• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Fakti qe u arrestuan nuk di te thote domosdoshmerisht qe jane fajtore.
Fakti qe u liruan nuk do te thote domosdoshmerisht qe nuk jane fajtore.
Mbeshtes Loverin kur thote qe qesh mire kush qesh i fundit dhe shtoj edhe nje tjeter-Shteti e kap lepurin me qerre!
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

E rendesishme se u lirun dhe qe nuk jan fajtor ishalla.. se terorizmit askush nuk ja ka pa te miren.
 

Endrra

VIP
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Po cjane keto gjera qe degjojme. E para e punes Gjermanija eshte shtet demokratik ,
nese dyshimet bijen poshte te lirojne. Por kjo seshte shpifje , thjeshte ndodh.
E dyta nuk eshte se jemi qingja ne shqiptaret , plot jane burgjet me ta.
E treta dhe e fundit ,sa ligesi mund te kete brenda kjo fjalia `<qesh mire , kush qesh i fundit> ?!
Pikerisht keta persona nxisin urrejtje e vrasje ne masat e gjera !

Ndergjegjsimi i kombit ,qe bej ate qe ai shtet perkates te lejon ,duke te dhene lirine e te shprehurit, mendimit , jetes qe vete vendi yne nuk na i siguron . Seshte gje tjeter pervec se rrespekt per vete.
 

Aver

VIP
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Si duket u liruan keta dy per mungese provash, mirepo lajmet qe qarkulluan e kane bere demin.

Qe thone.. kur e nxjerr gozhden vrima mbetet.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

​Lirohen dy vëllezërit shqiptarë të arrestuar në Gjermani

Janë liruar dy vëllezërit kosovarë që u arrestuan dje nga autoritetet gjermane, si të dyshuar për organizimin e një sulmi në një prej qendrave tregtare në Oberhausen.

“Pas hetimeve intensive nga policia e Essenit, dyshimet e raportuara ndaj të dyshuarve nuk janë vërtetuar”, ka thënë një zëdhënës i policisë në këtë qytet, transmetojnë mediat gjermane.

Të lindur në Kosovë, vëllezërit, njëri 28 e tjetri 31 vjeçar, u arrestuan në mëngjesin e së premtes, pas informatave nga shërbimet sekrete se ata po përgatisnin një sulm në qendrën tregtare Centro, një prej më të mëdhave në Gjermani.

//mesazhip.s.

Qesh me se miri ai qe qesh i fundit.


Faleminderit per lajmin...gezohem qe jan liru. :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Ah se per ate kishim hall,kush do qesh ne fund me ke!!

Ja po qesh e une me ty si perfundim,dhe me vjen mire qe akuzat su vertetuan sepse boll per keq jemi degjuar ne mbare boten,s'na nevojitej dhe kjo! :)
Edhe pse ma fshine postin, s'do e postoj prap sepse s'dua ta thej "rregulloren". Ju qeshni, sepse jeni anti-musliman, dhe aktroni shume bukur ne tema te tilla dhe te ngjajshme, ndaj nuk ka nevoje per shume argumente, sepse mllefi qe keni ne shpirt ndaj muslimaneve dhe kosovareve musliman, nga helikopteri shihet.


Po cjane keto gjera qe degjojme. E para e punes Gjermanija eshte shtet demokratik ,
nese dyshimet bijen poshte te lirojne. Por kjo seshte shpifje , thjeshte ndodh.
E dyta nuk eshte se jemi qingja ne shqiptaret , plot jane burgjet me ta.
E treta dhe e fundit ,sa ligesi mund te kete brenda kjo fjalia `<qesh mire , kush qesh i fundit> ?!
Pikerisht keta persona nxisin urrejtje e vrasje ne masat e gjera !

Ndergjegjsimi i kombit ,qe bej ate qe ai shtet perkates te lejon ,duke te dhene lirine e te shprehurit, mendimit , jetes qe vete vendi yne nuk na i siguron . Seshte gje tjeter pervec se rrespekt per vete.
Ajo fjali e jemja, shume kepurdha paska qit nmal, se paskum dit, presim tjera :plazh:
 
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Edhe pse ma fshine postin, s'do e postoj prap sepse s'dua ta thej "rregulloren". Ju qeshni, sepse jeni anti-musliman, dhe aktroni shume bukur ne tema te tilla dhe te ngjajshme, ndaj nuk ka nevoje per shume argumente, sepse mllefi qe keni ne shpirt ndaj muslimaneve dhe kosovareve musliman, nga helikopteri shihet.
Lover nga e nxorre kete "konkluzion" se une jam anti-muslimane?
Me sill nje post,nje post te vetem ku une kam thene dicka te tille dhe do kerkoj falje!
Biles ne shume tema rreth fese nder te paktet anetare, kam bere pyetje kur s'dija e s'kuptoja dicka,dhe pikerisht kete e keni perdorur disa per te me sulmuar mua me pas..!
Ah tjeter nese nje mendim i imi s'ju ka pelqyer,atehere me mire thuaj "mos fol" ose "fol por thuaj dicka qe me pelqen mua te lexoj" ...

E tani sa per aktrimin,ti mund ta kuptosh si te duash ose sipas interesit ne kete rast por besome s'kam ndonje talent te vecante, perndryshe do e kisha ndjek dhe si profesion :p
 

Endrra

VIP
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Edhe pse ma fshine postin, s'do e postoj prap sepse s'dua ta thej "rregulloren". Ju qeshni, sepse jeni anti-musliman, dhe aktroni shume bukur ne tema te tilla dhe te ngjajshme, ndaj nuk ka nevoje per shume argumente, sepse mllefi qe keni ne shpirt ndaj muslimaneve dhe kosovareve musliman, nga helikopteri shihet.
Ajo fjali e jemja, shume kepurdha paska qit nmal, se paskum dit, presim tjera :plazh:
Po vertet .te doli vertet natyra jote nxitese dhe shpirt zeze... dicka qe ushqen urrejtje e jo paqe. E mbi te gjitha antishqiptare . Po kete mendim e di ti qe kam per ty personalisht, jo per gje po ti e di qe te njoh shume mire nga mendimet qe shfaq. E ska asnje menyre te me hedhesh hi syve. Ket mendim ta kam thene qe diten e pare qe kam bere nje diskutim mbi fene .
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Nga gjith ky muhabet se po lexoj,me len te besoj se sikur paskit pas shum deshir sikur vertet te ishin terorist keta dy vllezer shqiptar!! Lat nam lat!! Po ne duhet te gezohemi se vallahi per shum gjera te kqia na njohin shum vende ne eu..
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Fakti qe u arrestuan nuk di te thote domosdoshmerisht qe jane fajtore.
Fakti qe u liruan nuk do te thote domosdoshmerisht qe nuk jane fajtore.
Mbeshtes Loverin kur thote qe qesh mire kush qesh i fundit dhe shtoj edhe nje tjeter-Shteti e kap lepurin me qerre!
Tani mund te shperndahen islamofobet ! Sepse , nuk kane arsye me te jene te bashkuar apo jo Levoyageur ?E kuptuan te verteten .

Shihemi ne serin tjeter mbi terroristet !
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Si duket u liruan keta dy per mungese provash, mirepo lajmet qe qarkulluan e kane bere demin.

Qe thone.. kur e nxjerr gozhden vrima mbetet.
Habitem se si i besojne njerezit mediave . Me i besu mediave sot eshte si mi besu dreqit se po te tregone drejte !
 

dangerous

Anëtar
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Lajm i miré ky qé i paskan leshuar pikerisht para Krishtlindjeve.
Por nqs.ka nje dyshim te vogel ata ju ka vénê nê tavolin veté per té dalé té pafajshem.

Dىçka tjr.êshté mé çudi kur thoné takohemi né diskutimit e tjr.per terroristat - e mendohet kur thuhet kjo fjalé Jo se jeni pjesé e propagandes sé tyre.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Cfare lidhje ka kjo i leshuan apo si leshuan?

Per mua eshte per keqardhje qe ky popull ka ardhe ne gjendjen kur per cdo te keqe qe ndodhe ne lagje policia i troket ne dere. Pra jemi te dyshuarit e pare. Edhe keta dy cunat ishin te paret ne liste se ndryshe nuk do ndodhte. Pse i leshuan?? Kete gje e di vetem organi kompetent ne Gjermani. Edhe te ne ka plote njerez qe ne dukje jane te leshuar por realisht jane te burgosur ne shtepite e tyre apo jane te survejuar kemba kembes. Ta merr shteti cdo dokument dhe te detyron cdo jave te dukesh ne polici e ti sillesh rrotull si i leshuar.

Une do uroja qe keta dy cuna te mos kishin asnje lidhje me ngjarjen por mbushja e faqeve te gazetave boterore me lajme te tilla per njerezit qe i perkasin vendit tone eshte jo pak shqetesuese. :teleskop:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Ne si shqiptar shpetuam (mbase) nga nje njolle e zeze. Po per ata qe e shohin si shpetim te islamit nga njolla po gabohen. Si ata shqiptaret nga maqedonia qe vrane ushtar amerikan se ashtu ju kishte thene allahu ne enderr, do dalin te tjere qe do na njollosin si komb, dhe do zbardhin islamin me terror.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

edhe mua shpesh mka ra ne sy, shumher shkruajn edhe gazetat: disa muslimanë jan marr nga policia se dyshohen per terrorizem. Ske drejt askend ta marresh duke u bazu ne DYSHIM. Kur ke argumente, ateher ke drejt ta marrësh, derisa ske fakte njerezit duhet lën të lirë. Jo te burgosen kot.

Ja pra demokracia qe i jep njeriu te drejtat, po shihet.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

edhe mua shpesh mka ra ne sy, shumher shkruajn edhe gazetat: disa muslimanë jan marr nga policia se dyshohen per terrorizem. Ske drejt askend ta marresh duke u bazu ne DYSHIM. Kur ke argumente, ateher ke drejt ta marrësh, derisa ske fakte njerezit duhet lën të lirë. Jo te burgosen kot.

Ja pra demokracia qe i jep njeriu te drejtat, po shihet.
Kush te tha ty qe shteti nuk paska drejte, ne baze te dyshimit, te ndaloje qytetarin per tu sqaruar?
Hajde na lumturo e na trego ku e ke lexuar kete?!
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Duhet të kemi pak burrëri dhe të pranojmë se gabuam. Të u kërkojmë falje këtyre dy djemve të ri për gabimin që bëmë, sepse i hodhëm në zjarr, nxituam dhe u treguam injorant. Nuk i morëm përballë faktet. Tash le të ulerrasim gjithë ditën, mirëpo dëmi u bë. Së paku le të bëhemi burra.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Po cfare burrash o Veton. Hyqmeti kete e ka, t'shkele e t'rreh e nuk t'len me kajt. E burrecat e tjere duartrokasin. Vetem armiqt tane gezohen kur dicka e tille u ndodhe djelmoshave tone. Ah, sidomos nese u perkasin besimit Islam. Eshte mbushur forumi me grek dhe serbe shqipfoles, haj medet haj.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Shqetesimet, me vend, te qytetareve mbi marrjen pjese te qytetareve tane, ne veprime jo te mira munde te quhen gjithqysh tjeter pos kenaqesi e serbeve dhe grekeve. Madje kujtoje kur ketu kemi diskutuar edhe per veprime me pak shqetesuese si vjedhja apo ndonje veprim tjeter jo i dinjitetshem.

Tani kjo dukuri gati se eshte shenderruar ne perditshmeri andaj edhe shqetesimet hove-hove munde te jene te ngutshme por gjithsesi jo te demshme, se paku jo ne masen e shqetesimit. Une edhe per nje terrorist me pak do isha i lumtur, megjithate, nuk duhet te harrojme e as te m,byllim syte, se njerezit e vendit tone jo rralle jane duke mbjellur frike, dhe jo vetem tek ne. Pra nje numer ne rritje i qytetareve tane si pjesmarres ne dukuri negative, aq me shume ne akte terroriste, konsideroje se do duhej te ishte shqetesues per te gjithe ne, seepse edhe sikur te gjithe te ngritemi e te ju kerkojme falje nuk do e lante mutin qe kane bere dhe jane duke e bere te tjeret, qe fatkeqesisht ne proporcion popullate nuk jane per tu neglizhuar.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Kush te tha ty qe shteti nuk paska drejte, ne baze te dyshimit, te ndaloje qytetarin per tu sqaruar?
Hajde na lumturo e na trego ku e ke lexuar kete?!

nuk i intereson kujt tia them ku e kam lexu, mirepo rregullat gjyqësore i di. //normal te marrin per disa orë ne hetime derisa te vertetohet sakte.... mirpo jo të hedhin lajme pas lajmi ne media, nfund kurgj ishte e tëra.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

nuk i intereson kujt tia them ku e kam lexu, mirepo rregullat gjyqësore i di. //normal te marrin per disa orë ne hetime derisa te vertetohet sakte.... mirpo jo të hedhin lajme pas lajmi ne media, nfund kurgj ishte e tëra.
Dmth. paskan te drejte me e marre edhe ne baze te dyshimit. Mire shume.

Keta dy cunat, ashtu siq kishte drejte shteti me i marre, gezojne nje te drejte tjeter per te hudhur shtetin ne gjyq per demtimin e imazhit. :teleskop:
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

normal per pak disa ore mund mirren ne hetime, mirepo vetem per pak disa orë është fjala derisa ka vetem dyshime.

Jo siq po veprohet sot, i marrin ne dyshim dhe i mbajn me ditë e javë të tëra. (( Pse sepse keta muslimanë janë andaj... Edhe me i burgos, po i burgosin pa faj... Edhe me i vra po vrasin pafaj... Pastaj kur po bejn kryengritje ne mbrojtje te vetvetes, po quhen rrebel. ))


normal po deshen, munden ti akuzojnë per veprimet e tyre, porse e kotë mund jetë perseri... edhe po tu jipet demshperblim.
 

Marla

I never lose. I either win or learn.
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Cpaskeni qene dhe jo kosovaret mooo :p
 

dangerous

Anëtar
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Eshte mbushur forumi me grek dhe serbe shqipfoles, haj medet haj.

.... mè e keqja êshté se ka edhe turq qé janê pro terrorit e kunder civilizimit njerzor .... hej bre qu ba qetu !!!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

normal per pak disa ore mund mirren ne hetime, mirepo vetem per pak disa orë është fjala derisa ka vetem dyshime.

Jo siq po veprohet sot, i marrin ne dyshim dhe i mbajn me ditë e javë të tëra. (( Pse sepse keta muslimanë janë andaj... Edhe me i burgos, po i burgosin pa faj... Edhe me i vra po vrasin pafaj... Pastaj kur po bejn kryengritje ne mbrojtje te vetvetes, po quhen rrebel. ))


normal po deshen, munden ti akuzojnë per veprimet e tyre, porse e kotë mund jetë perseri... edhe po tu jipet demshperblim.
Jetese, kjo pak disa ore eshte e percaktuar me norma dhe kjo pak disa ore munde te jete 24, 48, 72 ........ apo varet si e ka normuar shteti gje qe shteti gjerman nuk e tejkaloje ne rastin konkret.

Keto ceshtjet tjera ne te cilat je futur llugave konsideroje se eshte teme e rende per mua. :teleskop:
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

nuk jam fut llugave... mvaret si me ke kuptu.

ok te pershendes
 
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Duhet të kemi pak burrëri dhe të pranojmë se gabuam. Të u kërkojmë falje këtyre dy djemve të ri për gabimin që bëmë, sepse i hodhëm në zjarr, nxituam dhe u treguam injorant. Nuk i morëm përballë faktet. Tash le të ulerrasim gjithë ditën, mirëpo dëmi u bë. Së paku le të bëhemi burra.
Une nuk u gezova kur i arrestuan, as i hodha ne zjarr.
Por....
Falje askush ska pse ti kerkoje sepse:
Te dy vellezerit jane te skeduar si persona qe kane lidhje me levizjen salafite pro isis ne Gjermani.
U arrestuan dhe u mbajten me pak se 72 ore.Doli qe me kete rast, pra alarmin per bombe ne oberhausen nuk kishin te benin dhe u liruan.Ligji e lejon te arrestohesh si i dyshuar per 72 ore e nese ska prova lirohesh por e theksoj qe jane te skeduar nga policia.
Pra as ligjerisht e as moralisht ska askush pse te kerkoje falje.
Falje shteti gjerman i ka kerkuar atij pakistanit qe u arrestua per masakren e Berlinit qe skishte te bente fare me ate ngjarje edhe pse ai u lirua pa bere 24 ore arrest.
Ps-As kosovare tamam nuk jane ata, dmth jane kosovare me pak ngjyre lol
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Une nuk u gezova kur i arrestuan, as i hodha ne zjarr.
Por....
Falje askush ska pse ti kerkoje sepse:
Te dy vellezerit jane te skeduar si persona qe kane lidhje me levizjen salafite pro isis ne Gjermani.
U arrestuan dhe u mbajten me pak se 72 ore.Doli qe me kete rast, pra alarmin per bombe ne oberhausen nuk kishin te benin dhe u liruan.Ligji e lejon te arrestohesh si i dyshuar per 72 ore e nese ska prova lirohesh por e theksoj qe jane te skeduar nga policia.
Pra as ligjerisht e as moralisht ska askush pse te kerkoje falje.
Falje shteti gjerman i ka kerkuar atij pakistanit qe u arrestua per masakren e Berlinit qe skishte te bente fare me ate ngjarje edhe pse ai u lirua pa bere 24 ore arrest.
Ps-As kosovare tamam nuk jane ata, dmth jane kosovare me pak ngjyre lol
Une dhe Ceni jemi per lajmet e verteta


Në fakt nuk e kam as edhe dyshimin më të vogël që ju jeni për lajme të vërteta në këtë forum, saktësisht në këtë temë. Ja qe lajmi i parë ishte i pavërtetë dhe i dyti i vërtet. Ai lartë me italic është citat i juaji.
Problemi është se është shkaktuar një dëm më i madh, mjafton një kërkim i thjeshtë në google dhe e sheh lajmin e zi, 2 qytetarë nga Kosova dyshohen për sulmin në Berlin. E dyta e punës se gjithë këtë tmerr përveç nesh që jemi nga Kosova më së keqi e ka përjetuar dhe familja e tyre, lajme gjithandej, tituj bombastik dhe në fund çfarë? Ata nuk kishin të bënin fare me ato se çfarë u parafrazuan. As sulme, as planifikim e as pjesëmarrje në organizmin e sulmit terrorist. Unë e ndjej vetën moralisht përgjegjës për këtë fakt, u nguta, reagova ashpër në fillim. Dhe e gjitha varet nga niveli i përgjegjësisë që njerëzit ndjejnë. Tash unë jam Vetoni, e ju mund të jeni Hasani, edhe në emër edhe në thelb ndryshojmë, nuk mund të presim nga ju ose nga dikush tjetër të tregohet i matur kur dhe vet unë nuk u tregova i tillë. Mësim për herën tjetër, nuk duhet gjykuar dikë vetëm pse mediet e hedhin në zjarr, së paku mos të jemi pjesë e skenarëve të tillë.
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Dy kosovar dyshohen per pergaditje te sulmeve terroriste ne Gjermani

Tani kerkohet mos gjykohet sipas mediave ama sa te drejte jemi ne raste te tjera analoge...flas per raste te bera publike nga mediat?
Smund te gjykojme me dy standarte....o i besojme mediave o si besojme...
Tani keta dy vellezerit shume mire nese nuk kane qene te perfshire por falje askush ska pse i kerkon fare!
Ose hajde ti kerkojme falje cdokujt qe e kemi telendisur ne forum me lloj lloj epitetesh vetem nga media!
 
Top