• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Eklipsi me i madh i shekullit, neser ne Azi

E3

Anëtar i Nderuar


Eklipsi me i madh i shekullit, neser ne Azi

Dielli do te zhduket neser per disa minuta ne nje nga zonat me te populluara te Tokes ne Azine juglindore.

Hena do te vendoset mes Tokes dhe Diellit per te eklipsuar yllin tone per shume minuta, saktresisht per 6 minuta e 39 sekonda. Pjesa me e erret e ketij eklipsi do jete ne oren 4:25 me oren tone dhe sipas shkencetareve, ky do jete eklipsi me i madh i shek XXI.

Koha e madhe e zgjatjes se eklipsit i dedikohet faktit se Hena ndodhet ne piken me te afert me Token, ndersa e kunderta gje po ndodh mes Diellit dhe Tokes. Gjithesesi ky nuk do jete eklipsi me i madh i te gjitha koherave pasi ne vitin 1991 ne Maksike zgjati 06:53, ndersa ne vitin 1973 ne Afriken Qendrore erresira zgjati per rreth 7 minuta.

Me heret, ne vitin 1955 ne Detin e Kines eklipsi zgjati 07:08. Eklipsi i Diellit ndodh kur Hena vendoset mes planetit tone dhe yllit

T.CH


 
Last edited by a moderator:

Зngjεll

___________
Interesante, lum ata që do kenë mundësinë ta shohin këtë fenomen
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar


sipas shkencetareve, ky do jete eklipsi me i madh i shek XXI.
Kohezgjatja prej 6 minutash edhe 39 sekondash do jete kohezgjatja me e madhe per ne, por eklipsi tjeter qe do e kaloje kete kohezgjatje do te jete ne 13 Qershor 2132.

ps. Mos harroni te shikoni eklipsin e henes ne 6 Gusht... (keto te henes me pelqejne me shume).
 

E3

Anëtar i Nderuar
Kohezgjatja prej 6 minutash edhe 39 sekondash do jete kohezgjatja me e madhe per ne, por eklipsi tjeter qe do e kaloje kete kohezgjatje do te jete ne 13 Qershor 2132.

ps. Mos harroni te shikoni eklipsin e henes ne 6 Gusht... (keto te henes me pelqejne me shume).
ate te 2132 mezi po e pres deri atere
hhh
edhe mua me plq sh eklipset lunar
 

redi-

Anëtar i Respektuar
evi3
Vallai Kto jane shentjat e Qametit si themi ne Muslimanet.
Ishalla nuk ndodhe sa te jeme une gjall hahahahah.
_______________________________________________________________________
By redi
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar


Ne Indi...
Nga Baihata, 22 miles ne perendim te Gauhati, Indi.
1 i vdekur dhe 6 te plagosur ne grumbullin e njerezve
qe prisnin te shihnin eklipsin.

 
Top