• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Egjipti njoftoi zbulimin e një nekropoli, me qindra sarkofagë dhe mijëra statuja

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Egjipti njoftoi zbulimin e një nekropoli, me qindra sarkofagë dhe mijëra statujaarri gjendet në veri të zonës së Tuna-al Gabal-it, një vend i gjerë arkeologjik në buzë të shkretëtirës perëndimore. Ministria e Antikiteteve njoftoi për një zbulim të një nekropoli antik afër Minya-s, një qytet në luginën e Nilit në jug të Kajros. Ministri i antikiteteve tha se në nekropol gjenden të varrosur anëtarë të ndryshëm të familjeve të ndryshme. Besohet se i korrespondon epokës së fundit faraonike (664-332 a.c) dhe fillimi i erës ptolemike (310-30 a.c).
Sipas një komunikate varreza përfshin një sërë gropash ku varroseshin të vdekurit pa u emërtuar për të mashtruar vjedhësit. Ekspertët kanë identifikuar në një nga varret një prift të sërës së lartë të quajtur Hersa-Essei dhe në brendësi të tij gjenden 13 statuja ushabti, artefakte të vogla që shoqëronin të ndjerin dhe t’i shërbenin si nënshtetas në botën e përtejme.
Mumja e priftit është e dekoruar me perla blu dhe të kuqe dhe me gjethe prej broxi. Shefi i këtij misioni arkeologjik, Mostafa Waziri thotë se janë zbuluar 8 varre deri më tani dhe parashikohen zbulime të tjera. Egjipti shpreson që kjo seri zbulimesh të rigjallërojnë sektorin turistik, të rëndësishëm për ekonominë, që është prekur nga mungesa e stabilitetit politik që pasoi kryengritjen e 2011. / bota.al

 
Top