

100 here tkam thone: ctu desh xheli, xheli demton rrenjen e flokeve :( :p
 
Une them bravo por duhet ta marri me me ngadale kete pjese...jo me ritme kaq te vrullshme...
Te shijoj gjithcka..e ti japi rendesi gjithckaje...te lexosh per pasion eshte absolut me e mira..por ti vesh vetes si qellim te lexuarin sa me shume libra...kalon ne fiksim..varesi (gje qe eshte ne fakt varesi e shendetshme) por qe si gjithe gjerat e tjera kur e tepron...demton..ne kete rast..duke vrar kohen per te kaluar edhe me gjera te tjera...sic gjithe femijet bejne...
I dua librat..jam adhuruese e tyre...por tek femijet e dua me ritme te ngadalta kete...nuk mund t'ua vrasim kohen..duke i vene detyra..se te lexuarit eshte zgjedhja me e mire qe mund te beje...
Te vlersoj gjithcka qe zoti krijoi per ne...pa anashkaluar asgje...
Te exploroj natyren...lojrat..kercimet..jeten...e sigurisht te kete ne raftin e saj...prane krevatit te saj..perpara se te flej..nje liber..qe e pret per ta shfletuar...
 
Eshte ne klase te 5-ste o njerez
Libra per femije do lexoje nuk do lexoje 50 shades (let’s hope not)
Paska lexu Harry Potter-in wow
Dmth vajza qenka obsessed deri diku, madje dhe prindin refuzon ta degjoje :p

@LeVoyageur cfare mendimi ke ti per kete ?
 
Mendoj qe ben shume mire qe lexon shume.
Edhe pse 100 libra brenda vitit jane me te vertete e ekzagjeruar.
Jo leximi i tyre ne vetvete se sa mundesia e cunguar e te jetuarit te femijerise si gjithe te tjeret.
Nese kjo e ben kete gje sepse keshtu deshiron dhe i pelqen atehere nuk ka asgje te keqe.
Sidoqofte kam dyshimet e mia per kete sepse i bie te lexoje nje liber per 3 dite.
Edhe une kam lexuar shume kur kam qene i vogel.
E sigurt eshte qe nuk kam lexuar 100 libra ne vit.
Fati im ka qene biblioteka shume e pasur e babit por une luaja edhe futboll, dilja me shoket, pra nuk me mungonte jeta sociale.
Madje kam lexuar diku nga klasa e peste nese nuk gabohem edhe Iliaden e Homerit.
Mora gje vesh do thoni ju?
Jo.
Por kjo me shtoi kureshtjen per me vone ta rilexoja per ta kuptuar.
Si perfundim-
Gjella me kripe e kripa me karar 😀
 
Mendoj qe ben shume mire qe lexon shume.
Edhe pse 100 libra brenda vitit jane me te vertete e ekzagjeruar.
Jo leximi i tyre ne vetvete se sa mundesia e cunguar e te jetuarit te femijerise si gjithe te tjeret.
Nese kjo e ben kete gje sepse keshtu deshiron dhe i pelqen atehere nuk ka asgje te keqe.
Sidoqofte kam dyshimet e mia per kete sepse i bie te lexoje nje liber per 3 dite.
Edhe une kam lexuar shume kur kam qene i vogel.
E sigurt eshte qe nuk kam lexuar 100 libra ne vit.
Fati im ka qene biblioteka shume e pasur e babit por une luaja edhe futboll, dilja me shoket, pra nuk me mungonte jeta sociale.
Madje kam lexuar diku nga klasa e peste nese nuk gabohem edhe Iliaden e Homerit.
Mora gje vesh do thoni ju?
Jo.
Por kjo me shtoi kureshtjen per me vone ta rilexoja per ta kuptuar.
Si perfundim-
Gjella me kripe e kripa me karar 😀

Ja pra nje mendim 80% I sakte
Tani per ate pjesen “e te jetuarit te femijerise” dua te ftoj @elle aka Freud te na thoje opinionin e saj mbi kete.
Pastaj te shofim kush ka te drejte Era dhe 100+ librat e saj apo @ZHIGO dhe xheli dhe dashuria e tij innocent e asaj kohe lol
 
Une mbaj mend librin e pare qe e kam lexuar, 7 vjec. Para se te futesha ne klasen e pare. Ne total kane qene 3 libra gjate asaj kohe.
Nuk mendoj se te lexuarit e tepert e largon femiun nga jeta femijerore. Femijet mund te kenaqen ne forma te ndryshme. Dikush e gjen kenaqesine ne lojera vet, dikush me shoqeri e keshtu me radhe.
Nese shohim sot se si femijet e moshes se saj e te tjeret kalojne kohen e lire, lirisht them se eshte me fat dhe e mencur, ne krahasim me tjeret.
 
Une mbaj mend librin e pare qe e kam lexuar, 7 vjec. Para se te futesha ne klasen e pare. Ne total kane qene 3 libra gjate asaj kohe.
Nuk mendoj se te lexuarit e tepert e largon femiun nga jeta femijerore. Femijet mund te kenaqen ne forma te ndryshme. Dikush e gjen kenaqesine ne lojera vet, dikush me shoqeri e keshtu me radhe.
Nese shohim sot se si femijet e moshes se saj e te tjeret kalojne kohen e lire, lirisht them se eshte me fat dhe e mencur, ne krahasim me tjeret.

Ska te bej me mencuri Lover kjo Ka te bej me vullnet.
Yes I agree qe femijet sot mbyllen me video games dhe ne rrjete sociale dhe e konsideroj gabim Por dhe te behesh over obsessed me te lexuar dhe mos te kesh mundesi te dalesh te explorosh si femije eshte gabim.
Pastaj nuk eshte as e shendetshme, ato syze qe ka sot ne few years behen binoculars.
Une nuk mendoj qe nje vajze e klases se 5-te eshte me e mencur se cdo moshatar I saj vetem pse lexon 100 libra ne vit....
Eshte perceptim i gabuar
Ne moshen e saj kam lexuar dhe une 2-3 libra maybe pjesen tjeter Jam mare me librat e shkolles kam kaluar most of my time me sport dhe skam qene depressed lol
It’s about balance jo patjeter ti vesh qellime extreme vetes.
Dhe pse ka prinderin mesues doesn’t make her smarter than her peers
End of story :p
 
Por dhe te behesh over obsessed me te lexuar dhe mos te kesh mundesi te dalesh te explorosh si femije eshte gabim.

Nga e din ti se ajo nuk kenaqet me femijet e tjere, nuk e eksploron boten ne forma te ndryshme ?

Une them te mos jesh aq e sigurt.

Dhe po, mund te thuash se nuk eshte me e mencur se nje moshatare e saj vetem pse lexon 100 libra ne vit, por, as nuk mund te thuash se jane te BARABARTE :D Soo...
 
Nga e din ti se ajo nuk kenaqet me femijet e tjere, nuk e eksploron boten ne forma te ndryshme ?

Une them te mos jesh aq e sigurt.

Dhe po, mund te thuash se nuk eshte me e mencur se nje moshatare e saj vetem pse lexon 100 libra ne vit, por, as nuk mund te thuash se jane te BARABARTE :D Soo...

Po tani supozojme qe dita nuk eshte 48 ore :p
Ndoshta e kam bere llogarine gabim une

Nuk thashe qe e Ben te barabarte pasi jam e sigurte qe ne rruge she couldn’t survive one day
Thjeshte doesn’t make her smarter se djali I nje marangozi that’s all

Btw stop giving me dislikes lol
E kam karrieren virtuale all clean
Thanks broo :p
 
Ja pra nje mendim 80% I sakte
Tani per ate pjesen “e te jetuarit te femijerise” dua te ftoj @elle aka Freud te na thoje opinionin e saj mbi kete.
Pastaj te shofim kush ka te drejte Era dhe 100+ librat e saj apo @ZHIGO dhe xheli dhe dashuria e tij innocent e asaj kohe lol

Po pres Freud te prononcohet dmth...

@elle, merr parasysh qe:

10 letra ne dit x 360 dit, ti hoqa 5 😆 = 36000 ne vit 😆

Tani boji çik llogarit, kush esht gjeniu ktu un qe shkruj apo ajo qe lexo...apo apo ajo qe i ka lexu 🤣
 
Ku mu kujtua: mos ja paska kalu M.B. lol
eahte 1 i kosoves qe mburrej ne TV per nr e librave lol lol

nejse kjo puna librave eshte me pasion. Kam 1 shoqe une. vajza saj po e mori librin e mbylli para nates. E fiksume derisa ta mbaroje. nena vet i bertet. boll se u qerrove. ama me tregoi se kur ka qene e vogwl dhe ajo gjith diten maje peme duke lexuar rrinte lol do thoni cne maje peme. jetonte ne fshat dhe qe moa ta shohe mami vet duke lexuar se ndryshe i thoshte boll lexove hajde fshij shpine. lol
 
Private conversations
Help Users
    Top